Լևոն Մնացականյանը՝ ԼՂՀ Պաշտպանության նախարար 06/17/2015 14:05 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 15-ին ստորագրել է հրամանագիր, համաձայն որի` գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանն ազատվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության նախարար-պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնից: Այս մասին տեղեկանում ենք ԼՂՀ Նախագահի պաշտոնական կայքից:
Նույն օրը երկրի ղեկավարը ստորագրել է հրամանագիր` գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության նախարար - պաշտպանության բանակի հրամանատար նշանակելու մասին:
Նախագահի մեկ այլ հրամանագրով` Արցախի Հանրապետությանը մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը պարգեւատրվել է «Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշանով։
Հունիսի 17-ին Նախագահ Սահակյանն այցելել է ԼՂՀ պաշտպանության նախարարություն եւ բանակի հրամանատարական կազմին ներկայացրել նորանշանակ նախարար Լեւոն Մնացականյանին:
Նախագահ Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել պաշտպանության նախկին նախարար Մովսես Հակոբյանին իրականացված ծավալուն աշխատանքի համար՝ ընդգծելով, որ նրա հրամանատարության տարիներին պաշտպանության բանակի մարտունակությունը հասել է նոր մակարդակի, լուծում է տրվել բազմաթիվ խնդիրների:
Բակո Սահակյանը վստահությամբ նշել է, որ Մովսես Հակոբյանը կշարունակի իր հարուստ փորձն ու գիտելիքները ներդնել Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի նոր պատասխանատու պաշտոնում:
Խոսելով նորանշանակ նախարարի մասին` երկրի ղեկավարը նշել է, որ Լեւոն Մնացականյանը հարուստ փորձ, բանակում մեծ հեղինակություն եւ հարգանք վայելող, խոր գիտելիքներ ունեցող գեներալներից է, ով լավագույնս է դրսեւորել իրեն զբաղեցրած բոլոր պաշտոններում:
Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարը համոզմունք է հայտնել, որ Լեւոն Մնացականյանը նույն եռանդով կաշխատի նաեւ որպես պաշտպանության նախարար ու պաշտպանության բանակի հրամանատար՝ իր ողջ կարողություններն ուղղելով բանակի զորացման եւ դրա մարտունակության շարունակական բարձրացմանը:
Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Левон Мнацаканян назначен министром обороны Нагорно-Карабахской Республики 06/17/2015   14:21  |  Лента новостей
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян подписал 15 июня указ о назначении генерал-лейтенанта Левона Мнацаканяна министром обороны-командующим Армией обороны НКР. Об этом сообщает Главное информационное управление аппарата президента НКР. До своего назначения Мнацаканян занимал пост заместителя начальника Главного штаба Вооруженных сил Армении.
В тот же день от должности министра обороны-командующего Армией обороны НКР был освобожден генерал-лейтенант Мовсес Акопян, который был ранее назначен заместителем начальника Главного штаба ВС Армении.
Другим указом президента, за исключительные заслуги перед Республикой Арцах генерал-лейтенант Мовсес Акопян награжден орденом "Григор Лусаворич".
В среду президент Бако Саакян посетил Министерство обороны НКР и представил высшему командному составу армии новоназначенного министра Левона Мнацаканяна.
Президент НКР выразил признательность бывшему министру обороны Мовсесу Акопяну за осуществленную им масштабную работу, подчеркнув, что за годы его командования боеспособность Армии обороны достигла нового уровня, были решены многочисленные проблемы.
Бако Саакян выразил уверенность, что Мовсес Акопян продолжит внедрять свой богатый опыт и знания на новой ответственной должности заместителя начальника Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения.
Говоря о новоназначенном министре, глава государства отметил, что Левон Мнацаканян - генерал с богатым опытом, пользующийся большим авторитетом и уважением в армии, имеющий глубокие знания и проявивший себя с лучшей стороны на всех занимаемых должностях.
Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Республики Арцах выразил уверенность, что Левон Мнацаканян продолжит с той же энергией работу в качестве министра обороны и командующего Армией обороны, используя все свои навыки и умения для усиления армии и последовательного повышения ее боеспособности.
На встрече присутствовали министр обороны Республики Армения Сейран Оганян и другие должностные лица.