ԱԺ-ն վավերացրեց Ղրղզստանի՝ ԵՏՄ-ին միանալու մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու վերաբերյալ արձանագրությունը 06/16/2015   12:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը վավերացրեց 2015 թ. մայիսի 8-ին Մոսկվայում ստորագրված «Ղրղզստանի Հանրապետության՝ «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թ. մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու մասին» 2014 թ. դեկտեմբերի 23-ին ստորագրված պայմանագրին ՀՀ միանալու մասին» արձանագրությունը:
Վավերացվեցին նաև «Ղրղզստանի Հանրապետության՝ «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու առնչությամբ նույն օրը Մոսկվայում ստորագրված ևս երկու արձանագրություններ:
Երեք արձանագրությունների վավերացմանն էլ դեմ էր 4 պատգամավոր՝  «Ժառանգություն» խմբակցությունը և «Հայ ազգային կոնգրես»-ից Նիկոլ Փաշինյանը, ովքեր 2014թ.-ին դեմ էին քվեարկել նաև Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ին միանալու մասին պայմանագրին:

Национальное Собрание Армении ратифицировало протоколы о присоединении Киргизии к ЕАЭС 06/16/2015 12:23 | Лента новостей
Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании во вторник ратифицировало протокол о присоединении Республики Армения к подписанному 23 декабря 2014 года Договору о присоединении Киргизской Республики к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, подписаннoму 8 мая 2015 года в Москве.
Парламент ратифицировал еще два протокола, подписанные в Москве в связи с присоединением Киргизии к Договору "О Евразийском экономическом союзе” от 29 мая 2014 года.
Против ратификации документа проголосовали 4 депутата, парламентская фракция “Наследие” и Никол Пашинян из “Армянского национального конгресса”, которые голосовали также против вступления Армении в ЕАЭС.
С 1 января 2015 года вступил в силу договор о Евразийском экономическом союзе.Членами ЕАЭС являются Россия, Армения, Белоруссия и Казахстан, а в скором времени ожидается присоединение к Союзу и Киргизии.