Նոր Նորքի քրեական հետախուզության բաժնի պետին մեղադրանք է առաջադրվել և կալանավորվել 06/15/2015 14:35 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ոստիկանության Նոր Նորքի քրեական հետախուզության բաժնի պետ Արմեն Ա.-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ և 314-րդ հոդվածների 1-ին մասերի հատկանիշներով մեղադրանք է առաջադրվել:
Ըստ ՀՔԾ լրատվական ծառայության՝ Արմեն Ա.-ն մեղադրվում է այն բանի համար, որ ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության Իջևանի բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի պետի պաշտոնը զբաղեցնելու ժամանակ, տեղեկություն ստանալով, Հ.Ղ.-ի նկատմամբ 2013թ. փետրվարի 25-ին Տավուշի մարզի Աչաջուր գյուղում շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով` հրազենի գործադրմամբ սպանության փորձ կատարվելու մասին, ավելին՝ 2013թ. մարտ ամսվա սկզբներին վերջինիս տան բակում անձամբ տեսնելով Հ. Ղ.-ի ավտոմեքենայի վրա առկա հրազենային վնասվածքները, իսկ նրա հորից տեղեկանալով նշված ենթադրյալ հանցանքի կատարման մեջ համագյուղացու կողմից մասնակցություն ունենալու կասկածի մասին, իր կողմից սպասարկվող վարչական տարածքում չբացահայտված առանձանապես ծանր հանցագործությունների գծով բացասական ցուցանիշ չունենալու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով՝ չի կատարել ծառայողական պարտականությունները և պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ:
Մասնավորապես՝ Արմեն Ա.-ն հանցագործության դեպքի մասին Կ.Ղ.-ի բանավոր հաղորդման վերաբերյալ արձանագրություն չի կազմել, հանցագործության մասին հաղորդումը չի գրանցել, հայտնաբերված հանցագործության մասին դատախազին և քննիչին անհապաղ տեղյակ չի պահել, չի զննել դեպքի վայրը և որևէ միջոց չի ձեռնարկել հանցագործության հետքերը, այլ նյութական օբյեկտները հայտնաբերելու ուղղությամբ, հազենային վնասվածքներով Հ.Ղ.-ի ավտոմեքենան համապատասխան փորձաքննության չի ուղարկել, առանձնապես ծանր հանցագործությունը և դա կատարող անձանց բացահայտելու նպատակով համապատասախան օպերատիվ-հետախուզական և քրեադատավարական միջոցառումներ չի ձեռնարկել:
Այնուհետև, դարձյալ, հանցագործության դեպքը թաքցնելու անձնական դրդումից ելնելով, կազմել է պաշտենեական կեղծ փաստաթուղթ: Նա 2013թ. մարտ ամսվա սկզբներին Հ.Ղ.-ի տան բակում «Տոյոտա Պրադո» մակնիշի ավտոմեքենայի զննության ժամանակ հայտնաբերելով հրազենային վնասվածքներ, դրանք չի արձանագրել, այլ հետին ամսաթվով կազմել է արձանագրություն, որում մտցրել է ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ, թե, իբր, ավտոմեքենայի վրա հրազենային վնասվածքներ չկան և այն անվնաս է: Զեկուցագրի հիման վրա նախապատրաստված նյութերը՝ իբրև հանցագործության դեպք տեղի չունենալու վերաբերյալ, կազմված եզրակացությամբ թողնվել է առանց հետևանք:
Պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ մեղադրվող Նոր Նորքի քրեական հետախուզության բաժնի պետ Արմեն Ա.-ի նկատմամբ դատարանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:

Начальник отдела угрозыска ереванского района Нор Норк взят под стражу по обвинению в злоупотреблении служебным положением и подлоге 06/15/2015   15:37  |  Актуальная тема
Начальнику отдела угрозыска ереванского района Нор Норк Армену А., задержанному недавно по подозрению в сокрытии инцидента с покушением на убийство, предъявлено обвинение. Об этом сообщает Специальная следственная служба Армении.
Ему инкриминируют часть 1 статьи 308(Злоупотребление должностными полномочиями) и часть1 статьи 314( Внесение должностным лицом в официальные документы заведомо ложных сведений или записей, подделка, подчистка или внесение иных числовых записей или изменений, а также составление или выдача ложных документов в корыстных целях, или из иных личных побуждений, или исходя из групповых интересов) УК РА.
Следствием было установлено, что в 2013 г в селе Ачаджур Тавушской области было совершено покушение на К.Г. .По данным следствия, принадлежащий К.Г. автомобиль марки “Тойота” пытались взорвать. Со слов К.Г. , это - не единственное посягательство на него и его семью. В то же году была обстреляна машина его сына.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что Армен А., занимавший тогда пост начальника отделения уголовного розыска Иджеванского отдела, зная о покушении на убийство К.Г., совершенном общественно опасным способом, не взял на учет инцидент, не зарегистрировал сообщение об инциденте, не составил протокола, не произвел осмотра места происшествия и не предпринял меры по установлению и закреплению следов от выстрела на кузове, не поставил немедленно в известность об этом следователя и прокурора, не направил автомобиль К.Г. на экспертизу и не предпринял соответствующих оперативно-розыскных и уголовно-процессуальных мероприятий, направленных на раскрытие тяжкого преступления и лиц, совершивших его. Более того, сообщается, что Армен А. составил фальшивый документ с целью сокрытия преступления.