Արդարադատության նախարարն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարին 06/15/2015 14:13 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը հունիսի 15-ին ընդունել է Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովային: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարարը նշել է, որ Հայաստանը, որպես ԵԽ անդամ երկիր, հետաքրքրված է ԵԽ կառույցների հետ համագործակցությամբ:
Հովհաննես Մանուկյանը բարձր է գնահատել ԵԽ-ի հետ նախարարության փոխգործակցությունը՝ ընդգծելով մարդու իրավունքների, դատաիրավական բարեփոխումների, ժողովրդավարության ամրապնդման և մի շարք այլ կարևոր ոլորտներում համագործակցության շարունակականության անհրաժեշտությունը:
Նատալյա Վուտովան նշել է, որ ԵԽ-ի հետ Հայաստանի արդյունավետ համագործակցությունը և մինչ այժմ ՀՀ-ԵԽ գործողությունների ծրագրի իրականացման ընթացքում արձանագրված դրական արդյունքները վկայում են, որ ԵԽ-ի գործողությունների նոր ծրագիրն ունի հաջող մեկնարկի բոլոր նախադրյալները:
Կողմերն անդրադարձել են դատաիրավական բարեփոխումներին, պրոբացիոն ծառայության ներդրմանը, քրեակատարողական համակարգի բարեփոխումներին և կոռուպցիայի դեմ պայքարին առնչվող համատեղ իրականացվելիք ծրագրերին:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և իրավական պետության սկզբունքների ամրապնդման ուղղությամբ վերջին տարիներին մեր երկրում իրականացված գործընթացները:
Հանդիպման ավարտին Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարը ևս մեկ անգամ պատրաստակամություն է հայտնել իր մանդատի շրջանակում ցուցաբերել անհրաժեշտ աջակցություն նախարարության կողմից իրականացվելիք ծրագրերին:

Ованнес Манукян заявил о заинтересованности Армении в сотрудничестве со структурами Совета Европы 06/15/2015 16:55 | Лента новостей
Армения, как страна-член Совета Европы, заинтересована в сотрудничестве со структурами СЕ, заявил в пятницу министр юстиции Армении Ованнес Манукян на встрече с новоназначенным руководителем офиса Совета Европы в Армении Натальей Вутовой.
Ованнес Манукян высоко оценил взаимодействие министерства с СЕ, подчеркнув необходимость продолжения сотрудничества в области прав человека, судебно-правовых реформ, укрепления демократии и ряде других важных сфер.
В свою очередь Наталья Вутова отметила, что эффективное сотрудничество Армении с СЕ и зафиксированные в ходе осуществления программы действий РА-СЕ положительные результаты свидетельствуют о наличии предпосылок для успешной реализации новой программы действий СЕ.
На встрече речь также зашла о совместных проектах, касающихся судебно-правовых реформ, внедрения службы пробации, преобразований в уголовно-исполнительной системе и борьбы с коррупцией.
Руководитель офиса Совета Европы в Армении подтвердила готовность оказать в рамках своего мандата необходимое содействие в реализации осуществляемых министерством проектов.