Իրավագիտության ֆակուլտետ ընդունվելու համար խարդախությամբ գումար հափշտակելու գործով մեղադրանք է առաջադրվել 4 անձի 06/15/2015 17:36 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է Իրավագիտության ֆակուլտետ ընդունվելու համար տարբեր պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու պատրվակով քաղաքացուց խարդախությամբ գումար հափշտակելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել 4 անձի։
Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը տեղեկացնում է՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ տեղեկանալով որդուն ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետ ընդունելու՝ Երևանի բնակչուհու ցանկության մասին՝ տարբեր պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու պատրվակով 2014 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին նրանից խաբեությամբ ստացել և հափշտակել են շուրջ 15.500 ԱՄՆ դոլար։
Քննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ մեկ այլ բուհ-ի ֆիզիկայի ամբիոնի դասախոսը, տեղեկանալով իր որդուն ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետ ընդունելու Երևանի բնակչուհու ցանկության և դրա համար կաշառք տալու պատրաստակամության մասին, խոստացել է օժանդակել դրան։
Դասախոսն այդ մասին տեղեկացրել է իր ծանոթներից մեկին։ Վերջինս, նախնական համաձայնության գալով մեկ այլ քաղացու հետ, նրան հավաստիացրել են, թե կարող են նպաստել տիկնոջ որդու ընդունելությանը և գումար պահանջել պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու համար։
Քննության տվյալներով՝ կինը միջնորդ հանդիսացած դասախոսին տվել է 15.500 ԱՄՆ դոլար, ով 2000 ԱՄՆ դոլարը վերցրել է որպես միջնորդավճար, իսկ մնացած 13.500 ԱՄՆ դոլարը՝ փոխանցել տղայի ընդունելությունը կազմակերպել խոստացած անձանց:
Ընդունելության քննությունների ավարտից հետո գիտակցելով, որ խաբվել է՝ կինը պահանջել է վերադարձնել գումարը, ինչը տարբեր պատճառաբանություններով և կեղծ խոստումներ տալով ձգձգվել է։
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ երկու անձանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով, կնոջը՝ քրեական օրենսգրքի 34-312 րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով, իսկ դասախոսին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-313-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Քրեական գործը` մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին:

Четырем лицам предъявлены обвинения по делу о мошенническом хищении порядка $15.500 за зачисление на юрфак Ереванского госуниверситета 06/15/2015 18:19 | Актуальная тема
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту мошеннического хищения денег под предлогом дачи взятки должностным лицам за зачисление на юридический факультет Ереванского государственного университета, по которому обвиняемыми проходят четыре человека.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, следствием было установлено, что предполагаемые злоумышленники, узнав о желании жительницы Еревана устроить на юридический факультет ЕГУ своего сына, под предлогом дачи взятки различным чиновникам в мае-июне 2014 года заполучили от нее обманным путем и расхитили порядка 15.500 долларов США.
Следствием было добыто достаточно доказательств, указывающих на то, что преподаватель кафедры физики другого вуза, узнав о желании жительницы Еревана устроить на юридический факультет ЕГУ своего сына и ее готовности дать за это взятку, пообещал оказать ей содействие.
Преподаватель сообщил об этом одному из своих знакомых. Последний, вступив в предварительный сговор с другим гражданином, заверил его в возможности посодействовать в зачислении на факультет сына женщины и потребовал деньги для дачи взятки ответственным должностным лицам.
По данным следствия, женщина отдала преподавателю-посреднику 15.500 долларов США, из которых $2000 он взял себе в качестве комиссионных, а остальную сумму, $13.500, передал лицам, обещавшим помочь с зачислением юноши на факультет.
Осознав после завершения вступительных экзаменов, что ее обманули, женщина потребовала вернуть деньги, однако процесс возвращения суммы затягивался под разными предлогами, сопровождающимися ложными обещаниями.
На основе совокупности доказательств, добытых в ходе досудебного производства, двум лицам предъявлено обвинение по признакам пункта 1 части 3 статьи 178, женщине – по признакам пункта 1 части 3 статьи 34-312 и преподавателю – по признакам части 1 статьи 34-313 Уголовного кодекса РА.