ԱԺ-ն միաձայն կողմ է՝ արտերկրում բուժման կարիք ունեցող զինծառայողների բուժօգնությունը պետական միջոցներով կազմակերպելուն 06/15/2015   12:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն այսօր մեկնարկած արտահերթ նստաշրջանում առաջին ընթերցմամբ միաձայն՝ 113 «կողմ» ձայներով, ընդունեց նախորդ շաբաթվա ընթացքում քննարկված  «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին օրինագիծը, որը վերաբերում է օտարերկրյա պետությունում բուժման կարիք ունեցող զինծառայողների բուժօգնությունը պետական միջոցներով կազմակերպելուն:
ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արփինե Հովհաննիսյանի եւ անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հեղինակած օրինագծով առաջարկվում է գործող օրենքում ամրագրել, որ զինծառայողի ստացած վնասվածքի կամ խեղման կամ ծագած հիվանդության` Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող կազմակերպություններում բուժման, հետազոտության անհնարինության դեպքում զինծառայողի բուժումն իրականացվում է օտարերկրյա պետությունում:
ՀՀ-ից դուրս զինծառայողի բուժման, կեցության եւ ճանապարհածախսի գումարը հատկացվում է ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին` կառավարության սահմանած կարգով եւ պայմաններով:
Օտարերկյա պետությունում բուժման, ճանապարհածախսի եւ կեցության գումարը պետական միջոցների հաշվին հոգալու իրավունքից օգտվում են մարտական հերթապահություն իրականացնելիս կամ առաջնագծում ծառայողական պարտականություններ կատարելիս վնասվածք կամ խեղում կամ դրանց հետեւանքով հիվանդություն ստացած զինծառայողները:
Բացառություն են կազմում այն դեպքերը, երբ ստացած վնասվածքը կամ խեղումը կամ դրանց հետեւանքով ծագած հիվանդությունը նրանց կողմից կատարված կանխամտածված օրինազանցության հետեւանք է:
Այն դեպքերում, երբ զինծառայողի բուժումն օտարերկրյա պետությունում կազմակերպելու համար անհրաժեշտ է ուղեկցող անձի ներկայություն, հատուցվում է նաեւ ուղեկցող անձի ճանապարհածախսը եւ կեցությունն օտարերկրյա պետությունում:

НС Армении единогласно поддержало законопроект об организации лечения военнослужащих за рубежом за счет госсредств 06/15/2015 13:09 | Лента новостей
Национальное Собрание Армении на заседании в понедельник единогласно приняло в первом чтении законопроект о внесении дополнения в закон РА “О социальном обеспечении военнослужащих и членов их семей”, которое касается организации лечения нуждающихся в медицинской помощи военных за рубежом за счет государственных средств.
За документ проголосовали 113 депутатов.
Законопроектом, авторами которого являются депутат от фракции правящей Республиканской партии Армении Арпине Ованнисян и независимый парламентарий Эдмон Марукян, предлагается закрепить положение, согласно которому лечение военнослужащего проводится за рубежом в случае невозможности его обследования и лечения в клиниках, действующих на территории Армении.
Правом на лечение и проживание за рубежом за счет средств госбюджета могут воспользоваться военнослужащие, получившие ранения, увечья или возникшие вследствие этого заболевания при несении боевого дежурства или при исполнении обязанностей военной службы на передовой. Исключение составляют случаи, когда ранения, увечья или возникшие вследствие этого заболевания – результат совершенного ими умышленного беззакония.
Расходы на перелет и проживание за границей возмещаются также сопровождающему военнослужащего лицу в случаях, если требуется присутствие последнего при организации лечения.