Ձերբակալվել է ոստիկանության Նոր Նորքի քրեական հետախուզության բաժնի պետը` սպանության փորձի դեպքը թաքցնելու համար 06/12/2015 15:37 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթում քննվող քրեական գործով պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Նոր Նորքի քրեական հետախուզության բաժնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Արմեն Ա.-ն: Այս մասին հայտնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2013թ. սեպտեմբերի 22-ին Տավուշի մարզի Աչաջուր գյուղի բնակիչ Կ. Ղ.-ի անձնական օգտագործման «Տոյոտա Քեմրի» մակնիշի ավտոմեքենան պայթեցնելու եղանակով վերջինիս նկատմամբ կատարվել է սպանության փորձ:
Հիշյալ դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում Կ. Ղ.-ն հայտնել է, որ դա իր ընտանիքի նկատմամբ կատարված միակ ոտնձգությունը չէ` տեղեկացնելով, որ հիշյալ դեպքից շուրջ 6 ամիս առաջ դարձյալ նույն գյուղում ինքնաձիգի կրակահերթեր են արձակվել՝ այդ անգամ որդու վարած ավտոմեքենայի ուղղությամբ:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ դեպքից անմիջապես հետո հիշյալ ժամանակահատվածում ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության Իջևանի բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի պետի պաշտոնը զբաղեցնող, ոստիկանության փոխգնդապետ Արմեն Ա.-ն, տեղեկացված լինելով, որ 2013 թվականի փետրվարի 25-ին Հ. Ղ.-ի նկատմամբ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով` հրազենի գործադրմամբ, սպանության փորձ է կատարվել, իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, առանձնապես ծանր հանցագործության դեպքը սահմանված կարգով չի հաշվառել, հանցագործության դեպքը հաշվառումից թաքցնելու դիտավորությամբ հիշյալ ավտոմեքենայի զննության արձանագրությունում մտցնելով ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ, չի արձանագրել ավտոմեքենայի թափքին առկա ակնհայտ հրազենային վնասվածքների հետքերը, որի հետևանքով դեպքի առթիվ նախապատրաստված նյութերը օրինական ընթացք չեն ստացել:

Начальник Нор Норкского отдела угрозыска задержан в Ереване по подозрению в сокрытии инцидента с покушением на убийство 06/12/2015 17:33 | Актуальная тема
Начальник Нор Норкского отдела уголовного розыска Управления полиции Армении по городу Ереван, подполковник Армен А. задержан по подозрению в злоупотреблении должностным положением и совершении должностного подлога. Об этом сообщает Специальная следственная служба Армении.
Следствием было установлено, что 22 сентября 2013 г в селе Ачаджур Тавушской области было совершено покушение на К.Г. По данным следствия, принадлежащий К.Г. автомобиль марки “Тойота” пытались взорвать. Со слов К.Г. , это - не единственное посягательство на него и его семью. За полгода до этого случая была обстреляна машина его сына.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что Армен А. занимавший тогда пост начальника отделения уголовного розыска Иджеванского отдела, зная о покушении на убийство К.Г., совершенном общественно опасным способом, не взял на учет инцидент, внес в протокол осмотра автомобиля заведомо ложные данные, не запротоколировал наличие следов от выстрелов на кузове машины, в результате чего подготовленным по данному инциденту материалам не был дан законный ход. Расследование продолжается.