ՀՀ ԱԳՆ-ում կայացան հայ-իրանական քաղաքական խորհրդատվություններ 06/12/2015 17:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 11-ից 12-ը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի ունեցան հայ-իրանական հերթական քաղաքական խորհրդատվությունները: Հայկական կողմից խորհրդատվությունները ղեկավարում էր ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը, իրանական կողմից` Իրանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Էբրահիմ Ռահիմփուրը: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Խորհրդատվությունների օրակարգում էին երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, էներգետիկ, առևտրա-տնտեսական, հումանիտար ոլորտներում, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցության խորացմանն առնչվող հարցերը: Մանրամասն անդրադարձ կատարվեց համատեղ տնտեսական նախագծերի իրականացման ընթացքին:
Խորհրդատվությունների ընթացքում տեղի ունեցավ մտքերի փոխանակում միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը:
Իրանի ԱԳ նախարարի տեղակալն իր գործընկերոջը տեղեկացրեց Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցային գործընթացում տեղի ունեցած վերջին զարգացումների մասին:

В Ереване прошли армяно-иранские политические консультации 06/12/2015 18:35 | Лента новостей
Очередные армяно-иранские политические консультации прошли с 11-го по 12-ое июня в министерстве иностранных дел Армении. Об этом сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
С армянской стороны консультации вел заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян, с иранской стороны – заместитель министра иностранных дел Эбрагим Рахим Пур.
На повестке дня - вопросы активизации политического диалога между двумя странами, углубления взаимодействия в энергетической, торгово-экономической, гуманитарной сферах, а также в рамках международных организаций. Стороны детально коснулись реализации совместных экономических проектов.
Состоялся также обмен мнениями вокруг ряда международных и региональных вопросов.
Замглавы МИД РА представил усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахской проблемы.
Заместитель министра иностранных дел Ирана проинформировал своего коллегу о последних событиях вокруг переговорного процесса по иранской ядерной программе.