Բակում խաղացող երեխայի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 06/12/2015 12:25 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Մալաթիա Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ 12-ամյա երեխայի մահվան դեպքի առթիվ։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
2015 թվականի հունիսի 11-ին՝ ժամը 20:00-ին, «Մալաթիա» բժշկական կենտրոնից ահազանգ է ստացվել, որ սրտի կանգ կենսաբանական մահով իրենց մոտ է տեղափոխվել անչափահաս, 2003թ. ծնված Լիլիթը:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ 2015 թվականի հունիսի 11-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Ռ.Մելիքյան փողոցի 2Ա շենքի բակում խաղալիս երեխայի վրա ընկել է բակային տարածքում տեղադրված ճոճանակը, որի հետևանքով ստացել է մարմնական վնասվածքներ և մահացել:
Դեպքի առթիվ 2015 թվականի հունիսի 11-ին Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (մանկահասակների համար նախատեսված՝ անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկելը կամ իրացնելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ):
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում նշանակվել են դատաբժշկական, դատակենսաբանական և դատատեխնիկական փորձաքննություններ:
Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ երեխայի մահվան հանգամանքների բազմակողմանի և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ: Հարցաքննվել են վկաներ, նրանց թվում՝ այն անձինք, ովքեր առաջինն են նկատել ընկած երեխային և փորձել օգնություն ցուցաբերել նրան։

Уголовное дело возбуждено по факту гибели 12-летней девочки в результате падения качелей на игровой площадке в Ереване 06/12/2015 13:09 | Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту гибели 12-летней девочки ребенка во время игры на детской площадке в одном из спальных районов Еревана. Об этом сообщает Следственный комитет Армении
Дело заведено следственным отделом административного района Малатия-Себастия следственного управления СК РА по городу Ереван по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 279(выпуск или продажа товаров, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности, повлекшие по неосторожности смерть человека)Уголовного кодекса РА.
11 июня 2015 года, около 20:00 из медцентра “Малатия” поступил сигнал о том, что к ним с диагнозом “остановка сердца, биологическая смерть” доставлена Лилит, 2003 года рождения.
При подготовке материалов выяснилось, что 11 июня 2015 года, около 19:30 установленные во дворе дома 2А по улице Р. Меликяна качели упали на игравшего на площадке ребенка. От полученных телесных повреждений девочка скончалась.
“В ходе предварительного следствия назначены судебно-медицинская экспертиза, судебно-биологическая и судебно-техническая экспертизы. Проводятся необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего и объективного исследования всех обстоятельств инцидента. Допрошены свидетели, в том числе лица, которые первыми заметили лежащего на земле ребенка и пытались оказать помощь”, - говорится в сообщении.