Էքսկավատորի մեքենավարը մահացել է՝ լեռնահանքային աշխատանքների կատարման ընթացքում անվտանգության կանոնների խախտման հետևանքով 06/11/2015 20:18 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ լեռնահանքային աշխատանքների կատարման ժամանակ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության մեքենավար Ժորա Ստեփանյանի մահվան դեպքի առթիվ։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության պատասխանատու անձի կողմից լեռնահանքային աշխատանքների կատարման ընթացքում անվտանգության կանոնների խախտման հետևանքով 2015թ հունիսի 6-ին` ժամը 07:00-ի սահմաններում, նույն ընկերության լեռնային արտադրամասի բաց հանքի 1950 հորիզոնում տեղի է ունեցել քարաթափում, որի հետևանքով էքսկավատորի մեքենավար Ժորա Հրանտիկի Ստեփանյանը մահացել է:
Հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 230-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (լեռնահանքային աշխատանքների կատարման ընթացքում անվտանգության կանոնները խախտելը, որն առաջացրել է մարդու մահ)։
Կատարվում է նախաքննություն՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի եւ օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

Машинист экскаватора погиб при проведении горных работ на юге Армении 06/12/2015   10:05  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту гибели машиниста ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат” Жоры Степаняна при проведении им горных работ.Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Дело заведено следственным управлением Следственного комитета Армении по части 2 статьи 230(Нарушение правил безопасности при ведении горнорудных, строительных или иных работ, повлекшее по неосторожности смерть человека)Уголовного кодекса РА.
“При подготовке материалов было установлено, что вследствие нарушения правил безопасности ответственным сотрудником ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат” при ведении горных работ 6 июня 2015 года, около 07:00 на 1950 горизонте открытого рудника горного цеха компании произошел камнепад, в результате которого погиб машинист экскаватора Жора Грантикович Степанян”, - говорится в сообщении.
Ведется предварительное следствие. Предпринимаются меры, направленные на обеспечение всестороннего и объективного исследования всех обстоятельств инцидента.