ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Իրանի մեջլիսի Իրան-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի պատվիրակությանը 06/12/2015 14:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 12-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Իրանի խորհրդարանի Իրան-Հայաստան բարեկամության խմբի ներկայացուցչական պատվիրակությանը՝ խմբի ղեկավար Ալի Քաիդիի գլխավորությամբ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրերին` նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց հայ-իրանական բարիդրացիական հարաբերությունները` կարևորելով պարբերական քաղաքական երկխոսությունը ինչպես գործադիր իշխանությունների, այնպես էլ խորհրդարանների մակարդակով։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Իրանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավարն Էդվարդ Նալբանդյանին փոխանցեց մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի ողջույնները։ Նա նշեց, որ Իրանի և Հայաստանի միջև դարերի պատմություն ունեցող բարեկամական հարաբերությունները լավ հիմք են ստեղծում տարբեր բնագավառներում համագործակցության զարգացման համար։
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվեց միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի դերակատարությունը երկու երկրների միջև փոխհարաբերությունների ամրապնդման և ընդլայնման գործում։
Նախարար Նալբանդյանը երախտագիտություն հայտնեց իրանահայ համայնքի և Իրանում հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ երկրի իշխանությունների հոգատար վերաբերմունքի համար։ Այս առումով Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց Իրանի խորհրդարանում իրանահայ պատգամավորների ներկայությունը։
Ալի Քաիդին ներկայացրեց Իրանի մեջլիսի դիրքորոշումը Իրանի միջուկային ծրագրի, դրա շուրջ ընթացող բանակցությունների վերաբերյալ։

Дружественные отношения между Ираном и Арменией закладывают хорошую основу для развития сотрудничества в различных сферах - Али Каиди 06/12/2015   14:41  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял в пятницу представительную делегацию парламентской группы дружбы Иран-Армения Меджлиса ИРИ во главе с председателем группы Али Каиди. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Приветствуя гостей, министр Налбандян высоко оценил армяно-иранские добрососедские отношения, отметив важность проведения периодического политического диалога на уровне как исполнительной власти, так и парламентов.
Поблагодарив за теплый прием, глава парламентской делегации Ирана передал Эдварду Налбандяну приветствия председателя Меджлиса Али Лариджани. Он отметил, что имеющие многовековую историю дружественные отношения между Ираном и Арменией создают хорошую основу для развития сотрудничества в различных сферах.
В ходе встречи стороны обоюдно подчеркнули важную роль межпарламентских групп дружбы в укреплении и расширении взаимоотношений между двумя странами.
Министр Налбандян выразил признательность за бережное отношение властей страны к армянской общине Ирана и армянскому культурному наследию в Иране. В этой связи руководитель внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул важность присутствия депутатов армянского происхождения в парламенте Ирана.
Али Каиди представил позицию меджлиса Ирана относительно иранской ядерной программы, переговоров по этому вопросу.