Նախագահն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովային 06/11/2015   14:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Նատալյա Վուտովային: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է տիկին Վուտովային՝ մեր երկրում գործունեությունն սկսելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ: Ընդգծելով Եվրոպայի խորհրդի կարևոր և ուրույն տեղը Եվրոպայի ընդհանուր ճարտարապետության մեջ՝ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը, որպես ԵԽ անդամ երկիր, հետաքրքրված է ԵԽ բոլոր կառույցների հետ համագործակցությամբ:
Նախագահի խոսքով, ԵԽ չափանիշները՝ մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության ոլորտներում, Հայաստանի համար լավ ուղենիշներ են, և մեր երկիրը հասել է որոշ արդյունքների՝ որպես ԵԽ անդամ և որպես այդ անդամակցությամբ պարտավորություններ ունեցող պետություն, որը փորձում է կատարել ստանձնած պարտավորությունները:
ՀՀ Նախագահը և Հայաստանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարը համակարծիք են եղել, որ Հայաստանը, որպես ԵԽ անդամ երկիր, ակտիվ մասնակցություն ունի կազմակերպության աշխատանքներին բոլոր մակարդակներում:
Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել ԵԽ աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին և ներկայացրել մի շարք ուղղություններով երկրում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը՝ անդրադառնալով նաև Վենետիկի հանձնաժողովի հետ սերտ համագործակցությամբ իրականացվող ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին: Նատալյա Վուտովան ընդգծել է, որ ԵԽ-ն սատարում է Հայաստանին՝ երկրում բարեփոխումների իրականացման և ժողովրդավարության ամրապնդման ճանապարհին:
Հայաստանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարը գոհունակությամբ է խոսել ԵԽ նախարարների կոմիտեի նախագահությունում 2013 թվականին Հայաստանի նախագահության մասին, ընդգծելով, որ վեցամսյա ժամկետում բարձր մակարդակով և պատվով իրականացված Հայաստանի առաքելությունը, սահմանված գերակայությունները ԵԽ-ում արժանացել են նաև կազմակերպության ղեկավարության դրական գնահատականներին: Նրա խոսքով, հաջողությամբ իրականացված այդ նախագահությունը կմնա ԵԽ-ի պատմության մեջ:
Նատալյա Վուտովան հույս է հայտնել, որ նկատի առնելով ԵԽ-ի հետ Հայաստանի արդյունավետ համագործակցությունը և մինչ այժմ ՀՀ-ԵԽ գործողությունների ծրագրի իրականացման ընթացքում արձանագրված դրական արդյունքները, ԵԽ-ի գործողությունների նոր ծրագիրը ևս նույնպիսի հաջողությամբ կիրականացվի:

Серж Саргсян: Армения как член Совета Европы заинтересована в сотрудничестве со всеми структурами СЕ 06/11/2015 16:15 | Лента новостей
Армения как член Совета Европы заинтересована в сотрудничестве со всеми структурами СЕ. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в ходе состоявшейся в четверг встречи с новоназначенным руководителем офиса СЕ в РА Натальей Вутовой, сообщает пресс-служба главы государства.
Президент поздравил Вутову с началом деятельности в Армении и пожелал ей успехов.
В ходе встречи Серж Саргсян подчеркнул важное и особое место Совета Европы в общей архитектуре Европы.
По словам главы государства, критерии СЕ в сферах прав человека, демократии, верховенства закона являются для Армении хорошими ориентирами, и наша страна достигла определенных результатов как член СЕ и как государство, взявшее на себя обязательства в рамках членства в СЕ.
Серж Саргсян и Наталья Вутова сошлись во мнении относительно того, что Армения как член СЕ активно участвует в работе организации на всех уровнях.
Президент Армении высоко оценил содействие СЕ реализуемым в нашей стране демократическим реформам и представил ход проводимых по нескольким направлениям реформ, затронув также процесс конституционных преобразований в Армении, осуществляемый при тесном сотрудничестве с Венецианской комиссией. Н.Вутова подчеркнула, что СЕ поддерживает Армению на пути осуществления реформ и укрепления демократии в стране.
Вутова выразила надежду, что с учетом эффективного сотрудничества Армении с Советом Европы и достигнутых доселе позитивных результатов в ходе реализации Программы действий Армения-Совет Европы, новую программу СЕ удастся реализовать с тем же успехом.