ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ընդունել է Լատվիայի դեսպանին 06/11/2015   16:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 11-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Լատվիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էլիտա Գավելեի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Լատվիայում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոս Արմեն Ղասաբօղլյանը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Դեսպանը նշել է, որ իր այցի նպատակն է Լատվիայի՝ Եվրամիության խորհրդում նախագահության ավարտից առաջ հանդիպել եւ քննարկել ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, երկկողմ փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է հայ-լատվիական բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացումն ու խորացումը: ԱԺ փոխնախագահը, անդրադառնալով Արեւելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթաժողովին Հայաստանի մասնակցությանը, ընդգծել է, որ գագաթաժողովն ապացուցել է, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները պետք է շարունակեն զարգանալ բնականոն հունով: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ Հայաստանը, անդամակցելով Եվրասիական տնտեսական միությանը, շարունակում է կարեւորել ԵՄ-ի հետ երկխոսությունը:
Էդուարդ Շարմազանովը տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման տեսանկյունից կարեւորել է ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում երեք հայտնի սկզբունքների հիման վրա՝ նշելով, որ հակամարտությունների կարգավորման ուղին պատերազմը չէ, ինչի ջատագովն Ադրբեջանն է:
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին՝ ԱԺ փոխնախագահն անթույլատրելի է համարել 21-րդ դարում ԵՄ անդամ դառնալու նկրտումներ ունեցող Թուրքիայի կողմից Հայաստանի շրջափակումը: Նրա գնահատմամբ՝ Թուրքիայի իշխանությունների նման դիրքորոշումը չի բխում տարածաշրջանային անվտանգության շահերից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են խորհրդարանական եւ միջկառավարական մակարդակով փոխայցերը, երկկողմ կապերի ամրապնդումն ու փոխգործակցության խորացումը:

Вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов встретился с латвийским послом 06/11/2015 18:19 | Лента новостей
Вице-спикер НС, руководитель группы дружбы Армения – Латвия Э.Шармазанов встретился 11 июня с Чрезвычайным и Полномочным послом Латвии в РА Элитой Гавеле. На встрече присутствовал также почетный консул Армении в Латвии А.Касабоглян, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Посол отметила, что цель ее визита – встретиться до завершения председательства Латвии в Совете Евросоюза и обсудить вопросы, касающиеся отношений РА – ЕС, двустороннего взаимодействия.
Э.Шармазанов подчеркнул важность дальнейшего развития и углубления армяно-латвийских отношений. По словам вице-спикера, участие Армении в рижском саммите Восточного партнерства, доказало, что отношения между Ереваном и ЕС должны продолжаться в нормальном русле. По словам Шармазанова, Армения, став членов ЕАЭС, продолжает придавать важность диалогу с ЕС.
С точки зрения обеспечения региональной безопасности вице-спикер НС придал важность мирному урегулированию НК-проблемы в рамках Минской группы ОБСЕ на основе трех известных принципов, отметив, что путем к решению конфликтов является не война, поборником которой является Азербайджан.
Говоря об армяно-турецких отношениях, Э.Шармазанов счел недопустимой в XXI веке блокаду Армении Турцией – страной, претендующей на членство в ЕС. В его оценке, подобная позиция турецких властей не исходит из интересов региональной безопасности.
В ходе встречи стороны особо выделили взаимные визиты на парламентском и межгосударственном уровне, упрочение двусторонних связей и углубление взаимного сотрудничества.