Խոչընդոտել են, որ քննիչը խուզարկություն իրականացնի. քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել 06/11/2015 13:39 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ յուրացման դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործով քննիչի գործունեությանը միջամտելու դեպքի առթիվ:
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, Տավուշի մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվում է քրեական գործ՝ քաղաքացի Հ.Ներսիսյանի կողմից «Իջևանի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերության տնօրենի պաշտոնում 2003-2013թթ. աշխատելու ժամանակահատվածում խոշոր չափերով յուրացում կատարելու դեպքի առթիվ։
Նկատի ունենալով, որ քրեական գործով կարևոր ապացուցողական նշանակություն ունեցող որոշ փաստաթղթեր և առարկաներ կարող են գտնվել Հ.Ներսիսյանի բնակության վայրում՝ քրեական գործի քննության օբյեկտիվությունը, բազմակողմանիությունն ու լրիվությունն ապահովելու նպատակով քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան Հ.Ներսիսյանի և նրա կնոջ բնակարանում, դրան կից օժանդակ շինություններում խուզարկություններ կատարելու վերաբերյալ։
Դատարանը բավարարել է միջնորդությունը, և հունիսի 9-ին քննիչը, օրենքով սահմանված կարգով, ձեռնարկել է խուզարկության կատարումը։ Բնակարանում և օժանդակ շինություններում խուզարկություն կատարելու ժամանակ Հ.Ներսիսյանը և որպես վերջինիս հարազատներ ներկայացած մի խումբ անձինք մուտք են գործել բնակարան և խոչընդոտել խուզարկության կատարմանը, թեև նրանց բազմիցս բացատրվել է խուզարկությունը դատարանի որոշմամբ իրականացնելու փաստը։ Վերջիններս չեն ենթարկվել քննիչի օրինական պահանջներին, որի հետևանքով հնարավոր չի եղել իրականացնել խուզարկությունը։
Յուրացում կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով հարուցված քրեական գործի բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությանը խոչընդոտելու նպատակով քննիչի գործունեությանը միջամտելու համար Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է նոր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 332-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով, և այն անջատվել առանձին վարույթ։

СК Армении расследует инцидент с воспрепятствованием проведению следователем обыска в доме экс-директора иджеванского медцентра 06/11/2015   15:41  |  Актуальная тема
Следственный комитет Армении завел уголовное дело по факту вмешательства в деятельность следователя в рамках расследования уголовного дела о крупном присвоении.
Как сообщает пресс-служба СК РА, следственное управление по Тавушской области расследует уголовное дело по факту присвоения в крупных размерах, совершенного Г. Нерсисяном в 2003-2013гг., в период его работы на посту директора ЗАО “Иджеванский медицинский центр”.
“С учетом того, что некоторые имеющие доказательственное значение документы и предметы могут находиться по месту жительства Нерсисяна, следователь в целях обеспечения объективности, всесторонности и полноты расследования подал в суд ходатайство о проведении обыска в квартире Нерсисяна и его супруги, а также в примыкающих к ней постройках. Суд удовлетворил ходатайство, и 9 июня следователь в установленном законом порядке приступил к производству обыска’, - говорится в сообщении.
“В ходе производства обыска в квартире и прилегающих к ней постройках Нерсисян и группа лиц, представившаяся его родственниками, вошла в квартиру и воспрепятствовала проведению обыска, несмотря на неоднократные разъяснения о наличии решения суда о производстве обыска. Последние не подчинились законным требованиям следователя, вследствие чего не удалось провести обыск”, - проинформировали в ведомстве.
По факту вмешательства в деятельность следователя в целях воспрепятствования всестороннему, полному и объективному расследованию уголовного дела, возбужденного по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 179 Уголовного кодекса РА, следственным управлением по Тавушской области было заведено новое уголовное дело по признакам части 2 статьи 332 УК РА, которое было выделено в отдельное производство.