Գալուստ Սահակյանն ընդունել է ՉԺՀ Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալին 06/10/2015   15:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունիսի 10-ին ընդունել է ՉԺՀ Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ճեն Չանջիի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով Ճեն Չանջիի այցը Հայաստան` ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն իր ցավակցությունն է հայտնել Չինաստանի Խուբեյ նահանգում` Յանցզի գետում, մարդատար նավի խորտակման կապակցությամբ, որը բազմաթիվ մարդկային զոհերի պատճառ է դարձել:
ԱԺ նախագահը կարեւորել է հայ-չինական ավանդական բարեկամական հարաբերությունները` նշելով, որ Չինաստանը Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է: Գալուստ Սահակյանը փաստել է, որ երկու երկրների ղեկավարների միջեւ հանդիպումները կարեւոր եւ խթանիչ դեր են ունենում միջպետական հարաբերությունների եւ բազմակողմանի համագործակցության առաջընթացի համար:
Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի` ՉԺՀ կատարած պետական այցը, որը նոր ազդակ է հաղորդել մեր երկրների միջեւ բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը: ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը գտնվում է պատշաճ մակարդակի վրա:
Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով` մեր խորհրդարաններում ստեղծված բարեկամական խմբերի գործունեությունը կարեւոր խթան է միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման եւ զարգացման համար:
Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատել ՉԺՀ դրական ներդրումը աշխարհում խաղաղաղության եւ կայունության ապահովման եւ անվտանգ միջազգային մթնոլորտի ստեղծման գործում: Նա նշել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման օրվանից Հայաստանը հետեւողականորեն սկզբունքային դիրքորոշում է հայտնում եւ աջակցում է Չինաստանի համար բոլոր կարեւոր հարցերում, այդ թվում «Միասնական Չինաստանի» սկզբունքին:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ ԱԺ նախագահն ասել է, որ այն շարունակում է Հայաստանի համար կենսական կարեւորություն ունենալ: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել չինական կողմին՝ ղարաբաղյան հարցում հավասարակշիռ դիրքորոշման եւ հարցի բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծմանն աջակցելու համար:
Զրույցի ընթացքում Գալուստ Սահակյանը, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին, նշել է, որ ապրիլի 22-24-ը Հայաստանում կայացած Գլոբալ ֆորումին եւ Ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողություններին մասնակցել են մոտ 60 երկրներից ժամանած 600 ավելի ներկայացուցիչ:
ԱԺ նախագահը տեղեկացրել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից նախաձեռնվել է ստեղծել «Խորհրդարաններն ընդդեմ ցեղասպանության» միջազգային համագործակցության միջխորհրդարանական պլատֆորմ եւ նշել է, որ մենք կոչ ենք անում բոլոր երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչներին իրենց մասնակցությունն ունենալ այս պլատֆորմի ձեւավորմանը՝ հաշվի առնելով, որ խորհրդարանականները կարող են կարեւոր դեր ունենալ ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում:
ՉԺՀ Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի Մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ճեն Չանջը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, եւս կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների ակտիվ շփումները: Ճեն Չանջը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու միջպետական համագործակցության առավել զարգացմանը եւ տարբեր ծրագրերի իրականացմանը: Նա կարեւորել է Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ առեւտրաշրջանառության զարգացումը, մշակութային եւ կրթական ոլորտներում համագործակցության ակտիվացումը: Ճեն Չանջը հույս է հայտնել, որ ԼՂ հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ, բանակցային ճանապարհով:

Галуст Саакян: Китай является одним из важных партнеров Армении 06/10/2015   16:40  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян 10 июня принял делегацию, возглавляемую заместителем председателя Постоянного комитета Всекитайского Собрания Народных Представителей (ВСНП) КНР Чэнь Чанджем. Об этом сообщает пресс-служба армянского парламента.
Приветствуя визит Чэнь Чанджа в Армению, Председатель НС Г.Саакян выразил свое соболезнование в связи с крушением пассажирского теплохода на реке Янцзы в китайской провинции Хубэй, повлекшим многочисленные человеческие жертвы.
Г.Саакян подчеркнул важность традиционных армяно-китайских дружественных отношений, отметив, что Китай является одним из важных партнеров Армении. Спикер НС констатировал, что встречи между руководителями двух стран играют важную и стимулирующую роль в прогрессе межгосударственных отношений и многостороннего сотрудничества. В этом контексте глава парламента подчеркнул важность состоявшегося государственного визита в КНР Президента РА С.Саргсяна, сообщившего новый импульс развитию дружественных отношений между нашими странами. Председатель НС отметил, что межпарламентское взаимодействие между Арменией и Китаем находится на должном уровне. По словам главы НС, деятельность созданных в наших парламентах групп дружбы – важный стимул для укрепления и развития межпарламентских связей.
Г.Саакян высоко оценил позитивный вклад КНР в дело обеспечения мира и стабильности и создания безопасной международной атмосферы. Он отметил, что со дня установления дипломатических отношений Армения последовательно выражает принципиальную позицию и содействует Китаю во всех важных вопросах, в том числе в принципе “Единого Китая”.
Обратившись к Нагорно-Карабахской проблеме, Председатель НС подчеркнул, что она продолжает оставаться для Армении жизненно важной. Глава парламента поблагодарил китайскую сторону за взвешенный подход к вопросу НК и содействие в решении проблемы исключительно мирным путем.
Затронув в ходе беседы мероприятия к 100-й годовщине Геноцид армян, Г.Саакян отметил, что в прошедшем в Армении 22-24 апреля глобальном форуме и поминальных церемониях приняли участие более 600 представителей из около 60 стран. Председатель НС сообщил, что Национальным Собранием РА инициирована и создана межпарламентская платформа международного сотрудничества “Парламенты против геноцида”, и отметил, что мы призываем представителей парламентов всех стран принять участие в формировании этой платформы, учитывая, что парламентарии могут сыграть важную роль в предупреждении геноцидов.
Заместитель председателя Постоянного комитета ВСНП КНР Чэнь Чандж, поблагодарив за теплый прием, также подчеркнул важность активных контактов парламентов двух стран. Он выразил готовность содействовать еще большему развитию межгосударственного сотрудничества и реализации различных программ. Он особо выделил важность развития товарооборота между Арменией и Китаем, активизации сотрудничества в культурной и образовательной сферах. Чэнь Чандж выразил надежду, что НК-конфликт должен быть разрешен мирным, переговорным путем.