Քննարկվում է սուտ մատնության հատկանիշներով քրեական գործ հարուցելու հարցը 06/10/2015 16:21 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ գլխավոր դատախազության լրատվական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարին, նրա ընտանիքին, ՀՀ պաշտպանության նախարարության համակարգը վարկաբեկող, ինչպես նաև որոշ հանցագործությունների համար մեղադրանք պարունակող հրապարակումներում նշված դեպքերի իսկությունը ստուգելու և համապատասխան իրավական գործընթաց ձեռնարկելու միջնորդությամբ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի կողմից 27.05.2015թ. ՀՀ գլխավոր դատախազին դիմելուց հետո, նկատի ունենալով, որ վերոնշյալ նյութերում առկա է առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող տեղեկատվություն, մասնավորապես ՀՀ պաշտպանության նախարարի տիկնոջ՝ Ռուզաննա Գուրգենի Խաչատրյանի Հովհաննես Հայրապետյանի` մահվան ելքով վթարին մասնակցության վերաբերյալ, ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀԿԳ քննության վարչության կողմից վերոնշյալ նյութերն ուղարկվել են ՀՀ Ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչություն՝ քրեական դատավարության օրենսգրքի համապատասխան ընթացքը լուծելու համար:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում հաստատվել է, որ Հովհաննես Հայրապետյանի մահվան ելքով 12.06.2002թ Երևան-Աշտարակ ավտոճանապարհին տեղի ունեցած վթարի դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի դատարանի՝ 25.04.2003թ. դատավճռով Աննա Հայկի Խաչատրյանը ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 173-րդ հոդվածի 3-րդ մասով դատապարտվել է ազատազրկման 4 տարի ժամանակով: Հետևաբար, նշված դեպքին Ռուզաննա Գուրգենի Խաչատրյանի մասնակցության վերաբերյալ տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից քրեական գործը պահանջվել է՝ ուսումնասիրելու համար:
Նկատի ունենալով, որ «Հայկական ժամ» ինտերնետային լրատվական կայքում հրապարակված հոդվածները սուտ տեղեկություններ են պարունակում՝ վերոհիշյալ վթարը Ռուզաննա Խաչատրյանի կողմից կատարված լինելու մասին, քննարկվում է սուտ մատնության հատկանիշներով քրեական գործ հարուցելու հարցը:

Генпрокуратура Армении рассматривает вопрос о возбуждении уголовного дела в связи с публикациями в СМИ о семье главы Минобороны 06/10/2015 17:22 | Актуальная тема
Вопрос о возбуждении уголовного дела рассматривается после обращения в Генпрокуратуру Армении министра обороны Сейрана Оганяна с ходатайством о проверке достоверности публикаций в СМИ, дискредитирующих его семью и систему министерства обороны, и проведении соответствующего правового процесса, говорится в сообщении Генеральной прокуратуры Армении.
“С учетом того, что в указанных публикациях представлена информация, содержащая признаки преступлений, в частности сведения об участии супруги главы Минобороны Рузанны Хачатрян в ДТП со смертельным исходом, в результате которого погиб Оганес Айрапетян, Генпрокуратура направила материалы в Полицию для их дальнейшего разрешения” в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Армении", - говорится в заявлении Генпрокуратуры.
“В результате предпринятых мероприятий подтвердилось, что по делу о ДТП, произошедшем 12.06.2002г. на автотрассе Ереван-Аштарак, в котором погиб Оганес Айрапетян, была осуждена Анна Хачатрян. Суд первой инстанции Котайкской области приговорил Анну Хачатрян к лишению свободы сроком на 4 года по обвинению в совершении деяния, предусмотренного частью 3 статьи 173 тогдашнего УК. Следовательно, информация о причастности к указанному инциденту Рузанны Хачатрян не соответствует действительности. Генпрокуратура затребовала для изучения уголовное дело”,- информирует ведомство.
В сообщении также говорится, что с учетом того, что статьи, опубликованные на сайте “Айкакан жам”, содержат ложные сведения об участии Рузанны Хачатрян в ДТП, рассматривается вопрос о возбуждении уголовного дела по признакам статьи “ложный донос”.