Քննիչների նկատմամբ բռնություն գործադրելու գործով մեղադրանք է առաջադրվել 06/09/2015 14:32 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել Ստեփանավանի 48-ամյա բնակչին` Լոռու մարզային քննչական վարչության Ստեփանավանի քննչական բաժնի քննիչների նկատմամբ բռնություն գործադրելու համար:
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ստեփանավանի 48-ամյա բնակիչը 2015 թվականի հունիսի 3-ին`ժամը 23:30-ի սահմաններում, Ստեփանավանի Բաղրամյան և Մեղապարտ փողոցների խաչմերուկի բանուկ մասում վիճաբանության մեջ է մտել մի խումբ անձանց հետ, որի ընթացքում տևական ժամանակ դիտավորությամբ խախտել է հասարակական կարգը, խաթարել երթևեկությունը, բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորել հասարակության նկատմամբ` փոխադարձ հայհոյանքներ տվել և միմյանց նկատմամբ բռնություն գործադրել` ձեռքերով և ոտքերով հարվածներ հասցրել միմյանց մարմնի տարբեր մասերին:
Նշված միջադեպը նկատել են աշխատանքից տուն վերադարձող, Լոռու մարզային քննչական վարչության Ստեփանավանի քննչական բաժնի քննիչները: Նրանք մոտեցել են վիճաբանող տղամարդկանց և ներկայանալով որպես ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչներ`պահանջել են դադարեցնել վեճը: Սակայն 48-ամյա տղամարդը և վիճաբանության մի քանի մասնակիցներ բռնություն են գործադրել քննիչների նկատմամբ`բազմաթիվ հարվածներ հասցնելով նրանց մարմնի տարբեր մասերին և պատճառելով մարմնական վնասվածքներ:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Ստեփանավանի 48-ամյա բնակչին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով ու 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում` դեպքի բազմակողմանի և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ:

В деле об инциденте с применением насилия в отношении следователей СК Армении в Степанаване появился обвиняемый 06/09/2015   15:12  |  Актуальная тема
По делу об инциденте с применением насилия в отношении следователей СК Армении, пытавшихся пресечь массовую потасовку в Лори, предъявлено обвинение 48-летнему жителю Степанавана.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, ему инкриминируют применение насилия в отношении следователей степанаванского следственного отдела следственного управления СК по Лорийской области.
Дело расследует Главное управление по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении.
Следствием установлено, что 48-летний житель города Степанаван 3 июня 2015 года, около 23:30 на оживленном перекрестке улиц Баграмяна и Мегапарта в Степанаване вступил в перепалку с группой лиц, в ходе которой длительное время умышленно нарушал общественный порядок, парализовал движение общественного транспорта, проявлял явное неуважение к обществу. Участники инцидента озвучивали нецензурная брань в адрес друг друга, применяли силу, нанося друг другу удары руками и ногами по разным частям тела.
Указанный инцидент был замечен следователями степанаванского следственного отдела следственного управления по Лорийской области на обратном пути с работы домой. Они подошли к дерущимся и, представившись следователями Следственного комитета РА, потребовали прекратить потасовку. Однако 48-летний мужчина и еще несколько участников инцидента применили насилие в отношении следователей и нанесли им множественные удары руками и ногами, причинив им телесные повреждения.
“На основе добытых доказательств 48-летнему жителю Степанавана предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 258 и части 2 статьи 316 УК РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Расследование продолжается, предпринимаются меры по обеспечению всестороннего и полного исследования всех обстоятельств инцидента”, - говорится в сообщении.