Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում Մարսելում 06/05/2015 13:47 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 4-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում տեղի ունեցավ Մարսելի 9-10 քաղաքապետարանի («Սպտիակ տուն»` «Maison Blanche») շենքի ճակատային մասում ամրացված «1915-2015. Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելից» մակագրությամբ պաստառի հանդիսավոր բացման արարողությունը: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Միջոցառմաը ներկա էին Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան Շառլ Ազնավուրը, Մարսել-Պրովանս-Մետրոպոլ համայնքի նախագահ, պատգամավոր Գի Տեսիեն, Մարսելի 9-10 քաղաքապետարանի քաղաքապետ Լիոնել Ռուայե-Պերոն, Մարսելի 11-12 քաղաքապետարանի քաղաքապետ, պատգամավոր Վալերի Բուայեն, Մարսելում ՀՀ հյուպատոս Սամվել Լալայանը, փոխքաղաքապետեր, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, ֆրանսիական և հայկական կազմակերպությունների նախագահներ, լրագրողներ, հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:
Միջոցառումը սկսվեց Մարսելի Համազգային դպրոցի երգչախմբի «Քեզ համար, Հայաստա՛ն» երգի կատարումով: Բանախոսներն իրենց ելույթներում կարևորեցին Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչումը, 100-րդ տարելիցի խորհուրդը և նշանակությունը հայ ժողովրդի և միջազգային հանրության համար` արժևորելով Շառլ Ազնավուրի` մեծ հայի և ֆրանսիացու մասնակցությունը և անգնահատելի նվիրումը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին: Քաղաքապետ Լիոնել Ռուայե-Պերոն Շառլ Ազնավուրին շնորհեց Մարսելի 9-10 քաղաքապետարանի պատվավոր քաղաքացու հուշամեդալ:
Այնուհետև տեղի ունեցավ «Սպիտակ տան» այգում տնկված 300-ամյա ձիթենու, որպես խաղաղության խորհրդանիշ, «100-րդ տարելիցի ձիթենի` Շառլ Ազնավուրի կողմից» մակագրությամբ ցուցանակի բացումը:
Միջոցառումը լայնորեն լուսաբանվեց ֆրանսիական մամուլում: Քաղաքապետարանում Հայաստանին նվիրված միջոցառումների շարքը կշարունակվի ևս 10 օր:

В Марселе прошло мероприятие, приуроченное к 100-й годовщине Геноцида армян 06/05/2015   13:58  |  Лента новостей
Торжественная церемония открытия прикрепленного на фасаде здания мэрии 9-го и 10-го округов Марселя (“Maison Blanche”) плаката с надписью “1915-2015. 100-я годовщина Геноцида армян” состоялась 4 июня в рамках мероприятий по случаю 100-й годовщины Геноцида армян. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
На мероприятии присутствовали посол Армении в Швейцарии Шарль Азнавур, председатель-депутат общины Марсель-Прованс-Метрополь Ги Тесие, мэр 9-го и 10-го округов Марселя Лионель Руайе-Перро, депутат французского парламента Валери Буайе, консул Армении в Марселе Самвел Лалаян, представители органов местного самоуправления, многочисленные представители армянской общины, журналисты.
Мэр Лионель Руайе-Перро наградил Шарля Азнавура памятной медалью почетного гражданина мэрии 9-го и 10-го округов Марселя. Затем состоялось открытие таблички на посаженной в парке мэрии 300-летней маслине с надписью “Маслина 100-й годовщины – от Шарля Азнавура”.
Мероприятие широко освещалось во французской прессе. Посвященные Армении мероприятия в мэрии будут продолжаться в течение еще 10 дней.
17:14 27/05/2015  |  Актуальная темаСерж Саргсян: 100-й годовщиной не завершается борьба за всеобщее признание Геноцида армян
16:42 18/05/2015  |  Международные новости В нидерландском Дордрехте состоялось мероприятие, приуроченное к 100-й годовщине Геноцида армян
14:42 11/05/2015  |  Лента новостейАрмянский крест в память о жертвах Геноцида армян установлен на дне Средиземного моря
17:54 06/05/2015  |  Лента новостейПрезидент НКР присутствовал на открытии хачкара, посвященного 100-й годовщине Геноцида армян
18:11 04/05/2015  |  Актуальная темаВиген Саркисян подвел итоги прошедших мероприятий по случаю 100-й годовщины Геноцида армян и сообщил о предстоящих планах
11:30 29/04/2015  |  Лента новостейАрмянин проводит перед зданием Белого дома в Вашингтоне голодовку с требованием признать Геноцид (Видео)
00:01 29/04/2015  |  Лента новостейМедведев направил телеграмму премьер-министру Армении в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян
18:15 28/04/2015  |  Международные новостиПосла Болгарии вызвали в МИД Турции после решения парламента о признании массового истребления армян в Османской империи
13:03 28/04/2015  |  Актуальная тема Католикосат Великого Дома Киликийского 29 апреля объявит о подаче иска против Турции - СМИ