Նորակառույց շենքում բնակարան տրամադրելու պատրվակով առանձնապես խոշոր չափի գումար են հափշտակել 06/04/2015   18:57  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում շարունակվում է նորակառույց շենքում բնակարան տրամադրելու պատրվակով խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափի գումար հափշտակելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ քննչական կոմիտեի կայքէջից, 2015 թվականի մայիսի 4-ին Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում ստացվել է քաղաքացու լիազորած անձ Տ. Խուրշուդյանի դիմումն առ այն, որ  «Լևոն Ամիրխանյան» ՍՊ ընկերության և իր վստահորդի միջև 2009 թվականի հուլիսի 17-ին կնքվել է անշարժ գույքի առուվաճառքի նախնական պայմանագրեր և կազմվել ստացական։ Ըստ այդմ՝ 2 բնակարան ձեռք բերելու դիմաց ընկերությանը վճարվել  է 110.911.449 ՀՀ դրամին համարժեք 303.360 ԱՄՆ դոլար։
Մասնավորապես՝  ընկերությունը՝ ի դեմս տնօրեն Ա.Հովհաննիսյանի, պարտավորվել է Սայաթ-Նովա փողոցին հարող հատվածում կառուցվող բազմաբնակարան նորակառույց շենքի շինարարարական աշխատանքների ավարտից հետո, որպես սեփականություն, քաղաքացուն հանձնել թիվ 19 և թիվ 36 բնակարանները, ինչը սակայն տեղի չի ունեցել։
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ շինարարության ավարտից հետո ընկերությունը քաղաքացուն  է հանձնել միայն թիվ 19 բնակարանը, իսկ 49.050.237 ՀՀ դրամին համարժեք 134.160 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ թիվ 36 բնակարանը չի հանձնել: Ավելին՝ 2014 թվականի ապրիլի 16-ին բնակարանը վաճառվել է այլ անձի:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
2015 թվականի հունիսի 1-ին քրեական գործն ըստ քննչական ենթակայության ուղարկվել է Երևան քաղաքի քննչական վարչության Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժին, որտեղ շարունակվում են ձեռնարկվել քննչական և դատավարական գործողություններ՝ պարզելու գործարքի բոլոր հանգամանքները։
12:30 11/05/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՄեղադրվում է խարդախությամբ գրքեր հափշտակելու մեջ
15:46 23/03/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՓաստաբանից խաբեությամբ հափշտակել են մեծ գումար ու խոստացել պաշտոն՝ դատախազությունում
11:09 10/03/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԹիվ 17-րդ պոլիկլինիկայի տնօրենը 2 աշխատակցի հետ հայտնվել է ամբաստանյալի աթոռին

СК Армении расследует дело о квартирной афере в Ереване 06/04/2015   19:05  |  Криминальная хроника
СК Армении расследует уголовное дело, возбужденное по факту хищения суммы в особо крупных размерах, совершенного путем мошенничества под предлогом предоставления жилья в новостройке.
Как сообщается на сайте СК Армении, 4 мая 2015 года полномочный представитель гражданина Т. Хуршудян подал в следственный отдел по ереванским административным районам Кентрон и Норк-Мараш заявление, согласно которому ООО “Левон Амирханян” и его доверитель 17 июля 2009 года заключили предварительный договор купли-продажи недвижимости и составили расписку. В соответствии с этим, за покупку двух квартир компании было заплачено 110.911.449 драмов (303.360 долларов США).
В частности, компания в лице директора А. Оганесяна, обязалась после завершения строительства многоэтажной новостройки, возводимой на прилегающей к улице Саят-Новы территории, передать гражданину в собственность квартиры №19 и №36,чего, однако, не было сделано.
В ходе подготовки материалов выяснилось, что после завершения строительства компания передала гражданину только квартиру №19, а квартиру №36 стоимостью 49.050.237 драмов (134.160 долларов США) 16 апреля 2014 года продала другому человеку.
По данному факту в следственном отделе СК Армении по ереванским районам Кентрон и Норк-Мараш возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 178 УК РА.
1 июня 2015 года уголовное дело было направлено по подследственности в следственный отдел Следственного комитета Армении по ереванскому району Арабкир, где продолжают предпринять следственные и процессуальные действия для установления всех обстоятельств сделки.