Վարորդն ազատվում է տուգանքի չափի ավելացված մասը վճարելու պարտականությունից՝ վճարելով միայն տուգանքի «մայր» գումարը 06/03/2015   13:09  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
ՀՀ Արդարադատության նախարարությունը հիշեցնում է, որ 2015 թվականի հունվարի 9-ից ուժի մեջ մտած «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ 2012թ. հունվարի 1-ից մինչեւ 2015 թվականի հունվար 9-ը վարչական իրավախախտում կատարելու դիմաց տուգանքի գումարն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց 6 ամսվա ընթացքում՝ 2015 թվականի հունվարի 9-ից մինչև հուլիսի 9-ը, վճարելու դեպքում, վարորդն ազատվում է տուգանքի չափի ավելացված, այսինքն՝ եռապատկված կամ հնգապատկված մասը և կատարողական գործողությունների կատարման ծախսերը վճարելու պարտականությունից՝ վճարելով միայն տուգանքի «մայր» գումարը: Այս մասին հաղորդագրությամբ է հանդես եկել ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և  հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Բացի այդ, նույն օրենքի համաձայն՝ վարորդներն ազատվում են մինչև 2012 թվականի հունվարի 1-ը կատարած վարչական իրավախախտումների համար նշանակված տուգանքների գումարները և կատարողական գործողությունների կատարման ծախսերը վճարելու պարտականությունից:
Կոչ ենք անում օգտվել օրենքի ընձեռած արտոնությունից և մինչև սահմանված ժամկետի ավարտը, ձեռնամուխ լինել վարչական ակտերով նշանակված տուգանքների գումարի վճարմանը:

Водитель освобождается от обязанности по уплате неустойки, выплачивая лишь сумму основного штрафа - Минюст Армении 06/03/2015 14:16 | Информационная платформа
Министерство юстиции Армении напоминает, что в соответствии со вступившим в силу законом “О внесении изменений и дополнений в закон РА “Об основах администрирования и административном производстве”, в случае выплаты в течение 6 месяцев после вступления закона в силу, с 9 января по 9 июля 2015 года, суммы штрафа за совершенные в промежутке с 1 января 2012 года до 9 января 2015 года административные правонарушения, водитель освобождается от обязанности по уплате неустойки, то есть утроенной или упятеренной части и расходов на меры принудительного исполнения, выплачивая лишь сумму основного штрафа. Об этом сообщает пресс-служба Минюста РА.
Кроме того, в соответствии с тем же законом, водитель освобождается от обязанности по уплате штрафов за совершенные до 1 января 2012 года административные правонарушения и расходов на меры принудительного исполнения.
Призываем воспользоваться предусмотренными законом льготами и до истечения установленного срока уплатить штрафы за административные правонарушения.