Բենզալցակայանում բռնկված հրդեհի պատճառով մեկ անձ մահացել է 06/02/2015 17:42 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ Կապանում գործող բենզալցակայանում տեխնիկայի անվտանգության կամ աշխատանքի պաշտպանության կանոնները խախտելու դեպքի առթիվ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողի մահ։
Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայք-էջից տեղեկանում ենք, որ 2015թ մայիսի 30-ին` ժամը 23:20-ին, «Կապան ԲԿ» ՓԲԸ-ից ահազանգ է ստացվել, որ բենզալցակայանում բռնկված հրդեհի հետևանքով այրվածքներով հիվանդանոց է տեղեփոխվել երկու տղամարդ՝ Սյունիքի մարզի Եղվարդ գյուղի բնակիչ Հրայր Սարգսյանը՝ «զույգ վերին վերջույթների և դեմքի թերմիկ այրվածք», իսկ Կապան քաղաքի բնակիչ Սասուն Կարապետյանը՝ «ամբողջ մարմնի թերմիկ այրվածք» ախտորոշումամբ։
Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ քաղաքացիներն այրվածքներն ստացել են Կապանի Գործարանային փողոցի 1/1 հասցեում գործող բենզալցակայանում բռնկված հրդեհի հետևանքով։
Տուժած քաղաքացիներից մեկը՝ Ս.Կարապետյանը, մայիսի 31-ին տեղափոխվել է Երևանի այրվածքաբանական բժշկական կենտրոն, որտեղ հունիսի 2-ին՝ ժամը 03։50-ի սահմաններում, մահացել է։
Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 157-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով։
Կատարվում է քննություն՝ հրդեհի բռնկման պատճառները, բենզալցակայանում անվտանգության կանոնների պահպանման համար պատասխանատու անձանց շրջանակը պարզելու ուղղությամբ։

Один человек погиб при пожаре на бензозаправочной станции в городе Капан на юге Армении 06/02/2015 18:15 | Криминальная хроника
Уголовное дело заведено по факту пожара на бензозаправочной станции в городе Капан, сообщается на официальном сайте СК Армении.
Сигнал об инциденте поступил из ЗАО “Медцентр Капана” 30 мая 2015 года, в 23:20. В результате пожара на бензозаправочной станции в Капане, в медцентр были госпитализированы двое мужчин: житель села Егвард Сюникской области Грайр Саркисян и житель города Капан Сасун Карапетян. У первого пострадавшего врачи диагностировали “ожоги верхних конечностей и термический ожог лица”, а у второго - “термический ожог всей поверхности тела”.
“При подготовке материалов в следственном управлении по Сюникской области было установлено, что вышеупомянутые граждане получили ожоги во время пожара, вспыхнувшего на бензозаправочной станции на улице Горцаранаин 1/1 в городе Капан”, -говорится в сообщении.
Госпитализированный с термическим ожогом всей поверхности тела С. Карапетян 31 мая был доставлен в Ереванский ожоговый центр, где в ночь на 2 июня скончался.
В следственном управлении Следственного комитета Армении по Сюникской области возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 157(Нарушение правил техники безопасности или охраны труда лицом, ответственным за их соблюдение, повлекшее по неосторожности смерть потерпевшего) УК РА.
Ведется следствие по установлению причин возгорания и круга лиц, ответственных за соблюдение правил безопасности на бензозаправочной станции.