Միացյալ նահանգների կառավարությունը կաջակցի կոռուպցիայի դեմ պայքարում Հայաստանի կառավարության ջանքերին 06/01/2015 14:19 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանն այսօր ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Քննարկվել են երկկողմ հետաքրքություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:
Զրուցակիցները, մասնավորապես, անդրադարձել են դատական գործերի թվայնացման և էլեկտրոնային արխիվացման համակարգի ներդրման խնդիրներին: ՀՀ արդարադատության նախարարը ներկայացրել է նման համակարգ ունենալու նշանակությունը՝ մանրամասնելով համակարգի ստեղծման և գործարկման անհրաժեշտությունը արդարադատության մատչելիության և հանրային իրազեկման համատեքստում:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված առաջնահերթությունների, ինչպես նաև Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի աշխատանքների հանրային իրազեկման և այլ հարցերում Միացյալ Նահանգների հետ հնարավոր համագործակցության հարցեր:
ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների կառավարության հանձնառությունը նպաստելու արդարության և մարդու իրավունքների ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին:

Глава Минюста Армении обсудил с послом США вопросы оцифровки судебных дел и внедрения системы электронной архивации 06/01/2015   18:25  |  Лента новостей
Министр юстиции Армении Ованнес Манукян принял в понедельник посла Соединенных Штатов Америки в Армении Ричарда Милса. Об этом сообщает пресс-служба Минюста РА.
В ходе встречи обсуждались вопросы, представляющие обоюдный интерес.
Собеседники, в частности, коснулись вопросов оцифровки судебных дел и внедрения системы электронной архивации. Глава Минюста указал на необходимость ее создания и функционирования в контексте обеспечения доступности правосудия и осведомленности общества.
На встрече обсуждались также приоритеты борьбы с коррупцией, а также вопросы возможного сотрудничества с посольством США по вопросу информирования общества о работе Совета по борьбе с коррупцией и по другим вопросам.
Ричард Милс подтвердил приверженность правительства США содействию в проведении реформ в сфере защиты прав человека.