Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը պաշտոնական այցով կմեկնի Չեխիա 05/30/2015 15:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը, Չեխիայի Հանրապետության վարչապետ Բոհուսլավ Սոբոտկայի հրավերով, պաշտոնական այցով հունիսի 1-3-ը կմեկնի Չեխիայի Հանրապետություն: Այս մասին հայտնում է Կառավրության լրատվական ծառայությունը:
Պրահայում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպում կունենա Չեխիայի վարչապետ Բոհուսլավ Սոբոտկայի հետ: Երկու երկրների վարչապետների առանձնազրույցին կհաջորդի ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որից հետո տեղի կունենան երկկողմ համագործակցության մասին փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունը և Հայաստանի ու Չեխիայի վարչապետների համատեղ մամուլի ասուլիսը:
Հաջորդիվ Հովիկ Աբրահամյանը և Բոհուսլավ Սոբոտկան կմասնակցեն հայ-չեխական գործարար համաժողովի բացմանը:
Պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետը Պրահայում հանդիպումներ կունենա Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Միլան Շտյեխի, խորհրդարանի պատգամավորների պալատի նախագահ Յան Համաչեկի, Պրահայի արքեպիսկոպոս Կարդինալ Դոմինիկ Դուկայի հետ: Նախատեսվում է նաև Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումը Չեխիայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
ՀՀ վարչապետը կայցելի նաև Պրահայի Լիդիցե հուշահամալիր, ծաղկեպսակ կդնի Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ զոհված միլիոնավոր երեխաներին նվիրված հուշարձանին և Չեխիայի մշակույթի նախարար Դանիել Հերմանի հետ կմասնակցի «Ընդհատված մանկություն. Հայոց ցեղասպանության զոհ մանուկները» ցուցահանդեսի բացմանը:

Премьер-министр Армении отправится с рабочим визитом в Чехию 05/30/2015   16:50  |  Лента новостей
Правительственная делегация во главе с премьер-министром Армении Овиком Абраамяном по приглашению чешского премьера Богуслава Соботки 1-3 июня с официальным визитом отправится в Чехию. Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
В Праге запланирована беседа армянского премьера со своим чешским коллегой, за которой последуют встреча в расширенном составе , псоле которой пройдут церемония подписания документов о двустороннем сотрудничестве и совместная пресс-конференция. Овик Абраамян и Богуслав Соботка также примут участие в открытии армяно-чешского бизнес-форума.
В рамках официального визита премьер Армении встретится с председателем Сената Чехии Миланом Штейхом, главой Палаты депутатов Яном Хамачеком, архиепископом Пражским кардиналом Домиником Дукой. Запланирована также встреча О.Абраамяна с представителями армянской общины Чехии.
Глава армянского правительства посетит мемориальный комплекс “Лидице”, возложит цветы в память о миллионах детей, погибших в ходе Второй мировой войны и вместе с министром культуры Чехии Даниэлом Германом примет участие в открытии выставки ”Прерванное детство: Дети-жертвы Геноцида армян”.