Կազմակերպված խումբը Դուբայում սպանել է Հնդկաստանի քաղաքացուն, ադամանդները հափշտակել և փորձել տեղափոխել Հայասատան 05/29/2015 16:53 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչությունում ավարտվել է կազմակերպված խումբ ստեղծելու և դրա կազմում առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով ավազակություն, շահադիտական դրդումներով ու ավազակությամբ զուգորդված սպանություն, խոշոր չափերով ապրանքների մաքսանենգություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, նախաքննությամբ պարզվել է, որ Երևանի 35-ամյա բնակիչը հաճախակի արտագնա աշխատանքի է մեկնել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դուբայ քաղաք, որտեղ զբաղվել է ադամանդների առք ու վաճառքով և գործնական հարաբերություններ հաստատել Դուբայի «Դեյրա» թաղամասի ոսկու առևտրի կենտրոնում գործող ադամանդների վաճառքով զբաղվող մի ընկերության գրասենյակի աշխատակից, Հնդկաստանի քաղաքացի Սալոնկիի հետ:
Քննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ առանձնապես խոշոր չափերով ադամանդ հափշտակելու նպատակով վերջինիս սպանելու և ադամանդները մաքսանենգ ճանապարհով Հայաստան տեղափոխելու նպատակով տղամարդը ձևավորել է կազմակերպված խումբ՝ ընդգրկելով հորեղբոր 24-ամյա որդուն ու վերջինիս 26-ամյա ընկերոջը։
Խմբի 2 անդամները 2014 թվականի հունվարին մեկնել են Դուբայ և բնակվել 35-ամյա երևանցու հետ՝ վերջինիս վարձակալած հյուրանոցային համարում։ Միմյանց միջև նախապես կատարված դերաբաշխման համաձայն՝ 35-ամյա տղամարդն իր հորեղբոր որդու հետ ընկերության գրասենյակում հանդիպել են Սալոնկիի հետ և պատվիրել ադամանդներ՝ պայմանավորվելով առք ու վաճառքի գործարքը կատարել 2014թ. հունվարի 22-ի երեկոյան:
Ծրագրված հանցագործության հետքերը թաքցնելու, իրենց փախուստն արագ և անվտանգ կազմակերպելու նպատակով խմբի անդամները 2014թ. հունվարի 22-ի առավոտյան հանձնել են հյուրանոցի համարը և նույն օրը համար ամրագրել նշված «Դեյրա» թաղամասում գործող ոսկու առևտրի կենտրոնի մոտ գտնվող մեկ այլ հյուրանոցում։
Քննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ նույն օրը՝ ժամը 20:15-ին, կազմակերպված խմբի անդամներից 2-ը գնացել են ոսկու առևտրի կենտրոն՝ ադամանդները տեսնելու և զննելու պատրվակով:
Նախապես մշակված պլանի համաձայն՝ ադամանդները հափշտակելու նպատակով հարձակում են գործել Սալոնկիի վրա, մեխանիկական շնչահեղձության եղանակով ապօրինաբար, դիտավորությամբ կյանքից զրկել նրան և հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերի` 691.883.000 ՀՀ դրամին համարժեք 1.700.000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ, 6.800 կարատ տարբեր գույների ադամանդներ:
Խմբի անդամները Երևան են ժամանել 2014թ. հունվարի 23-ին` ժամը 10:26-ին, Դուբայ-Երևան թիվ 715 չվերթով։ Ադամանդների մի մասը հայտնաբերվել է Զվարթնոց մաքսատան մաքսային հսկողության գոտով անցկացնելու ժամանակ՝ 35-ամյա տղամարդու ուղեբեռի զննությամբ։
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների իրավասու մարմինների կողմից 2014 թվականին միջնորդություն է ներկայացվել ՀՀ գլխավոր դատախազությանը՝ 2014 թ. հունվարի 22-ին Արաբական Միացյան Էմիրությունների Դուբայ քաղաքում Հնդկաստանի քաղաքացի Սալոնկիի վրա հարձակվելու և սպանելու, ադամանդներ հափշտակելու մեղադրանքով ՀՀ երեք քաղաքացիներին հանձնելու վերաբերյալ, ինչը ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ 13.03.2014թ. որոշմամբ մերժվել է: Քրեական գործը հարուցվել և նախաքննությունն իրականացվել է ՀՀ քննչական մարմինների վարույթում։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ ՀՀ երեք քաղաքացու մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ, 8-րդ կետերի, 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի և 215-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հատկանիշներով:
Քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է քրեական գործով նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին։

Граждане Армении обвиняются в убийстве индийского бизнесмена в Дубае и краже алмазов на сумму $1.7млн. 05/30/2015   00:22  |  Актуальная тема
СК Армении сообщил о завершении расследования уголовного дела об убийстве индийского бизнесмена в Дубае и похищения алмазов на 1,7 млн. долларов и перевозки их контрабандным путем в РА. В совершении преступления обвиняется организованная преступная группа, куда входили граждане Армении.
Следствием было установлено, что 35-летний житель Еревана часто ездил в Объединенные Арабские Эмираты на заработки, где занимался куплей и продажей алмазов и наладил связь с гражданином Индии Салонки, который являлся сотрудником компании, занимающейся продажей алмазов в ювелирном центре в квартале “Дейра” в Дубае.
Следствием были добыты доказательства, указывающие на то, что мужчина с целью убийства последнего и похищения алмазов в особо крупных размерах сформировал организованную группу, куда вовлек своего 24-летнего двоюродного брата(сына дяди) и его 26-летнего друга.
Двое из трех членов группы в январе 2014 года отправились в Дубай, где проживали с 35-летним ереванцем в арендованном им номере.35-летний мужчина и его двоюродный брат встретились с Салонки и заказали ему алмазы, договорившись оформить сделку вечером 22 января 2014 года.
По данным следствия, в тот же день, около 20:15 двое из трех членов отправились в ювелирный торговый центр под предлогом осмотра алмазов.
Согласно заранее разработанному плану, они совершили разбойное нападение на Салонки, задушили его, похитив 6.8 тыс. карат алмазов разных цветов, стоимостью 1,7 млн. долларов(691.883.000 драмов).
По данным следствия, они покинули торговый центр около 21:31, встретились с третьим членом группы, который дожидался их недалеко от торгового центра, и передали ему украденные алмазы. Последний в 21:40 поехал в гостиницу и спрятал драгоценности во флаконах из-под жидкого мыла, пытаясь провести их в чемодане 35-летнего мужчины.
23 января 2014 года члены группы вернулись в Армению рейсом №715 Дубай-Ереван. Часть алмазов была обнаружена в багаже 35-летнего мужчины во время таможенного досмотра в ереванском аэропорту “Звартноц”.
Компетентные органы ОАЭ обратились в Генпрокуратуру Армении с ходатайством о выдаче троих граждан Армении, обвиняемых в убийстве гражданина Индии и похищении алмазов, однако генеральный прокурор Армении ответил отказом.
Уголовное дело завели и расследование вели армянские следственные органы.
По совокупности добытых доказательств трем гражданам Армении предъявлены обвинения по признакам пп.7 и 8 ч.2 ст. 104 (убийство, совершенное группой лиц или организованной группой, из корыстных побуждений, заказное, а также сопряженное с вымогательством, разбоем или бандитизмом), пп.1 и 2. ч.3 ст.175 (разбой, совершенный организованной группой в целях хищения имущества в особо крупных размерах ), а также ч.4 ст.215 (контрабанда, совершенная организованной группой) УК РА.
Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью следствия.