Դաշնային Սենատը ճանաչում է Հայ ժողովրդի Ցեղասպանությունը. Բրազիլիայի Սենատը միաձայն բանաձև է ընդունել 05/29/2015   21:30  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մայիսի 27-ին Բրազիլիայի Դաշնային Սենատը միաձայն ընդունել է Սենատի Արտաքին հարաբերությունների և ազգային պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ, դաշնային սենատոր Ալոիզիո Նունես Ֆերեյրա Ֆիլյոյի և դաշնային սենատոր Ժոզե Սերայի հեղինակած No 550/2015 բանաձևը, որով պաշտոնապես ճանաչվում է Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Բրազիլիայի Դաշնային Սենատի կողմից ընդունված բանաձևում ասված է. «Դաշնային Սենատը ճանաչում է Հայ ժողովրդի Ցեղասպանությունը, որի 100-րդ տարելիցը նշվեց 2015թ. ապրիլի 24-ին: Հարգանքի տուրք է մատուցում Ցեղասպանության զոհերին և գնահատում Բրազիլիայում բնակվող հայ փախստականների հազարավոր բրազիլահայ ժառանգների ներդրումը երկրի տնտեսական, սոցիալական և մշակութային ոլորտներում, և ընդգծում է, որ ոչ մի ցեղասպանություն չպետք է մոռացվի, որպեսզի չկրկնվի»:

Сенат Бразилии принял резолюцию о признании Геноцида армян 05/30/2015   07:21  |  Актуальная тема
Федеральный Сенат Бразилии 29 мая единогласно принял резолюцию о признании Геноцида армян. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В резолюции, авторами которой являются глава сенатского комитета по иностранным делам и национальной обороне Алоизио Нунес Ферейра Фильо и сенатор Жозе Сера, отмечается, что федеральный Сенат Бразилии признает Геноцид армянского народа, 100-ая годовщина которого отмечалась 24 апреля 2015 года.
“Воздав дань уважения жертвам Геноцида, высоко ценим вклад тысяч потомков проживающих в Бразилии армянских беженцев в экономической, социальной и культурной сферах Бразилии. Ни один геноцид не должен предаваться забвению, чтобы не повторяться впредь”,- говорится в тексте резолюции.
09:14 08/05/2015  |  Актуальная тема Турция отозвала своего посла из Люксембурга из-за резолюции о Геноциде армян
09:21 07/05/2015  |  Лента новостейЕреван приветствует принятие Палатой депутатов Люксембурга резолюции о признании Геноцида армян – МИД Армении