Սերժ Սարգսյան. Մայիսի 28-ը մեր ժողովրդի համար սեփական ուժերով ապրելու իր իրավունքը հերոսաբար պաշտպանելու փառահեղ օրինակ էր 05/28/2015   15:03  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել՝ Հանրապետության տոնի առթիվ:
Շնորհավորում եմ ձեզ Հանրապետության տոնի կապակցությամբ:
Մայիսի 28-ն անկասկած մեր պատմության ամենապայծառ էջերն է զարդարում: Այն մեր ժողովրդի համար սեփական ուժերով ապրելու իր իրավունքը հերոսաբար պաշտպանելու փառահեղ օրինակ էր և դարավոր ընդմիջումից հետո հայկական պետության վերականգնման փայլուն սկիզբ:
Թուրքական բանակի դեմ Սարդարապատում, Բաշ Ապարանում, Ղարաքիլիսայում տարած մայիսյան հաղթանակները փրկեցին Արևելյան Հայաստանի վերջին հողակտորները և դրանց վրա ապրող հայությանը: Բոլորի համար պարզ էր, որ Արևելյան Հայաստանի համար նախատեսված էր նույն ճակատագիրը, ինչին արդեն արժանացել էր արևմտահայությունը:
Այս տարի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ և՛ Հայաստանում, և՛ սփյուռքում բազմաթիվ միջոցառումներ են իրականացվել և դեռ իրականացվելու են: Այսօր մեր պարտքն է արձանագրել, որ հայերի իսպառ բնաջնջումը կասեցրել ենք մենք՝ հայ ռամիկն ու շինականը, ռազմիկն ու քաղաքական գործիչը, ուսուցիչն ու հոգևորականը: Եվ կասեցրել ենք մայիսյան հերոսամարտերով: Կասեցրել ենք հայկական պետականության ստեղծմամբ՝ պատմական Հայաստանի վերջին հատվածը փրկության ափ դարձնելով հարյուր հազարավոր որբերի և գաղթականների համար։
Մայիսի 28-ը հայերի փրկության, վերապրումի և վերածնունդի մեկնարկի օրն է: Իհարկե, անկախության հռչակմամբ մեր փորձությունները չավարտվեցին, նոր փորձություններ սկսվեցին, բայց դրանք մենք արդեն դիմակայում էինք որպես պետականորեն կազմակերպված ազգ:
Պետք է հաշվի առնել ևս մի կարևոր հանգամանք. մայիսյան հերոսամարտերի ընթացքում, հենց մարտի դաշտերում, ձևավորվում ու ծնվում էր հայկական բանակը։ 1915 թվականից անցել էր ընդամենը երեք տարի, և մենք, առանց պետականության՝ միայն ինքնակազմակերպման հաշվին, կռվի դաշտ հանեցինք թշնամուն արժանի հակահարված հասցնող ռազմական ուժ։ Սա պատմական սխրանքն է այն սերնդի, որին վիճակված էր տեսնել ամենասարսափելին։ Բայց նրան վիճակված էր տեսնել նաև ամենաերանելին՝ անկախ Հայաստանը։
Մեր առաջին հանրապետության պետական խորհրդանիշները` դրոշը, զինանշանը և օրհներգը այսօրվա Հայաստանի Հանրապետության պետական խորհրդանիշներն են: Մենք ճամփորդներն ենք մի նոր ճանապարհի, որ սկսվել է 1918 թվականի մայիսի 28-ին:
Սակայն խորհրդանիշներից ավելի կարևոր են առաջին հանրապետության բովանդակությունն ու պատգամները, որոնցից, իմ կարծիքով, ամենաառանցքայինները հետևյալներն են.
1. Հայաստանը համայն հայության հայրենիքն է։
2. Հայաստանում իշխում են հանրապետական կարգեր և ժողովրդավարական արժեհամակարգ։
3. Հայաստան Հանրապետությունը սոցիալական պետություն է։
Սրանք այն փարոսներն են, որոնցով մենք կողմնորոշվում ենք նաև այսօր, մերօրյա՝ երբեմն իսկապես փոթորկալից նավարկությունների ընթացքում։

Президент Армении: 28 мая - славный пример героической защиты права народа на суверенное существование 05/28/2015   16:30  |  Актуальная тема
28 мая, несомненно, украшает собой самые яркие страницы истории армянского народа. Это славный пример героической защиты армянским народом своего права народа на суверенное существование и блестящее начало восстановления армянской государственности, говорится в поздравительном послании президента Армении Сержа Саргсяна по случаю Дня Первой Республики Армении.
Одержанные в боях против турецкой армии майские победы в Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе спасли последние клочки земель Восточной Армении и проживающий на них армянский народ. Всем было ясно, что Восточной Армении была уготована та же участь, которая постигла западное армянство.
Глава государства напомнил, что по случаю 100-й годовщины Геноцида армян в Армении, в Диаспоре проходят и пройдут многочисленные мероприятия. “Наш долг – отметить, что от полного истребления армянский народ спасли мы сами – армянский воин, армянский строитель, армянский политический деятель, армянский учитель и армянский священник. Мы остановили врага благодаря героической победе в майском сражении и возродили армянскую государственность на части территории исторической Армении, ставшей спасительной гаванью для тысяч сирот и беженцев.
Президент назвал 28 мая Днем спасения и возрождения армян. “Конечно, с провозглашением независимости наши испытания не закончились, впереди нас ожидали новые испытания, но им мы уже противостоим, как нация, имеющая государственность”, - сказал Серж Саргсян.
"Следует учесть еще одно важное обстоятельство: в ходе героических майских сражений, прямо на поле битвы, формировалась и рождалась армянская армия. Прошло всего три года после 1915 г., и мы, без государственности, только за счет самоорганизованности, вывели на поле боя военную силу, нанесшую достойный контрудар врагу. Это - исторический подвиг поколения, которому было суждено увидеть самое ужасное. Но им было довелось также узреть самое желанное – независимую Армению", - отметил глава государства.