ՀՀ Նախագահը և ՌԴ էներգետիկայի նախարարը քննարկել են էներգետիկայի բնագավառներում հայ-ռուսական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր 05/26/2015   18:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության էներգետիկայի նախարար, ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Նովակին, ով Երևանում է գտնվում խորհրդի 47-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և կարևորել ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի երևանյան նիստը, որը Սերժ Սարգսյանի խոսքով, լավ հնարավորություն է քննարկելու էներգետիկայի ոլորտում նաև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման առնչվող հարցեր՝ նկատի առնելով, որ հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերային հարաբերություններում էներգետիկայի ոլորտը կարևոր բաղկացուցիչներից է:
Նախարար Ալեքսանդր Նովակը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության և Հայաստանում ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար՝ գոհունակությամբ խոսելով նիստի արդյունավետ աշխատանքի մասին, որի ընթացքում, ըստ նախարարի, քննարկվել են մասնակից երկրների համար կարևորագույն մի շարք հարցեր՝ էներգահամակարգերի զուգահեռ աշխատանքի, համակարգերի ինտեգրման, նորմատիվ իրավական փաստաթղթերի մշակման, փորձի փոխանակման վերաբերյալ և այլն:
Հանդիպմանը ՀՀ Նախագահը և ՌԴ էներգետիկայի նախարարը քննարկել են էլեկտրաէներգետիկայի, գազի, ատոմային էներգետիկայի բնագավառներում հայ-ռուսական համագործակցության ներկայիս ընթանցքն ու հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
19:08 03/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանը Բյուրականում ներկա է գտնվել «Հեռանկարներ» փառատոնի ակադեմիայի բացմանը
20:10 30/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել գերմանաբնակ թուրք ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինի Հայոց ցեղասպանության թեմայով նկարահանված «Սպի» ֆիլմի պրեմիերային
19:09 10/11/2014  |  ՀարցազրույցՆախագահը գործադիրին առաջարկել է նորից անդրադառնալ ոչ իշխանական ուժերի 12 կետանոց փաստաթղթին

Серж Саргсян и Александр Новак обсудили армяно-российское сотрудничество в сфере энергетики 05/27/2015 00:12 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял накануне министра энергетики России, председателя Электроэнергетического совета СНГ Александра Новака, прибывшего в Ереване для участия в 47-м заседании Совета. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент отметил важность ереванского заседания Электроэнергетического совета СНГ, которое, по словам Сержа Саргсяна, является хорошей возможностью для обсуждения вопросов, в том числе двустороннего сотрудничества в сфере энергетики, с учетом того, что данная отрасль является важной составляющей армяно-российского стратегического и партнерского сотрудничества.
Министр Александр Новак поблагодарил за теплый прием и организацию заседания Электроэнергетического совета СНГ на высоком уровне, выразив удовлетворение результативной работой заседания, в ходе которого, по словам министра, был обсужден ряд важнейших для государств-участников вопросов, в числе которых синхронизация работы энергосистем, их интеграция, разработка нормативно-правовых документов, обмен опытом.
В ходе встречи собеседники обсудили текущее армяно-российское в сфере электроэнергетики, газа, атомной энергетики, а также вопросы дальнейшего развития.