Այլևս որևէ խոչընդոտ չկա՝ Քրեական դատավարության օրենսգրքի նախագիծը ԱԺ լիագումար նիստում քննարկելու. Հովհաննես Մանուկյան 05/25/2015 13:11 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագծի «տերը» խորհրդարանն է, քանի որ այն այս պահին գտնվում է խորհրդարանում, և Քրեական դատավարության ընդունման ընթացքն ու տեմպը կախված է լինելու խորհրդարանից:
Այս մասին այսօրվա ասուլիում «բազմաչարչար» նախագծի հետագա ճակատագրի մասին «Փաստինֆո»-ի լրագրողի հարցին ի պատասխան՝ ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը՝ չհամաձայնելով «բազմաչարչար» ձևակերպման հետ:
Նա պարզաբանեց, որ այսպիսի ծանրագույն փաստաթուղթը, ինչպիսին Քրեական դատավարության օրենսգիրքն է, չէր կարող մի քանի ամսում մշակվեր, ընդունվեր, այդպես չի լինում:
Ըստ նախարարի՝ Մարդու իրավունքների, տարբեր գերատեսչական մարմինների շահերին առնչվող քրեական դատավարության օրենսգիրքը, շատ կարևոր է, որ ընդունվի քննադատության, առողջ բանավեճի արդյուքնում, որպեսզի սխալներ չլինեն:
Հովհաննես Մանուկյանը նշեց նաև, որ Քրեական դատավարության օրեսգրքի նախագծի վերաբերյալ կառավարությունն այս օրերին ներկայացնում է առաջարկությունների ամփոփաթերթ, որտեղից պարզ երևում է, թե կառավարության համար, որ առաջարկությունն է ընդունելի, որը՝ ոչ կամ որոնք մինչև նախագծի երկրոդ ընթերցումը կարող են քննարկման առարկա դառնալ:
«Այս ամփոփաթերթի հիման վրա, ես կարծում եմ, այլևս որևէ խոչընդոտ չունենք՝ քրեական դատավարության օրենսգիրքը ԱԺ լիագումար նիստում քննարկելու»,- ասաց ՀՀ արդարադատության նախարարը:

Препятствий для рассмотрения проекта нового УПК Армении на пленарном заседании парламента больше нет – Ованнес Манукян 05/25/2015   13:56  |  Актуальная тема
Препятствий для рассмотрения проекта нового Уголовно-процессуального кодекса Армении на пленарном заседании Национального Собрания больше нет. Об этом заявил министр юстиции Армении Ованнес Манукян, отвечая на вопрос корреспондента ИА “ФактИнфо” о дальнейшей судьбе проекта.
Он пояснил, что такой сложнейший документ, каковым является УПК, не мог быть разработан и принят в течение нескольких месяцев.
По словам главы Минюста, крайне важно, чтобы Уголовно-процессуальный кодекс, касающийся прав человека и интересов органов различных ведомств, был принят по итогам дебатов и с учетом критических замечаний во избежание ошибок.
Ованнес Манукян также отметил, что правительство в эти дни представляет пакет предложений, при рассмотрении которых станет ясно, какие из них являются приемлемыми для кабмина, а какие – нет, и какие из них могут стать предметом обсуждения до их рассмотрения во втором чтении.