Համաներման հարցը դարձյալ կարծես օրակարգում է. «Հրապարակ» 05/23/2015 09:13 | Մամուլ
«Հրապարակ»-ն անդրադարձել է համաներման թեմային: Լրատվամիջոցը գրում է, որ մոտ 2 ամիս ակտիվորեն քննարկվող համաներման հարցը դարձյալ կարծես օրակարգում է: Նորից տեղեկություններ են շրջանառվում, որ իշխանությունը, այնուամենայնիվ, որոշել է համաներում անել՝ մայիսի 28-ի առթիվ, և, ինչպես թերթն է ներկայացնում, «պարզապես հրահանգված է այս մասին չխոսել, «ծիխարի»՝ անաղմուկ անել»:
Թեթրի ըտեղեկացմամբ՝ ՔԿՀ-ներում ևս թեման ակտիվացել է:
Ավելի վաղ լրատվամիջոցը գրել էր, որ իրենց աղբյուրը վստահեցրել էր, թե այս պահին նման հարց չի քննարկվում, քանի որ նախորդ համաներումը եղել է 2013թ., ՀՀ անկախության 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, դրանից հետո քիչ ժամանակ է անցել:
«Եվ հետո՝ շատ աղմուկ եղավ համաներման շուրջ, համաներումը պետք է անսպասելի և անակնկալ լինի»,-լրատվամիջոցներին անուղղակի մեղադրելով՝ նշում էր մեր զրուցակիցը: Նշենք, որ նախապես ծրագրված էր համաներումը հայտարարել մինչև ապրիլի 24-ը, բայց Հիմնադիր խորհրդարանի անդամների ձերբակալությունը խառնել էր խաղաքարտերը»,- հիշեցնում է թերթը։

“Грапарак”: Вопрос об амнистии, похоже, снова в повестке дня 05/23/2015 11:26 | Пресса
Активно дискутируемый на протяжении 2 месяцев вопрос об амнистии, похоже, снова в повестке дня. Вновь муссируется информация о том, что власти, все же, решили объявить амнистию по случаю 28 мая, однако велено эту информацию не тиражировать, пишет газета “Грапарак”(Площадь).
По сведениям издания, тема активно обсуждается и в уголовно-исполнительных учреждениях.
Ранее СМИ со ссылкой на свои источники писало, что в настоящее время данный вопрос не обсуждается, поскольку предыдущая амнистия была объявлена в 2013г. по случаю 22-летней годовщины Независимости Армении, а с тех пор прошло немного времени.
“И потом, слишком много шума было вокруг этой темы: амнистия должна быть неожиданной”,- отметил собеседник газеты. Отметим, что объявить амнистию планировалось до 24 апреля, однако задержание представителей движения “Учредительный парламент” спутало все карты”,– напоминает издание.