«Քամփ Արմեն»-ը հայերին վերադարձնելու պահանջով բազմամարդ քայլերթ Ստամբուլում 05/23/2015   16:37  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ՝ Ստամբուլի Թուզլայի շրջանում գտնվող հայկական մանկատան` «Քամփ Արմեն» անունով հայտնի ամառային ճամբարի ապամոնտաժման դեմ հերթապահութուն իրականացնող «Քամփ Արմեն համերաշխության» խմբի նախաձեռնությամբ մայիսի 22-ի երեկոյան ճամբարը հայ ժողովրդին վերադարձնելու պահանջով քայլերթ է կազմակերպվել Ստամբուլում:
Ըստ թուրքական «imctv» հեռուստաալիքի կայքի` Ստամբուլի հայտնի Թաքսիմ հրապարակից մինչև Գալաթասարայի վարժարան շարունակված բազմամարդ երթին մասնակցել են նաև Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցությունից (ԺԴԿ-HDP) պատգամավորության հայ թեկնածուներ Մուրաթ Մըհչըն ու Գարո Պայլանը, ինչպես նաև նույն կուսակցությունից առաջադրված Դենիզ Զարաքոլուն ու Ֆլոր Ուլուք Բենլին:
Երթի վերջում արդեն 17 օր ճամբարում հերթապահություն իրականացնող «Քամփ Արմեն համերաշխության» խմբի անունից մամուլի համար հայտարարություն է արվել: Հայտարարության մեջ «Քամփ Արմեն»-ի բռնագրավումը բնութագրվել է որպես ցեղասպան քաղաքականության շարունակություն: Ինչպես նաև նշվում է, որ ճամբարը ավելին է, քան ուղղակի հայ ժողովրդից բռնագրավված հերթական գույքերից մեկը, այն բոլորին ի պահ է տվել Հրանտ Դինքը:
Նշենք, որ «Քամփ Արմեն» ճամբարը հայ համայնքին պատկանած և Թուրքիայի իշխանությունների կողմից բռնագրավված գույքերի շարքում ամենախորհրդանշականներից ու ամենակարևորներից է: Այստեղ Հայոց ցեղասպանությունիս հետո, երբ Անատոլիայում որևէ հայկական դպրոց չէր մնացել, 1500 ավելի որբ ու չքավոր հայ երեխաներ են ապրել ու հայերեն սովորել: Նրանց թվում են եղել Հրանտ Դինքը և նրա կին Ռաքել Դինքը:
Ճամբար-որբանոցի տարածքը 1962 թվականին գնվել է հայկական բողոքական եկեղեցու կողմից, իսկ ճամբարը կառուցվել է Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հայերի ջանքերով:
20:09 20/05/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում քրդամետ կուսակցության դեմ ևս մեկ հարձակում է տեղի ունեցել
15:15 20/05/2015  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը նոր խորհրդական ունի
17:36 19/05/2015  |  Միջազգային լրահոսՏուրիզմի նպատակով թուրքերը ծրագրել են վերանորոգել Ուրֆայի 19-րդ դարի եկեղեցին
14:24 15/05/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում արգելափակել են հայկական «Նոր զարթոնք» նախաձեռնության թվիթերյան հաշիվը
14:21 15/05/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրք մտավորականն առաջարկում է հայերին վերադարձնել բռնագրավված «Քամփ Արմենը»
13:01 15/05/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում երիտասարության թիվը տարեցտարի նվազում է
17:09 14/05/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի պետական էլեկտրոնային փոստերի վրա 12 երկրներից հարձակումներ է իրականացվում
16:34 12/05/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրք պաշտոնյա. «Այս տարի 11 հայկական եկեղեցի է վերանորոգվելու»
16:32 12/05/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրք ընդդիմադիր առաջնորդը. «Մեր քաղաքական պատմությունը նման անբարոյականություն չէր տեսել»
16:30 12/05/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան ու Ադրբեջանը համատեղ զորավարժություններ են անցկացնում

Многолюдная акция протеста с требованием вернуть армянам “Камп Армен” прошла в Стамбуле 05/23/2015   17:15  |  Международные новости
Многолюдное шествие с требованием вернуть армянам здание летнего лагеря армянского приюта “Камп Армен” в стамбульском районе Тузла прошло 22 мая в Стамбуле. Акция протеста была организована по инициативе группы “Камп Армен солидарности”, участники которой дежурят у здания, передает Ermenihaber.am.
Как сообщает сайт турецкого телеканала «imctv», в многолюдном шествии приняли участие также армянские кандидаты в депутаты от прокурдской Народно-демократической партии(HDP) Мурад Мэчэн и Каро Пайлан, а также выдвинувшие свои кандидатуры от той же партии Дениз Заракоглу и Флор Улук Бенлин.
Активисты квалифицировали конфискацию “Камп Армена” как продолжение геноцидальной политики. В заявлении инициативы отмечается, что лагерь – это нечто большее, чем очередное имущество, отобранное у армянского народа: лагерь передал на хранение Грант Динк.
Отметим, в этом детдоме когда-то жило около 1500 детей, в том числе убитый турецкий журналист армянского происхождения Грант Динк и его супруга Ракель.
Территория лагеря в 1962 году была приобретена фондом армянской протестантской церкви, а лагерь был построен усилиями армян, спасшихся от Геноцида.