ՀՀԿ. ՀԷՑ-ի կողմից ներկայացված հայտը չի կարող սակագնի բարձրացման հիմք հանդիսանալ, քանի դեռ չի ուսումնասիրվել 05/22/2015   14:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացումը մտահոգում է Հայաստանի ցանկացած քաղաքացու, այդ թվում նաև` իշխանությանը կամ ընդդիմությանը: Այս կարծիքն այսօր Ազգային ժողովում կայացած ճեպազրույցում հայտնեց ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանը:
«Կարծում եմ, որ հոսանքի թանկացումը ոչ միայն կբերի սպառման ծավալների նվազման, այլև բացասական հետևանքներ կարող է ունենալ տնտեսական ակտիվության վրա, որը պետք է մտահոգիչ լինի նաև հենց ՀԷՑ ղեկավարության համար»,-ասաց Գ.Մելիքյանը:
Ի պատասխան հարցի, թե արդյոք ՀՀԿ-ն մտադիր չէ մասնակցել ընդդեմ էլեկտրաէներգիայի թանկացման մայիսի 27-ին կայանալիք երթին, նա հայտնեց, թե «Հանրապետականն ընդհանրապես միտինգային տրամադրություններ երբևէ  չի ունեցել և մտահոգիչ հարցեր երբևէ միտինգներով չի ցանկացել լուծել»:
Նա նշեց, թե էլեկտրաէներգիայի հետ կապված քննարկումներ կլինեն, ինչի մասին բազմիցս հայտարարվել է նաև ԱԺ նախագահի կողմից` հավելելով, որ արդեն իսկ հրավեր են ուղարկել Հանրային ծառայություները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահին, ով ցանկություն է հայտնել հանդիպում ունենալ ԱԺ-ում` միմիայն ՀԷՑ-ի կողմից ներակայցված փաստերն ուսումնասիրելուց հետո:
Ինչ վերաբերում Էներգետիկայի նախարարի այն հայատարությանը, թե համակարգում գողության և վատ կառավարման հետևանքով է բարձրանում սակագինը, Գագիկ Մելիքյանը հայտնեց, թե ինքը զերծ կմնա նման զգայուն հարցի հետ կապված նման տերմիններով մեկնաբանություններից` հավելելով. «Սակայն կասեմ, որ փաստը մնում է փաստ, որ ՀԷՑ-ի կողմից ներկայացված հայտը չի կարող հիմնավորված համարվել ամբողջությամբ և սակագնի բարձրացման հիմք հանդիսանալ, քանի դեռ այն չի  ուսումնասիրվել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից, քանի դեռ լայն հանրային քննարկում չի անցել»:
12:22 22/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրծվիկ Մինասյան. Էներգահամակարգը լուրջ ուսումնասիրության, անկախ փորձաքննության կարիք ունի
11:44 22/05/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՌուբիկ Հակոբյան. Էներգահամակարգը բավականին փնթի և անտեր վիճակում է
09:02 21/05/2015  |  ՄամուլԿատաստրոֆիկ իրավիճակ Էլցանցերում. հովհարային անջատումներ են սպասվում.«Հրապարակ»

Заявка “Элетросетей Армении” не может служить основанием для повышения тарифов на электроэнергию, покуда не изучена ее обоснованность - РПА 05/22/2015   14:56  |  Актуальная тема
Поданная ЗАО “Электрические сети Армении” заявка не может служить основанием для повышения тарифов на электроэнергию, пока вопрос не изучен Комиссией по регулированию общественных услуг и не вынесен на широкое обсуждение, заявил на состоявшемся в пятницу в парламенте брифинге секретарь парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении Гагик Меликян.
Он сообщил, что в связи с подорожанием электроэнергии пройдут дискуссии, для участия в которой направлено приглашение председателю Комиссии по регулированию общественных услуг. Последний изъявил желание встретиться в НС только после изучения представленных ЭСА фактов.
“Полагаю, что подорожание электроэнергии чревато не только снижением объемов потребления, но и негативными последствиями для экономики страны”, - предположил Гагик Меликян
Отвечая на вопрос о том, не собирается РПА присоединиться к запланированному на 27 мая шествию против повышения тарифов на электроэнергию, Гагик Меликян заявил, что “республиканцы” никогда не предпочитали решать волнующие общество вопросы путем митингов.