Էդուարդ Շարմազանովը ելույթ է ունեցել Հունաստանի խորհրդարանում տեղի ունեցած «Ցեղասպանություն. դատապարտումը պարտադիր է» համաժողովին 05/21/2015   11:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նախօրեին մասնակցել է Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի դահլիճում պատմության մեջ առաջին անգամ կազմակերպված «Ցեղասպանություն. դատապարտումը պարտադիր է» խորագրով համաժողովին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Համաժողովի բացմանը ելույթով հանդես է եկել Հունաստանի խորհրդարանի նախագահ Զոյի Կոնստանտոպուլուն, որը մասնավորապես նշել է. «Ցեղասպանության չդատապարտումը ծնում է նոր հանցագործություններ: Իրերը հարկավոր է կոչել իրենց անուններով. մարդկության պատմությունը պետք է սրբագրվի ազնիվ մոտեցումներով»:
Զոյի Կոնստանտոպուլուն ցեղասպանությունների միջազգային դատապարտման հարցում կարեւորել է միջազգային հարթակներում հույն եւ հայ խորհրդարանականների միասնական պայքարի անհրաժեշտությունը:
Համաժողովին ելույթով հանդես է եկել նաեւ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Նա կարեւորել է պատմական համաժողովի անցկացումը՝ նշելով, որ հայ-հունական միջխորհրդարանական համագործակցությունը նոր որակ է ստանում, ինչը կարող է արդյունավետ լինել երկու երկրների խորհրդարանների միասնական օրակարգն առաջ մղելու հարցում:
Էդուարդ Շարմազանովը վերահաստատել է թուրքական ժխտողականության դեմ պայքարի անհրաժեշտությունը: Նա մասնավորապես նշել է. «Պաշտոնական Անկարան, ժխտելով քրիստոնյա ժողովուրդների ցեղասպանությունը, հանցակից է դառնում մեկ դար առաջ երիտթուրքերի, ապա քեմալականների կողմից իրականացված հրեշավոր հանցագործությանը՝ իր ուսերին վերցնելով միլիոնավոր անմեղ մարդկանց նահատակության բեռը»:
Ելույթներով հանդես են եկել նաեւ Հունաստանում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գագիկ Ղալաչյանը, Եվրոպայի Հայ Դատի գրասենյակի ատենապետ Գասպար Կարապետյանը, Հարավային Հունաստանի եւ կղզիների պոնտական ասոցիացիաների միության նախագահ Յորղոս Վարիթիմիադեսը, հույն պատգամավորներ:

Эдуард Шармазанов: Анкара, отрицая геноцид христианских народов, становится соучастником совершенного век назад младотурками чудовищного преступления 05/21/2015   11:47  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов накануне выступил на организованном впервые в парламенте Греции форуме под девизом “Геноцид: осуждение обязательно”.Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
На открытии форума выступила председатель парламента Греции Зои Константопулу, которая, в частности, отметила: “Неосуждение геноцида рождает новые преступления. Вещи надо называть своими именами: история человечества должна быть скорректирована с честными подходами”.
В вопросе международного осуждения геноцидов Зои Константопулу подчеркнула необходимость совместной борьбы греческих и армянских парламентариев на международных площадках.
На форуме с речью выступил также вице-спикер НС Э.Шармазанов. Он подчеркнул важность проведения исторического форума, отметив, что армяно-греческое межпарламентское сотрудничество обретает новое качество, что может плодотворно сказаться на продвижении единой повестки дня парламентов двух стран.
Э.Шармазанов подтвердил необходимость борьбы с турецкой политикой отрицания. Он, в частности, отметил: “Официальная Анкара, отрицая геноцид христианских народов, становится соучастником совершенного столетие назад чудовищного преступления младотурок, а затем и кемалистов, взяв на свои плечи бремя миллионов невинных жертв”.
Выступили также Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Греции Г.Галачян, председатель Европейского офиса Ай Дата (Армянского Суда) Г.Карапетян, председатель Союза понтийских ассоциаций Южной Греции и островов Йоргос Варитимиадес, греческие депутаты.