Սուրիկ Խաչատրյանի մահափորձի գործով փորձաքննություն է նշանակվել նաև Բուդաղյանի նկատմամբ 05/21/2015 15:51 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ երեկ Սյունիքի մարզպետ սուրիկ Խաչատրյանի նկատմամբ կատարված մահափարձի փաստով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում արդեն իսկ հարցաքննեվել են մի շարք անձինք, որոնց թվում նաև՝ Գորիսի քաղաքապետի նախկին թեկնածու, «ԳԱՄՄԱ» գործարանի տնօրեն Տիգրան Կարապետյանը, ում հարաբերությունները մարզպետի հետ ակնհայտորեն լարված են, և Գորիսի քաղաքապետի մեկ այլ նախկին թեկնածու, Սուրիկ Խաչատրյանի առանձնատան մոտ սպանված Ավետիք Բուդաղյանի եղբայրը՝ Արտակ Բուդաղյանը:
Մեր տեղեկություններով, նրանցից փորձանմուշներ են նմուշառվել՝ պարզելու համար՝ դեպքի օրը նրանք զենք գործածե՞լ են, թե՝ ոչ: Ի դեպ, հատկանշական է, որ փորձաքննության են ուղարկվել նաև ավտոմեքենայի մեջ եղած անձանց հագուտները, այդ թվում՝ մարզպետ Սուրիկ խաչատրյանի՝ պարզելու համար դրանց վրա կրակոցներին բնորոշ հետքեր կա՞ն, թե՝ ոչ:
Այլ կերպ ասած՝ այդ պահին նրանք ավտոմեքենայում եղե՞լ են, թե՝ ոչ: Բանն այն է, որ դեպքից անմիջապես հետո առաջ քաշվեց այն վարկածը, որ Սուրիկ խաչատրյանի նկատմամբ մահափորձը կարող է բեմադրված լինել և չի բացառվում, որ կրակոցների պահին ավտոմեքենայի մեջ ոչ ոք չի եղել: Այս վարկածի կողմնակիցները հենց դրանով են բացատրում այն փաստը, որ ավելի քան 10 կրակոցներից ավտոմեքենայի մեջ գտնվողներից ոչ ոք չի տուժել:
Հիշեցնենք, երեկ՝ երեկոյան, Կապան- Գորիս ավտոճանապարհին անհայտ անձը կամ անձինք կրակել էին Սյունիքի մարզպետի կողմից շահագործվող, բայց նրա կնոջ եղբոր անունով գրանցված Lexus մակնիշի ավտոմեքենայի ուղղությամբ: Դեպքի պահին ավտոմեքենայի մեջ գտնվել են մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանը, նրա օգնականն ու վարորդը, որոնք չեն վիրավորվել:
Դեպքի առիթով հարուցված է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, այն է՝ սպանության փորձը և ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը:

Экс-кандидат в мэры Гориса и Артак Будагян допрошены в рамках уголовного дела о покушении на губернатора Сюникской области Армении 05/21/2015   16:32  |  Актуальная тема
Несколько человек допрошены в рамках уголовного дела о покушении на губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна.
По сведениям “ФактИнфо”, в числе допрошенных - бывший кандидат в мэры Гориса, директор завода “ГАММА” Тигран Карапетян, у которого весьма натянутые отношения с губернатором Сюника, и Артак Будагян - брат убитого возле особняка С. Хачатряна Аветика Будагяна.
По информации агентства, у них взяли образцы для проверки использования ими в день инцидента оружия. Примечательно, что для установления наличия следов от выстрелов на экспертизу была направлена также одежда находившихся в момент происшествия в машине лиц, в том числе Сурена Хачатряна.Это было сделано для того,чтобы  выяснить находились ли они в момент инцидента в машине или нет.
Дело в том, что сразу же после ЧП муссировалась версия об инсценировке покушения на Сурена Хачатряна. Сторонники данной версии именно этим объясняют факт отсутствия пострадавших при обстреле автомобиля, по которому было произведено более 10 выстрелов.
Напомним, неизвестный или неизвестные обстреляли накануне вечером автомобиль губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна. Инцидент произошел на 30-м километре автодороги Капан-Горис. В момент обстрела в машине находились губернатор Сюникской области Сурен Хачатрян, его водитель и помощник: никто из них не пострадал.
“Лексус LX 570” находится в пользовании у губернатора, однако зарегистрирован на имя его шурина.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам статьи 34-104 (покушение на убийство) и части первой статьи 235 (незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия) Уголовного кодекса Армении.