67-ամյա տղամարդը մահացել է հիվանդանոց գնալու ճանապարհին. հարազատները մեղադրում են բժշկին 05/20/2015   12:30  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մայիսի 11-ին Աշտարակի բժշկական կենտրոն ուղևորվելու ճանապարհին մահացած 67-ամյա Սուրիկ Պետրոսյանի հարազատների կարծիքով, տղամարդու մահվան մեջ մեղավոր է ԲԿ-ի բժիշկ Բագրատունյանը, ով մասնագիտական պարտականությունները ոչ պատշաճ է կատարել:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԲԿ-ի տնօրեն Արթուր Հովհաննիսյանը նշեց, որ հիվանդը որովայնի շրջանում ցավերով գիշերը տեղափոխվել է իրենց մոտ, նրա մոտ ախտորոշվել է ենթաստամոքսային գեղձի բորբոքում:
ԲԿ-ի տնօրենը վստահեցրեց, որ հիվանդին զննել են և առաջարկել են մնալ հիվանդանոցում, որպեսզի հաջորդ օրը շարունակվի հետազոտությունները, սակայն հիվանդի հարազատները հրաժարվել են և ինքնակամ գնացել են տուն` ընդունելով նաև բժշկի առաջարկը, որ առավոտյան գնան տեղամասային պոլիկլինիկա և ամբուլատորիայի ուղեգրով վերադառնան հիվանդանոց՝ մյուս հետազոտությունները շարունակելու համար:
Դեպքի օրը հիվանդի հարազատները ամբուլատորիայից վերցրած ԲԿ-ի ուղեգրով ուղևորվել են հիվանդանոց, սակայն ճանապարհին  մինչև հիվանդանոց հասնելը տղամարդը մահացել է:
ԲԿ-ի տնօրենը նշեց, որ կատարվել է դատաբժշկական փորձաքննություն, որի արդյունքում, պարզվել է, որ տղամարդը մահացել է որովայնային աորտայի շրջանում անևրիզմայի պատռվածքից, ինչը, ըստ մեր զրուցակցի, վայրկենական մահ և առաջացնում:
Բացի այդ, ԲԿ-ի տնօրենը նաև նշեց, որ հիվանդի հարազատները տեղյակ են եղել տղամարդու հիվանդության մասին, դեռևս 4 տարի առաջ է նրա մոտ ախտորոշվել, բազմիցս նրա առաջարկվել է վիրահատության ենթարկվել, սակայն մշտապես հրաժարվել են, ավելին, նրանք բժիշկների կողմից զգուշացված են եղել, որ յուրաքանչյուր վայրկյան կարող է մահ տեղի ունենալ անևրիզմայի պատռվածքով:

67-летний мужчина скончался по дороге в медцентр Аштарака: родные винят в его смерти врача 05/20/2015   12:57  |  Актуальная тема
Родственники 67-летнего Сурика Петросяна, скончавшегося 11 мая по дороге в медцентр Аштарака, обвиняют в его гибели врача клиники Багратуняна.
По мнению родственников, врач допустил халатность.
Директор медцентра Артур Ованнисян в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” отметил, что пациент с жалобами на боли в области живота был госпитализирован в их клинику. У него диагностировали воспаление поджелудочной железы.
Директор клиники заверил, что пациента осмотрели, и ему было предложено остаться в больнице для продолжения обследования, однако родственники мужчины отказались и ушли домой. Они, однако, приняли предложение врача обратиться в поликлинику по месту жительства и с амбулаторным направлением вернуться в клинику для прохождения дальнейшего обследования.
Однако по дороге в больницу мужчина умер.
Директор медцентра сообщил, что была проведена судебно-медицинская экспертиза, по результатам которой удалось установить, что мужчина скончался от разрыва аневризмы брюшной аорты, что, по словам собеседника агентства, приводит к моментальной смерти.
Кроме того, директор клиники отметил, что родственники больного знали о болезни мужчины, которую диагностировали у него еще четыре года назад. Ему неоднократно предлагали пройти операцию, однако он всегда отказывался. Более того, медики предупреждали о возможных необратимых для него последствиях.