Բարձրացվում են երաշխավորված բանկային ավանդների հատուցման սահմանաչափերը 05/19/2015 13:16 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն այսօր միաձայն` 108 ձայնով, առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ԲՀԿ մի շարք պատգամավորների հեղինակած` «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրինագիծը:
«Միասնական խորհրդարան»,- արձանագրեց ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը` հրապարակելով քվեարկության արդյունքները:
Նախագծով առաջարկվում է բարձրացնել գործող օրենսդրությամբ երաշխավորված բանկային ավանդների հատուցման սահմանաչափերը՝ արտարժութային և դրամային ավանդների համար համապատասխանաբար սահմանելով 5 միլիոն և 10 միլիոն դրամ:
Գործող օրենքի համաձայն` այն դեպքում, երբ բանկը ճանաչվում է անվճարունակ, փոխհատուցման ենթակա են 2 մլն դրամի արտարժութային և 4 մլն դրամի դրամային ավանդները:
Օրինագծի հեղինակների հիմնավորմամբ` այս փոփոխության ընդունումը կխթանի հանրապետությունում ներդրումային ակտիվությունը:

Парламент Армении проголосовал в первом чтении за повышение предельного размера страхового возмещения по банковским вкладам 05/19/2015 13:36 | Лента новостей
Национальное Собрание Армении на заседании во вторник приняло в первом чтении подготовленный рядом депутатов от фракции “Процветающая Армения” законопроект о внесении изменения в закон РА “О гарантировании компенсации банковских вкладов физическим лицам”.
За принятие документа проголосовало 108 парламентариев.
Законопроектом предлагается повысить предельный размер страхового возмещения по банковским вкладам, установив для валютных и драмовых вкладов суммы компенсаций в размере 5 млн. и 10 млн. драмов соответственно.
По действующему закону, в случае признания банка банкротом, компенсации подлежат валютные вклады в размере 2 млн. драмов и драмовые вклады в размере 4 млн. драмов.
Авторы законопроекта считают, что данная поправка простимулирует в республике инвестиционную активность.