Ադրբեջանում այն մտավորականները, լրագրողները, ովքեր խաղաղության և հաշտեցման ջատագովներ են, հետապնդվում են, հայտնվում են ճաղերի հետևում 05/19/2015   17:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մայիսի 19-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Բրյուսելում մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի 125-րդ նստաշրջանին, որին ներկա էին ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը, ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասյորը, ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մյուժնիկսը, ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերը, Եվրոպայի խորհրդի 36 անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարներ և այլ անդամ պետությունների բարձրաստիճան պատվիրակություններ։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ելույթ ունենալով նստաշրջանին՝ նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին՝ Եվրոպայում մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ երկրորդ զեկույցի համար, և նշել, որ Հայաստանը կիսում է զեկույցում տրված գնահատականն առ այն, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, ժողովրդավարական հաստատությունների և իրավական պետության ամրապնդումը կարող են էլ ավելի նպաստել Եվրոպայում ժողովրդավարական անվտանգության արմատավորմանը։
«Մենք համոզված ենք, որ հիմնարար իրավունքների պաշտպանությունը չպետք է և չի կարող պայմանավորվել այն տարածքի կարգավիճակով, որտեղ ապրում են ժողովուրդները։ Խոսելով Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի լեզվով՝ որևէ անձ՝ անկախ իր բնակության երկրի կամ տարածքի քաղաքական, իրավական կամ միջազգային կարգավիճակից, չի կարող խտրականության ենթարկվել։ Ուստի՝ խրախուսելի են գլխավոր քարտուղարի ջանքերը՝ շարունակելու բացահայտել Եվրոպայի խորհրդի չափանիշների կիրառումը կազմակերպության իրավասության ողջ տարածքում», - շեշտեց Էդվարդ Նալբանդյանը:
Հայաստանի արտգործնախարարն, անդրադառնալով Արցախում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին և ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին, նշեց.
«Մայիսի 3-ին Արցախն անցկացրեց իր վեցերորդ խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ ժողովրդավարական զարգացման և մարդու իրավունքների հանդեպ հարգանքի հավատարմության հերթական վկայությունն են։
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները շարունակաբար նշել են Արցախի իշխանությունների կողմից ընտրությունների միջոցով իրենց բնակչության հանրային կյանքը ժողովրդավարական ճանապարհով կազմակերպելու անհրաժեշտությունը։ Վերջին ընտրությունների վերաբերյալ իրենց հայտարարությունում համանախագահները վերահաստատեցին «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դերը իր ապագան որոշելու գործում»։
Ցավոք, հակամարտության գոտում իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված։ Համանախագահները հստակ մատնանշել են լարվածության պատասխանատու կողմին: Նրանք լուրջ մտահոգություն են հայտնել Ադրբեջանին՝ շփման գծի երկայնքով և Հայաստանի հետ սահմանին ներխուժումների կապակցությամբ, ուղղակիորեն կոչ արել Բաքվին «հավատարիմ մնալ հակամարտության խաղաղ կարգավորման իր պարտավորություններին»:
Համանախագահները մտահոգություն են հայտնել ընթացող բանակցային գործընթացի, Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ դիտորդների հասցեին Բաքվից հնչող անհիմն քննադատության առնչությամբ: Ադրբեջանական շարունակական սադրանքները զուգորդվում են ռազմատենչ հռետորաբանությամբ և հայատյացության քարոզով։ Ավելին, Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության այն ներկայացուցիչները, մտավորականները և լրագրողները, ովքեր խաղաղության և հաշտեցման ջատագովներ են, հետապնդվում են, հայտնվում են ճաղերի հետևում։
Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհուրդը, ահազանգել են հայերի հանդեպ ատելություն սերմանող այդ քաղաքականության մասին»:
Նախարար Նալբանդյանը, ԵԽ անդամ երկրների արտգործնախարարներին ներկայացնելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների խորհուրդն, ընդգծեց.
«Ծայրահեղականության, բռնության և ահաբեկչության աճը, որին մենք ականատես ենք, այն մեծագույն սպառնալիքներից մեկն է, որին այսօր մենք բախվում ենք։
Ռասիզմը, այլատյացությունը և անհանդուրժողականությունը ոտնահարում են մարդու արժանապատվությունը, հասարակությունների ներսում թշնամու կերպար են ստեղծում, այդպիսով, վտանգելով հասարակական ներդաշնակությունը։ Պատմության դառը փորձից մենք գիտենք, որ սա կարող է հանգեցնել ատելությունից դրդված հանցագործությունների, և նույնիսկ՝ մարդկության դեմ ոճրագործությունների։
Որպես ցեղասպանության սարսափի միջով անցած ժողովուրդ՝ մենք բարոյական պատասխանատվություն ենք զգում՝ բարձրացնելու այս արհավիրքի մասին իրազեկվածությունը և անելու առավելագույնը՝ նպաստելու մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելմանը։ Հենց այս խորհրդով են աշխարհասփյուռ հայերը՝ միջազգային հանրության հետ համատեղ, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով հարգանքի տուրք մատուցում 1.5 մլն անմեղ զոհերի հիշատակին և միասնաբար բացականչում՝ «այլևս երբեք»»։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը երախտագիտություն հայտնեց Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին և անդամ պետությունների ներկայացուցիչներին՝ այս ապրիլին Երևանում անցկացված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներին և «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումին իրենց մասնակցության և ներդրումի համար:

Налбандян: Ратующие за примирение журналисты и представители интеллигенции подвергаются в Азербайджане преследованиям и попадают за решетку 05/19/2015   18:25  |  Актуальная тема
Представители гражданского общества, интеллигенции и журналисты, которые ратуют за мир и примирение, подвергаются в Азербайджане преследованиям и оказываются за решеткой. Об этом заявил министр иностранных дел Армении, выступая во вторник на 125-й сессии Комитета министров Совета Европы.
В заседании приняли участие генеральный секретарь СЕ Турбьерн Ягланд, председатель ПАСЕ Анн Брассер, комиссар СЕ по правам человека Нилс Муйжниекс, генеральный секретарь ОБСЕ Ламберто Занье, главы МИД 36 стран-членов СЕ, высокопоставленные делегации других стран.
“Мы уверены, что защита основополагающих прав не должна и не может быть обусловлена статусом территории, где проживают народы. Говоря языком Всеобщей декларации прав человека, лицо независимо от места жительства или политического, правового или международного статуса, не может подвергаться дискриминации”, - подчеркнул министр, выступая на заседании.
Коснувшись прошедших в Нагорно-Карабахской Республике парламентских выборов и урегулирования конфликта, глава МИД Армении отметил, что состоявшиеся 3 мая в Арцахе выборы стали очередным свидетельством приверженности народа НКР демократическим ценностям и уважению прав человека.
“Сопредседатели Минской группы ОБСЕ в своем недавнем заявлении, касающемся выборов, подтвердили роль “народа Нагорного Карабаха в определении своего будущего”, - напомнил он.
Налбандян при этом выразил сожаление по поводу того, что ситуация в зоне конфликта продолжает оставаться напряженной. “Сопредседатели четко указали сторону, ответственную за обострение ситуации. Они выразили обеспокоенность Азербайджану в связи с вторжениями через линию соприкосновения и границу с Арменией, призвав Баку “сохранять приверженность своим обязательствам по мирному урегулированию конфликта. Сопредседатели МГ ОБСЕ выразили также озабоченность по поводу переговорного процесса и необоснованной критики, озвучиваемой Баку в адрес посредников и наблюдателей ОБСЕ”, - отметил глава МИД РА.
По его словам, постоянные провокации со стороны Азербайджана сопровождаются милитаристской риторикой и антиармянской пропагандой.
“Занимающиеся защитой прав человека международные организации, в том числе Совет Европы, выразили тревогу по поводу политики, насаждающей ненависть к армянам”, - напомнил Налбандян.
Глава МИД Армении также ознакомил глав внешнеполитических ведомств с мероприятиями, приуроченными к 100-й годовщине Геноцида армян.
“Рост радикализма, насилия и терроризма, свидетелями которых мы являемся, -одна из величайших угроз, с которой мы сегодня сталкиваемся. Расизм, ксенофобия и нетерпимость попирают достоинство человека, создают в обществе образ врага, таким образом ставя под угрозу гармонию в обществе. Один из горьких опытов истории гласит, что это может обернуться преступлениями на почве ненависти, и даже преступлением против человечности”, - сказал армянский министр.
По его словам, армяне как народ, прошедший через ужасы геноцида, чувствует моральную ответственность в деле информирования об этом кощунстве и прилагают максимум усилий для предупреждения преступлений против человечества.