այաստանը Թուրքիային է արտահանձնել երկու անձի. ԱԳՆ
ԵԺԿ Երիտասարդական կազմակերպությունը (YEPP) ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև 05/18/2015 11:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 14-16-ը Պորտուգալիայում տեղի ունեցած Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության (EPP) Երիտասարդական կազմակերպության (YEPP) 10-րդ համագումարում ընդունվել է հայերի, պոնտոսցի հույների, ասորիների ցեղասպանությունները ճանաչող և դատապարտող բանաձև։ Այս մասին հայտնում է ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպությունը:
Փաստաթղթում մասնավորապես ասված է. «Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության երիտասարդական թևը կոչ է անում Եվրոպական միության, Եվրոպական խորհրդի անդամ պետություններին, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություններին՝ ճանաչել և վերականգնել պատմական իրականությունը՝ ի հիշատակ հայոց, պոնտոսցի հույների և ասորիների ցեղասպանությունների զոհերի։ Բոլոր շահագրգիռ կողմերը ճանաչում են հայերի, հույների և ասորիների ցեղասպանությունը և ապրիլի 24-ն ընդունում են որպես Հայոց ցեղասպանության, իսկ մայիսի 19-ը՝ պոնտոսցի հույների ցեղասպանության հիշատակի օրեր»։
Նշենք, որ YEPP 10-րդ համագումարին մասնակցում էին 40 երկրի ավելի քան 250 երիտասարդ առաջնորդներ, այդ թվում՝ ՀՀԿ Երիտասարդական կազմակերպության պատվիրակները՝ կառույցի նախագահ Կարեն Ավագյանի ղեկավարությամբ։
ՀՀԿ ԵԿ նախագահ Կարեն Ավագյանը նշում է, որ հունական կողմի ներկայացրած Ցեղասպանության ճանաչման բանաձն ընդունվել է միաձայն։ Ընդ որում, կողմ են քվեարկել նաև այն կուսակցությունների ներկայացուցիչները, որոնց երկրները դեռևս չեն ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը։
«Ավելի ուժեղ Եվրոպա փոփոխվող աշխարհում» խորագրով ընթացող YEPP 10-րդ համագումարում ուշադրության կենտրոնում են եղել աշխարհի գլոբալ իրողություններն ու մարտահրավերները։
Տեղեկացնենք, որ ԵԺԿ Երիտասարդական կազմակերպությունը Եվրոպայի ամենամեծ երիտասարդական քաղաքական կազմակերպությունն է։ Այն համախմբում է եվրոպական մոտ 40 երկրի 57 քաղաքական կուսակցությունների ավելի քան 1,6 միլիոն երիտասարդների։

Молодежная организация ЕНП приняла резолюцию о признании и осуждении Геноцида армян 05/18/2015   11:50  |  Лента новостей
Молодежная организация (YEPP) Европейской народной партии(EPP) приняла резолюцию и признании и осуждении геноцидов армян, понтийских греков и ассирийцев. Соответствующий документ был принят на 10-м съезде партии, проходившем с 14-го по 16-е мая в Португалии.
“Молодежное крыло Европейской народной партии призывает Евросоюз, государства-члены Совета Европы, а также международные организации признать и восстановить исторические реалии в память о жертвах геноцидов армян, понтийских греков и ассирийцев. Все заинтересованные стороны признают геноцид армян, понтийских греков и ассирийцев и отмечают 24 апреля как День памяти жертв Геноцида армян, а 19 мая как День памяти жертв геноцида понтийских греков”, - говорится в тексте резолюции.
Отметим, что в 10-м съезде YEPP принимали участие более 250 молодых лидеров из 40 стран, в том числе делегаты правящей Республиканской партии Армении во главе с руководителем структуры Кареном Авагяном.
По словам Авагяна, представленная греческой стороной резолюция была принята единогласно. За документ проголосовали даже представители тех стран, которые еще не признали Геноцид армян.