ԱԺ-ում կրքերը բորբոքվեցին. Էլէներգիայի սակագնից մինչև Սուրիկ Խաչատրյան 05/18/2015 13:38 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի այսօրվա նիստի մեկնարկը բավականին բուռն էր. ընդդիմադիր պատգամավորները բարձրացրեցին էլեկտրաէներգիայի սակագնի հնարավոր թանկացման հարցը:
Ինչպես հայտարարեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը, այսօր` ԱԺ նիստից առաջ, ընդդիմադիր չորս խմբակցությունները` ԲՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն, ՀԱԿ-ը և «Ժառանգություն»-ը, այս հարցով հրավիրել են աշխատանքային քննարկում:
Նա ընդգծեց, որ ԲՀԿ-ի դիրքորոշումն անփոփոխ է. «մենք առաջարկում ենք օր առաջ հրատապ կարգով հրավիրել խորհրդարանական լսումներ»` Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահի, Էներգետիկայի նախարարի և այն կազմակերպությունների մասնակցությամբ, «որոնք, ըստ իրենց տեղեկությունների, շարունակում են աշխատել վնասով, բայց մազոխիստաբար շարունակում են չհրաժարվել այդ կազմակերպություններից»:
Նա հայտարարեց, թե սա շատ հրատապ հարց է, և «մեկ լումայի թանկացումը կարող է կործանարար հետևանքներ ոււնենալ», ուստի՝ հարցը պետք է օր առաջ քննարկել:
Այս հայտարարությանը հաջորդեցին նաև այլ ընդդիմադիրների հայտարարությունները, նաև այն մասին, որ ընդդիմադիրները նախաձեռնել են հարցը հրատապ քննարկելու վերաբերյալ ստորագրահավաք, որին միացել է նաև «Օրինաց երկիր»-ը: Սակայն, առայժմ անհրաժեշտ թվով ստորագրություններ չեն հավաքվել:
Հետագա բուռն ընթացքը բերեց նրան, որ ՕԵԿ-ը 20 րոպե ընդմիջում վերցրեց: Իսկ մինչ այդ ԱԺ նախագահը հայտնել էր, որ հարցի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներ կլինեն առաջիկա օրերին, երբ ոլորտի պատասխանատուները պատրաստ կլինեն լիարժեք տեղեկատվություն ներկայացնել: Դրանից հետո արդեն ԱԺ նախագահը անջատել տվեց էլէներգիայի հարցով բոլոր արտահայտվողների խոսափողները` պատճառաբանելով, որ հայտարարությունները կապված չեն ԱԺ քառօրյա օրակարգի հետ:
Կրքերը թեժանալու հաջորդ առիթը «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանի կողմից Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի և նրա ընտանիքի հետ կապված հարցադրումն էր:
Պատգամավորը, մասնավորապես, նշեց, թե ԱԺ նախագահը կանոնակարգ-օրենքի խախտմամբ ժամանակին մերժել է շրջանառության մեջ դնել մարզպետի վերաբերյալ իր հեղինակած հայտարարության նախագիծը: Նա հայտարարեց, որ եթե ժամանակին քննարկվեր իր նախաձեռնությունը, այսօր մարզպետն ու իր ընտանիքն իրենց անպատժելի չէին զգա, ընդգծելով, որ օրերս մարզպետի որդին ընդգրկվել է «վիճաբանությունների մեջ, ինչի հետևանքով մի երիտասարդ կորցրել է աչքը»:
Զ.Փաստանջյանը մարզպետի ընտանիքը որակեց «այս արատավոր ընտանիքը», ինչը հարուցեց ՀՀԿ որոշ պատգամավորների զայրույթը: Խոսքը հատկապես գեներալ Սարոյանի մասին է, ով Զ.Փոստանջյանի հետ շարունակեց վիճաբանել ընդմիջմանը` ԱԺ միջանցքում:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը խորհուրդ տվեց Զ.Փոստանջյանին առաջիկա մեկ-երկու օրերին, երբ ԱԺ նիստում կլսվի տարեկան գործունեության մասին ՀՀ գլխավոր դատախազի հաղորդումը, օգտվել առիթից և նրան հարցեր ուղղել մարզպետի որդու հետ կապված:

Начало сессии парламента Армении ознаменовалось бурной дискуссией 05/18/2015   14:30  |  Актуальная тема
Заседание Национального Собрания Армении в понедельник ознаменовалось бурными дебатами. Оппозиционные депутаты подняли вопрос возможного повышения тарифа на электроэнергию.
Как заявила руководитель парламентской фракции “Процветающая Армения" Наира Зограбян, ППА, АРФ “Дашнакцутюн”, “Армянский национальный конгресс” и “Наследие” созвали рабочее заседание для обсуждения данного вопроса.
Она подчеркнула, что позиция ППА остается неизменной: “мы предлагаем в спешном порядке созвать парламентские слушания” с участием председателя Комиссии по регулированию общественных услуг(КРОУ), министра энергетики и организаций, которые, по их сведениям, продолжают работать в убыток, однако мазохистично не отказываются от этих организаций.
По ее словам, даже мизерное повышение тарифа может обернуться катастрофическими последствиями, посему вопрос нуждается в неотложном рассмотрении.
За этим заявление последовали высказывания других оппозиционных парламентариев. По их словам, оппозиционеры инициировали сбор подписей в поддержку созыва экстренного заседания для обсуждения данного вопроса, к которому присоединилась также фракция “Оринац еркир”, однако, им не удалось собрать необходимого количества подписей.
Бурные дебаты были прерваны 20-минутным перерывом. До этого председатель НС сообщил, что парламентские слушания по данному вопросу состоятся в ближайшие дни, когда компетентные органы будут готовы предоставить всю необходимую информацию.
Вопросы Заруи Постанджян, касающиеся губернатора Сюникской области и его сына, еще более накалили страсти.
Она напомнила, что в свое время уже представляла инициированный ею законопроект касательно губернатора Сюника, но Национальное Собрание отказалось ввести его в обращение. По ее словам, если бы законопроект в свое время был рассмотрен, то губернатор Сюника и его сын не чувствовали бы себя безнаказанными, подчеркнув, что “на днях сын губернатора участвовал в потасовке, в результате которой молодой парень потерял зрение”.
З.Постанджян охарактеризовала семью губернатора как“порочную”, что вызвало негодование некоторых депутатов РПА.