Պան Գի Մուն. Եկե՛ք միասնաբար հանդես գանք` հանուն կանանց ու երեխաների իրավունքների 05/15/2015 12:19 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Այս միջազգային օրը եկե՛ք կամք հանդես բերենք՝ փոխելու իրավական և սոցիալական նորմերը, որոնք խրախուսում են տղամարդկանց գերիշխանությունը կանանց նկատմամբ, ամրապնդում խտրականությունը և թույլ չեն տալիս վերացնել բռնությունը ընտանիքի խոցելի անդամների հանդեպ»,- մասնավորապես ասված է այսօր՝ մայիսի 15-ին, նշվող Ընտանիքի միջազգային օրվա առթիվ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի ուղերձում:
Պան Գի Մունը կոչ է անում. «Մինչ ձևավորում ենք կայուն զարգացման նոր օրակարգը և պայքարում հանուն բոլորի համար արժանապատիվ աշխարհի, եկե՛ք միասնաբար հանդես գանք հանուն ընտանիքներում և ընդհանրապես՝ հասարակություններում կանանց ու երեխաների իրավունքների»:
Ըստ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի՝ Ընտանիքի միջազգային օրվա այս տարվա «Տղամարդիկ՝ գլխավո՞ր» թեման ընդգծում է ժամանակակից ընտանիքներում գենդերային հավասարության և երեխաների իրավունքների կարևորությունը:
Նա նշում է, որ ողջ աշխարհում ավելի ու ավելի մեծ թվով կանայք ընդունվում են որպես ընտանիքներում հավասար զուգընկերներ և որոշում կայացնողներ, ինչպես և պետք է լինի, ինչն էլ նպաստում է երեխաների ամբողջական և ներդաշնակ զարգացման համար բարենպաստ միջավայր ապահովելուն:
«Սակայն չափազանց շատ երկրներում կանանց նկատմամբ խտրականությունը և երեխաների իրավունքների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքը շարունակում են ներգծված լինել ընտանեկան օրենքներում և կառավարությունների քաղաքականություններում, իսկ տիրող հասարակական նորմերը հաճախ անտեսում և արդարացնում են բազմաթիվ խտրական գործողություններ:
Սոցիալական և տնտեսական գինը անդրադառնում է բոլորի վրա: Խտրականությունն ու անտեսումը հաճախ հանգեցնում են բռնության, վտանգում կանանց և երեխաների առողջությունն ու սահմանափակում ամբողջական ուսում ստանալու և ներուժը լիարժեք իրացնելու նրանց հնարավորությունը: Այս շրջապտույտը միտում ունի շարունակվելու նաև հաջորդ սերնդի դեպքում, քանի որ ավելի հավանական է, որ բռնության ենթարկված երեխաները բռնության դիմեն չափահաս տարիքում»-ընդգծում է Պան Գի Մունը՝ հավելելով, որ սոցիալական և տնտեսական արդարացի զարգացումը կախված է արդար իրավական դաշտից և սոցիալական նորմերից, որոնք աջակցում են կանանց և երեխաների իրավունքներին:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտւողարի համոզմամբ՝ խտրական օրենքներն ու գործելակերպերը, որոնք չեն ապահովում հավասար իրավունքներ բոլորի համար և ճնշում են կանանց ու երեխաների իրավունքները, տեղ չունեն ժամանակակից ընտանիքներում, համայնքներում, հասարակություններում ու պետություններում:

Генсек ООН призвал сообща отстаивать права женщин и детей в семье и обществе 05/15/2015   12:44  |  Актуальная тема
Пусть этот Международный день укрепит нашу решимость изменить социально-правовые нормы, которые позволяют мужчинам доминировать над женщинами, усиливают дискриминацию и препятствуют искоренению насилия в отношении уязвимых членов семей, заявил генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун в своем послании по случаю Международного дня семьи, который отмечается 15 мая.
“В то время, когда мы занимаемся разработкой новой повестки дня в области устойчивого развития и стремимся обеспечить достойную жизнь для всех, нам необходимо сообща отстаивать права женщин и детей в семье и обществе в целом”, - призвал генсек ООН.
По его словам, тема Международного дня семей в нынешнем году — «Ответственность мужчин» — высвечивает важность равенства мужчин и женщин и прав детей в современных семьях.
Пан Ги Мун указывает на рост числа женщин, которых вполне обоснованно считают равными партнерами и лицами, ответственными за принятие решений в семьях, что способствует созданию более благоприятных условий для всестороннего и гармоничного развития детей.
При этом, как заявил генсек ООН, во многих странах дискриминация в отношении женщин и игнорирование прав детей по-прежнему закрепляются в законах о семье и государственной политике, а сложившиеся в обществе социальные нормы зачастую поощряют и оправдывают многие дискриминационные обычаи и традиции.
“Социально-экономические издержки этого ощущаются всеми. Дискриминация и пренебрежительное отношение зачастую ведут к насилию, создавая угрозу для здоровья женщин и детей и ограничивая их возможности в плане завершения образования и раскрытия своего потенциала. Такие тенденции, как правило, проявляются и в следующем поколении, поскольку дети, подвергающиеся насилию, более склонны прибегать к насилию в своей взрослой жизни”, -сказал он.
Генсек ООН, считает, что для справедливого социально-экономического развития необходимы справедливые нормативно-правовая база и социальные нормы, защищающие права женщин и детей. Дискриминационным законам и практике, которые не обеспечивают равные права для всех и ущемляют права женщин и детей, не должно быть места в современных семьях, общинах, обществах и странах.