Ադրբեջանը փորձեց ցեղասպանություն իրականացնել Արցախում, բայց այդ փորձը տապալվեց. Շավարշ Քոչարյան 05/15/2015 21:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Շուշիի ազատագրումը բեկումնային պահ էր Արցախի պայքարի մեջ, որով կանխորոշվեց ապագա ռազմական գործողությունների արդյունքը: Հանրային հեռուստաընկերության «Հարցազրույց» հաղորդմանը տված հարցազրույցում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն ընդգծեց, որ հայության համախմբվածությունը, ինքնակազմակերպվածությունն աննախադեպ էր:
Այդ համախմբան պատճառներից մեկն, ըստ փոխնախարարի, այն բարբարոս գործողություններն էին, որոնք սկսեց իրականացնել Ադրբեջանը՝ Սումգայիթ, Բաքու, Կիրովաբադ, Շամխոր, դա անմիջապես արթնացրեց այն հիշողությունը, որը կապված էր Ցեղասպանության հետ: Ըստ էության, Ադրբեջանը փորձեց կրկնել նույն ցեղասպան քաղաքականությունը, որը ժամանակին իրականացրել էր Թուրքիան, և դա հայությանն անմիջապես ոտքի կանգնեցրեց:
«Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կարգախոսներից մեկն է «Այլևս երբեք», ինչն ակնհայտ կապ ունի Արցախի հետ: Այն իրողության հետ, որ Ադրբեջանը փորձեց ցեղասպանություն իրականացնել Արցախում, բայց դա իրեն չհաջողվեց, այդ փորձը տապալվեց: Եվ Շուշին հենց այն բեկումնային պահն էր, որը ցույց տվեց, որ հայ ժողովուրդն այլևս թույլ չի տա Ցեղասպանության կրկնությունը»,- նշել է Շ.Քոչարյանը:

Шаварш Кочарян: Освобождение Шуши продемонстрировало, что армянский народ впредь не допустит повторения геноцида 05/16/2015   09:32  |  Лента новостей
Освобождение Шуши стало тем переломным моментом, который предопределил исход будущих военных действий и продемонстрировал, что армянский народ впредь не допустит повторения геноцида, заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян в интервью Общественному телевидению Армении.
“Один из девизов 100-й годовщины Геноцида армян “Больше никогда” в равной степени относится и к Арцаху, где Азербайджан пытался осуществить геноцид, однако это ему не удалось: попытка провалилась”, - напомнил Шаварш Кочарян.
Он также констатировал беспрецедентную в те времена консолидацию, самоорганизацию армянства.
Одной из причин этой консолидации, по мнению замглавы МИД, стали варварства, учиненные Азербайджаном в Сумгаите, Баку, Кировабаде, Шамхоре, которые пробудили воспоминания о Геноциде. По сути дела, Азербайджан попытался повторить ту же геноцидальную политику, которую в свое время осуществила Турция, и осознание этого факта вывело армянство на борьбу.