ՀԱՊԿ ուժերը բերվել են մարտական պատրաստության բարձր աստիճանի 05/13/2015   16:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անակնկալ ստուգումների նպատակով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) արագ արձագանքման հավաքական ուժերը մայիսի 12-ին բերվել են մարտական պատրաստության բարձր աստիճանի: Այս մասին տեղեկացնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշմամբ՝ ուժերը վերախմբավորվելու են տրված առաջադրանքների կատարման համար, ինչից հետո ուղարկվելու են ՀԱՊԿ տարածքի որևէ վայր:
Հանկարծակի ստուգմանը մասնակցող ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումը բերվել է մարտական պատրաստության բարձր աստիճանի: Մայիսի 13-ի առավոտյան համապատասխան հանդերձանքը, սպառազինությունն ու ռազմական տեխնիկան բեռնվել են ՀՀ ԶՈւ-ին պատկանող ինքնաթիռներ: ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումը պատրաստ է մարտական խնդրի կատարմանը ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտու ցանկացած հատվածում:
ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերը ստեղծվել են կազմակերպության անդամ երկրների վրա ռազմական սպառնալիքի, ինչպես նաև արտակարգ իրավիճակների դեպքում այդ երկրներին համապատասխան ռազմական օգնություն ցուցաբերելու համար: Ուժերի կազմում ներգրավված են անդամ երկրների, մասնավորապես՝ նաև Հայաստանի զինված ուժերի, ինչպես նաև այլ զորքերի ստորաբաժանումներ:
ՀԱՊԿ-ն հետխորհրդային տարածքի վրա ստեղծված ռազմաքաղաքական միջազգային կազմակերպություն է, որի անդամները ներկայում վեցն են՝ Հայաստան, Ռուսաստան, Բելառուս, Ղազախստան, Ղրղզստան ու Տաջիկստան: Կազմակերպության նպատակն անդամ երկրների անվտանգությունը հավաքական միջոցներով ապահովելն է:

КСОР ОДКБ приведены в высшую степень боеготовности 05/13/2015 16:58 | Лента новостей
Коллективные силы оперативного реагирования Организации договора о коллективной безопасности (КСОР ОДКБ) приведены 12 мая в высшую степень боеготовности в рамках внезапной проверки. Об этом сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении.
Решением Совета коллективной безопасности ОДКБ, силы будут перегруппированы для выполнения поставленных перед ними задач, после чего они будут направлены на какую-либо из территорий ОДКБ.
Утром 13 мая соответствующие снаряжение, вооружение и военная техника были погружены в самолеты, принадлежащие ВС РА. Подразделение ВС Армении готово к выполнению боевых задач в любой зоне, подпадающей под ответственность ОДКБ.
Коллективные силы оперативного реагирования ОДКБ были созданы для оказания соответствующей военной помощи странам ОДКБ в случае возникновения военной угрозы, а также при чрезвычайных ситуациях. В состав КСОР входят подразделения стран–членов Организации, в том числе ВС Армении, а также других войск.
В настоящее время членами ОДКБ являются государств: Армения, Россия, Беларусь, Казахстан, Киргизия и Таджикистан.