Ի՞նչ կապ ունի լրագրողը շինարարական աշխատանքների հետ 05/13/2015   15:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սյունիքի մարզային քննչական վարչության վարույթում ավարտվել է  քաղաքացի Ա.Դավթյանի կողմից՝ առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայք-էջից, նախաքննությամբ պարզվել է, որ քաղաքացի Արմենակ Դավթյանը Կապան քաղաքի բնակիչ Ա.Գևորգյանին ներկայացել է  որպես Կապանի տարածաշրջանի 12 գյուղերում շուրջ 30 միլիարդ ՀՀ դրամի ֆինանսավորման ենթակա շինարարական աշխատանքների կատարման ծրագրերի համակարգող-պատասխանատու եւ գործընկերային հարաբերություններ հաստատել նրա հետ։ Քննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ Ա.Դավթյանը խոստացել է Ա.Գևորգյանի ղեկավարած ընկերությանը հանձնել նշված ծրագրերով նախատեսված  շինարարական աշխատանքների կատարումը՝ առաջարկելով իրեն տրամադրել  ֆինանսական միջոցներ՝ ծրագրերը կազմելու, վերակազմելու, դրանք իբր հաստատման ներկայացնելու, իսկ հետագայում էլ` ծրագրերի համար նախատեսված գումարներն իբր հափշտակած և փախուստի դիմած իր գործընկերոջը հայտնաբերելու և գումարները վերադարձնելու պատրվակով։
Ձեռք բերելով համաձայնություն նշված հարցերի շուրջ՝ Ա.Դավթյանը, չարաշահելով Ա.Գևորգյանի վստահությունը, 2011-2013թթ. նրանից մաս-մաս առձեռն ստացել է ընդհանուր առմամբ առանձնապես խոշոր չափերով` 18.000.000 ՀՀ դրամ եւ հափշտակել։
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Ա.Դավթյանին մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին, մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է, և գործն ուղարկվել Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան:

Завершено предварительное следствие по уголовному делу о мошенничестве с участием армянского журналиста 05/13/2015 15:54 | Актуальная тема
Следственное управление СК Армении по Сюникской области завершило предварительное следствие по уголовному делу в отношении журналиста Арменака Давтяна, подозреваемого в мошенничестве в особо крупном размере.
Как сообщается на официальном СК РА, следствием было установлено, что гражданин Арменак Давтян представился жителю города Капан А. Геворкяну координатором, ответственным за проведение в 12 селах Капанского района строительных работ, подлежащих финансированию на сумму порядка 30 миллиардов драмов, и наладил с ним деловые отношения.
“Следствием добыто достаточно доказательств, подтверждающих, что А. Давтян пообещал передать возглавляемой А. Геворкяном компании выполнение предусмотренных указанными проектами строительных работ, предложив ему предоставить ему финансовые средства под предлогом составления и реорганизации проектов и якобы представления их на утверждение, а в дальнейшем для розыска сбежавшего партнера, якобы укравшего предназначавшиеся для реализации проектов суммы, и возвращения этих денег. А. Давтян, злоупотребив доверием А. Геворкяна, 2011-2013гг. получил от него в общей сложности 18.000.000 драмов и расхитил их”, - говорится в сообщении.
По совокупности добытых следствием доказательств, А. Давтяну предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 ст. 178(мошенничество в особо крупных размерах) УК РА.
Прокурор, осуществляющий надзор за законностью производства предварительного следствия, утвердил обвинительное заключение и направил уголовное дело в суд общей юрисдикции Сюникской области Армении.