Առաջին եռամսյակում Հայաստանում ապաստան է հայցել 75 օտարերկրացի. նրանցից 40-ը Ուկրաինայից են 05/12/2015 15:02 | ԼՐԱՀՈՍ
2015թ.-ի հունվար-մարտ ամիսներին Հայաստանում ապաստան է հայցել 75 օտարերկրացի: Նրանց գերակշռող մասը Ուկրաինայից են՝ 40:
Ապաստան հայցողներից 16-ը Սիրիայի քաղաքացիներ են, 9-ը՝ Իրաքի, 6-ը՝ Իրանի, 3-ը՝ Գվինեայի և 1-ը՝ Նիգերիայի:
Ի դեպ, Հայաստանում ապաստան հայցողներից 17-ն անչափահասներ են, 29-ը 18-ից 34 տարեկան են, 24-ը՝ 35-ից 64: 65 և ավելի տարեկան են ընդամենը 5-ը:
Ըստ ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարության Միգրացիոն պետական ծառայության Ապաստանի հարցերի բաժնի տրամադրած տեղեկատվության՝ ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում փախստականի կարգավիճակ է ստացել 35 օտարերկրացի, այդ թվում՝ Ուկրաինայի 25, Սիրիայի 7 և Իրանի 3 քաղաքացի:
Ապաստան հայցողներից 10-ը մերժում են ստացել: 22 անձանց դիմումները կասեցվել կամ կարճվել են:
Նշենք, որ Հայաստանի օրենսդրության համաձայն` ապաստանի դիմումի վերաբերյալ որոշումը կայացվում է դիմելուց հետո 3-ամսյա ժամկետում: Հայաստանում փախստական ճանաչվելու և ապաստան ստանալու դեպքում անձն օգտվում է Հայաստանի պաշտպանությունից: Նրան տրվում է Հայաստանում առանց ժամկետային սահմանափակման օրինական բնակության իրավունք:

За первый квартал текущего года убежища в Армении запросили 75 иностранцев, 40 из которых - граждане Украины 05/12/2015   15:30  |  Лента новостей
В период с января по март текущего года 75 иностранных граждан запросили убежище в Армении, 40 из которых из Украины.
16 из них – наши граждане Сирии, 9 – Ирака, 6- Ирана, 3 – Гвинеи и один -Нигерии.
17 человек, обращавшихся с просьбой о предоставлении убежища, - несовершеннолетние, остальные в возрасте от 18 до 65 лет и выше.
По данным Государственной миграционной службы Министерства территориального управления и по чрезвычайным ситуация Армении, статус беженца за последний квартал текущего года получили 35 иностранцев, 25 из которых - граждане Украины, 7 – Сирии и трое - Ирана.
Десятерым было отказано в предоставлении убежища. Прием заявок от 22 иностранцев был приостановлен или прекращен.
Согласно армянскому законодательству, решение по заявке на предоставление убежища принимается в течение трех месяцев после обращения. В случае признания беженцем и получения убежища в Армении эти лица пользуются защитой Республики Армения: им предоставляется право на законное проживание в стране без временных ограничений.