Սպանել էր, դիակը քարշ տալով հանել բակ ու գնացել տուն 05/12/2015   14:19  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է Վանաձորի բնակչուհի Նատալյա Սերգեևայի սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Ըստ Քննչական կոմիտեի պաշտոանական կայք-էջի՝ 2014 թվականի դեկտեմբերի 25-ին՝ ժամը 12:10-ին, Վանաձոր քաղաքի Թամանցիների 2Բ հասցեի տան բակում Վանաձորի բժշկական կենտրոնի շտապօգնության անձնակազմի կողմից հայտնաբերվել էր նույն հասցեի բնակչուհի, 25.10.1965 թվականին ծնված Ն.Սերգեևայի դիակը՝ գլխի շրջանում բազմաթիվ պատռված վերքերով:
49-ամյա կնոջ սպանության դեպքի առթիվ Լոռու մարզային քննչական վարչության վարույթում կատարված նախաքննությամբ պարզվել են առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, սպանության հանգամանքները։
Նախաքննությամբ մասնավորապես պարզվել է , որ Վանաձորի 64-ամյա բնակիչը մտերմացել է իր հարևանուհու՝ ազգությամբ ռուս մի կնոջ հետ, նրա հետ մասնակցել գինարբուքներին, դարձել բաժակընկերը, այնուհետև փաստացի  ամուսնացել, և բնակվել են միասին: Քննության տվյալներով՝ տղամարդը մանկահասակ տարիքում զրկվել է տեսողությունից և տարիների ընթացքում մյուս զգայարաններն աստիճանաբար զարգացնելով՝ սովորել է առանց ձեռնափայտի ազատ տեղաշարժվել և շփվել հասարակության հետ:
Նախաքննությամբ բավարար տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ համատեղ բնակվելու ընթացքում միասին խմելուց հետո գինովցած տղամարդը  հայհոյել և ծեծել է կնոջը։ 2014թ. դեկտեմբերի 24-ի ուշ երեկոյան տանը հերթական գինարբուքից հետո տղամարդը վիճաբանել է Նատալյայի հետ, իսկ դեկտեմբերի լույս 25-ի գիշերը՝ ժամը 01:00-ից մինչև 03:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, բութ, կարծր առարկայով բազմաթիվ հարվածներ է հասցրել նրա գլխի շրջանին և սպանել, ապա թևատակերից բռնած, դիակը քարշ տալով դուրս է բերել տնից, իջեցրել բակ, իսկ  ինքը գնացել իր տուն:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Վանաձոր քաղաքի 64-ամյա բնակչին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Քրեական գործը, մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է Լոռու մարզի դատախազություն, քրեական գործով նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է,  և գործն  ուղարկվել  Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան:

Стали известны новые подробности дела об убийстве 49-летней женщины в армянском Ванадзоре 05/12/2015   15:04  |  Актуальная тема
В следственном управлении СК Армении по Лорийской области завершилось предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту убийства жительницы города Ванадзор Натальи Сергеевой, сообщает официальный сайт СК.
Как напоминает ведомство, 25 декабря 2014 года, около 12:10 по местному времени сотрудники бригады “скорой помощи” медцентра Ванадзора во дворе дома по улице Таманцинери 2Б обнаружили труп проживающей по вышеуказанному адресу Н. Сергеевой( 1965 рождения) с многочисленными рваными ранами в области головы.
По факту убийства 49-летней женщины было возбуждено уголовное дело. Следствием были установлены личность предполагаемого убийцы и обстоятельства преступления.
Следствие, в частности, выяснило, что 64-летний житель Ванадзора состоял в близких отношениях со своей русской соседкой, с которой выпивал, а затем вступил с ней в гражданский брак и жил с женщиной в одном доме. По данным следствия, мужчина в детстве лишился зрения, однако ему за это время удалось развить другие органы чувств и без трости свободно перемещаться и налаживать контакты с людьми.
Следствием было добыто достаточно данных, указывающих на то, что в ходе совместного проживания мужчина в изрядном подпитии после застолья с женой обрушивался с нецензурной бранью на нее и избивал ее. После очередной попойки, имевшей место 24 декабря 2014 года поздно вечером, мужчина поссорился с Натальей, а в ночь на 25 декабря забил ее до смерти, нанося ей тупым предметом удары по голове. После этого, он выволок труп из дома, спустил его во двор, а сам ушел к себе домой.
По совокупности доказательств, добытых в ходе досудебного производства, 64-летнему жителю города Ванадзор предъявлено обвинение по признакам части 1 статьи 104(Убийство) УК РА.
“Прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия, утвердил обвинительное заключение и направил дело в суд общей юрисдикции Лорийской области”, - говорится в сообщении.