«Մենք ցեղասպանությունից մազապուրծ ու կիսամեռ, վախեցած ու ողբացող բեկորներ չենք». Սերժ Սարգսյան 05/12/2015 21:36 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և տիկին Ռիտա Սարգսյանն այսօր Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա են գտնվել «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում տեղի ունեցած «Պատերազմական տարիների երգեր» խորագրով համերգին՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմի և Արցախյան հերոսամարտերի փառապանծ հաղթանակներին:
«Պատերազմական տարիների երգեր» ծրագիրը ներկայացրել են աշխարհահռչակ օպերային երգիչ (բարիտոն) Դմիտրի Խվորոստովսկին և դիրիժոր Կոնստանտին Օրբելյանը, Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարարության ներքին զորքերի երգի և պարի ակադեմիական անսամբլը և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, տոնական միջոցառման ժամանակ, որին մասնակցել են պատերազմի վետերաններ, ազատամարտիկներ, հյուրեր, Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով:
ՀՀ Նախագահը, շնորհավորելով մայիսի 9-ի՝ Հաղթանակի և խաղաղության տոնի կապակցությամբ, մասնավորապես, նշել է, որ այս տարի լրացավ Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթական ավարտի 70-ամյակը, և այս հոբելյանն առավել պայծառ է դարձնում բոլորիս կողմից շատ սիրված տոնը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը մարդկության պատմության մեջ երբևէ տեղի ունեցած ամենադաժան իրադարձություններից է, որը խլեց շուրջ 50 միլիոն մարդկային կյանք, իսկ հաղթանակի զոհասեղանին Խորհրդային Միության ժողովուրդները դրեցին ավելի քան 20 միլիոն կյանք:
«Միգուցե հեշտ է բառերով արտասանել այս թվերը, բայց դժվար է, գրեթե անհնարին է պատկերացնել և ընկալել: Սակայն դա եղել է, դա փաստ է, որը մենք պարտավոր ենք միշտ հիշել:
Մեծ հաղթանակի օրն ինձ համար առաջին հերթին պատերազմի մասնակիցներին մեծարելու տոն է: Մենք ավելի ուշադիր պետք է լինենք բոլոր նրանց հիշատակի հանդեպ, ովքեր զոհվեցին ռազմի դաշտում, նաև բոլոր նրանց հիշատակի հանդեպ, ովքեր հաղթանակով վերադարձան տուն ու շարունակեցին զբաղվել խաղաղ աշխատանքով, բայց, ցավոք, այսօր արդեն չկան: Մենք հատկապես առավել հոգատար պետք է լինենք մեր վետերանների հանդեպ, ովքեր մեր հպարտությունն են և իրենց ներկայությամբ կարևոր պատգամ են հղում բոլոր երիտասարդներին:
Պատերազմի բոլոր մասնակիցներն իրենց սխրանքով փրկեցին երկրներ, ժողովուրդներ, սերունդներ: Նրանք հաղթել են իսկապես դաժան պայքարում և արժանի են ամենամեծ երախտագիտության: Նրանք պաշտպանել և փրկել են նաև Հայաստանն ու նրա ժողովրդին:
Մայիսյան տոնակատարությունների այս օրերին մենք, իհարկե, առաջին հերթին հիշում ենք հայ զինվորներին ու սպաներին, հայ զորավարներին ու հերոսներին: Մեր ժողովրդի զավակներն իսկապես պատվով բռնեցին այդ մեծ քննությունը: Հայորդիներն իրենց անունը և իրենց ժողովրդի անունը փառքով պսակեցին բոլոր ճակատներում, օդում, ջրում և ցամաքում, պարտիզանական ջոկատներում և ընդհատակում:
Մեծ եղեռնից երկու տասնամյակ անց Խորհրդային Միությունում ապրող հայությունը մոտ կես միլիոն զինվոր ու սպա հանեց թշնամու դեմ: Նրանց գումարվեցին մեր սփյուռքահայ եղբայրները, որոնցից 100 հազարը Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին կռվում էր դաշնակիցների բանակներում:
Հայաստանի և Արցախի քաջ հայորդիները հերոսության ու անձնվիրության փառահեղ օրինակներ են ցուցաբերել: Եվ ամենևին էլ պատահական չէ, որ Մեծ հայրենականին մասնակցության կարևորագույն մի շարք ցուցանիշներով, այդ թվում սխրագործությունների համար պարգևատրվածների, բարձրագույն զինվորական կոչում ունեցողների, Խորհրդային Միության հերոսների թվով 10 հազար բնակչի հաշվով հայերս աչքի ենք ընկնում բարձր արդյունավետությամբ: Շատ բարձր: Ցավոք, մեծ է եղել նաև զոհվածների թիվը՝ հասկանալի պատճառներով:
Մեծ հայրենականին հայերս իրոք լիարժեք ենք մասնակցել՝ հպարտանալու աստիճան լիարժեք: Շատ եմ ցավում, որ այսօր, 70 տարի անց, որոշ գործիչներ, ինչ-ինչ նեղ շահերից ելնելով, փորձում են դատարկ շահարկումներով հրապարակային մտքեր արտահայտել ֆաշիզմի դեմ մեր ժողովրդի պայքարի ու մեր նվիրվածության մասին: Նախ` բոլորը գիտեն, թե հայերն ինչպես են նվիրվում ճիշտ գաղափարին, և դա պատմության մեջ մեկ անգամ չէ ապացուցվել: Երկրորդ, ես չեմ իջնելու նման շահարկումների մակարդակին և հակընդդեմ զորեղ փաստեր չեմ արտաբերելու. նման գործելաոճը անհարգալից է միասնական պատմական հաղթանակի մեծության հանդեպ: Հայրենական պատերազմում հաղթել են ԽՍՀՄ բոլոր ժողովուրդները, և դա փառահեղ հաղթանակ էր:
Այո՛, մենք՝ հայերս, գիտենք, թե ինչ ասել է պատմական հիշողություն: Հիշողություն՝ չի նշանակում լցվել վրեժով ու քինախնդրությամբ: Հիշողություն՝ նշանակում է դաս: Հակամարդկային գաղափարախոսությունները, մարդատյաց և այլատյաց քարոզչությունը, ռազմատենչ հռետորաբանությունը ի վերջո հանգեցնում են պատերազմի և անմեղ մարդկանց զանգվածային ոչնչացման: Ահա այս դասն է, որ մենք իրավունք չունենք մոռանալու:
Աշխարհի բոլոր մարդիկ և մանավանդ իշխանություն ունեցողները պետք է պատմական հիշողության կրողը լինեն: Գոյություն ունեն մարդկային նկարագիրը չկորցնելու պարտադիր պայմաններ, և այդ պայմանները հայտնի են և պետք է կատարվեն»,-մասնավորապես ասել է ՀՀ Նախագահը:
Ըստ Սերժ Սարգսյանի՝ խոսել մայիսի 9-ի մասին, հայրենիքի պաշպանության մասին, մեզ` հայերիս համար նշանակում է նաև բարձրաձայն խոսել Շուշիի ազատագրման մասին:
Նախագահը նաև ընդգծել է. «Արցախի պատմական ու մշակութային կենտրոնի` Շուշիի ազատագրումը ոչ միայն ռազմական անհրաժեշտություն էր, այլև ապրելու միակ նախապայման: Հենց Շուշիում հայերի նոր սերունդն ապացուցեց, որ ինքն իր քաջ նախնիների իսկական և արժանավոր հետնորդն է: Այստեղ էր, որ հայերն ապացուցեցին իրենք իրենց և հակառակորդին, որ մենք կրկին ուրիշ ենք:
Մենք ցեղասպանությունից մազապուրծ ու կիսամեռ, վախեցած ու ողբացող բեկորներ չենք: Մենք կրկին կենսունակ ու մարտունակ ազգ ենք, որ ապրելու, ազատագրվելու մեծ ծարավ և ունակություն ունի: Անցյալից դասեր քաղած, բայց և երիտասարդական ավյունով լեցուն ազգ ենք, որը սեփական բանակ ու պետություն կազմակերպելու քաղաքակրթական լուրջ պաշար ունի:
Վկան՝ համայն հայության հայրենիք Հայաստանի Հանրապետությունն է: Վկան՝ ազատ Արցախն է` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը՝ իր ներքին կայունությամբ, տնտեսական ու մշակութային աճով, ժողովրդավարական հաստատություններով: Վկան` նախորդ շաբաթ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների շատ բարձր մակարդակն է. մի բան, որի լրջությունը խավարամիտ հավակնություններ ունեցող և միայն բիրտ ուժը փաստարկ համարող մարդիկ դժվար թե ընկալեն: Վկան՝ երեք օր առաջ Վենետիկի ժամանակակից արվեստի 56-րդ բիենալեում՝ Սուրբ Ղազար կղզում սփյուռքահայ 18 արվեստագետների մասնակցությամբ «Հայություն» խորագրով ցուցադրության լուսավոր հաղթանակն է՝ Հայաստանի տաղավարի «Ոսկե առյուծ» գլխավոր մրցանակին արժանանալը»։
ՀՀ Նախագահը նշել է, որ Մայիսի 9-ը մեզ համար և՛ հոգեբանական, և՛ ռազմական, և՛ բարոյական հաղթանակի օր է: Այն Հաղթանակի և խաղաղության տոնն է: Ըստ նրա՝ այսօր մեզ համար մեր հաղթանակների իրական երաշխավորը և մեր խաղաղության մշտարթուն պահապանը Հայոց բանակն է, սահմանին կանգնած մեր մարտիկներն են:
«Այսօր մեր զինվորը պաշտպանում է ոչ միայն հայրենիքի խաղաղությունն ու անդորրը, այլև ներգրավված է միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում, որտեղ իրեն փայլուն է դրսևորում և ամեն օր բազմապատկում իր` պրոֆեսիոնալ և խիզախ զինվորականի համբավը։ Նրանք էլ իրենց հայրերի պես իրենց պապերի արժանի հետևորդներն են, ու դա իրողություն է:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ մեր ժողովրդին՝ այս գեղեցիկ տոնի և հոբելյանի առթիվ: Խաղաղ և ստեղծագործ աշխատանքը ակունքն է բոլոր բարիքների. մաղթում եմ մեզ և ողջ աշխարհին խաղաղություն»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Серж Саргсян: Сыны армянского народа с честью выдержали испытание Великой Отечественной войной 05/13/2015 02:05 | Лента новостей
Президент Серж Саргсян и госпожа Рита Саргсян накануне в Национальном академическом театре оперы и балета имени А.Спендиаряна присутствовали на состоявшемся в рамках международного музыкального фестиваля «Ереванские перспективы» концерте «Песни военных лет», посвященном славным победам в Великой Отечественной войне и борьбе за свободу Арцаха.
Программу «Песни военных лет» представили всемирно известный оперный певец (баритон) Дмитрий Хворостовский и дирижер Константин Орбелян, Академический ансамбль песни и пляски внутренних войск Министерства внутренних дел России и Государственный молодежный оркестр Армении.
Во время праздничного мероприятия, в котором приняли участие ветераны войны, азатамартики, гости, Президент Серж Саргсян выступип с речью, текст которой приводит пресс-служба главы государства:
“Еще раз поздравляю вас с 9 мая – Праздником Победы и мира. В этом году исполнилось 70-летие победного окончания Великой Отечественной войны. Безусловно, подобный юбилей делает более ярким очень любимый всеми нами праздник.
Вторая мировая война является одним из самых жестоких событий, когда-либо имевших место в истории человечества, унесшим около 50 миллионов человеческих жизней, а на алтарь победы народы Советского Союза положили более 20 миллионов жизней. Может быть, легко высказать словами эти цифры, но трудно, почти невозможно представить и понять их. Однако это было, это факт, который мы обязаны всегда помнить.
День Великой Победы для меня в первую очередь – это праздник чествования участников войны. Мы должны быть более внимательны к памяти всех погибших на поле боя, а также к памяти всех вернувшихся с победой домой и продолживших заниматься мирным трудом, но, к сожалению, не доживших до сегодняшнего дня. Мы должны особо, более заботливо относиться к нашим ветеранам, которые являются нашей гордостью и своим присутствием шлют важное наставление всем молодым.
Все участники войны своим подвигом спасли страны, народы и поколения. Они победили в действительно жестокой борьбе и достойны самой большой признательности. Они защищали и спасли также Армению и ее народ.
В эти дни майских празднеств мы, конечно, в первую очередь вспоминаем армянских солдат и офицеров, армянских полководцев и героев. Сыны нашего народа действительно с честью выдержали этот большой экзамен. Сыны армянского народа свое имя и имя своего народа увенчали славой на всех фронтах, в воздухе, на море и на суше, в партизанских отрядах и подполье.
Спустя два десятилетия после Геноцида армян армянство Советского Союза выставило против врага около полумиллиона солдат и офицеров. К ним добавились наши братья в диаспоре, 100 тысяч из которых в годы Второй мировой войны сражались в армиях союзников.
Храбрые сыны Армении и Арцаха проявили действительно славные примеры героизма и самоотверженности. И вовсе не случайно, что по ряду важнейших показателей участия в Великой Отечественной войне, в том числе по награжденным за подвиги, имеющим высшее воинское звание, героям Советского Союза в расчете на 10 тысяч населения мы, армяне выделяемся высокой результативностью. Очень высокой. К сожалению, большим было и число погибших – по понятным причинам.
В Великой Отечественной войне мы, армяне, приняли действительно полноценное участие, которым можно гордиться. Очень сожалею, что сегодня, 70 лет спустя, некоторые деятели, исходя из каких-то узких интересов, пытаются пустыми спекуляциями высказывать публичные мысли о роли нашего народа в борьбе против фашизма и нашей преданности. Прежде всего, все знают, как преданно относятся армяне к правильной идее, и это доказывалось в истории не раз. Во-вторых, я не буду опускаться до уровня подобных спекуляций: подобное поведение неуважительно к величию единой исторической победы. В Великой Отечественной войне победили все народы СССР, и это была славная победа.
Да, мы, армяне, знаем, что такое историческая память. Память – не означает наполняться местью и мстительностью. Память – означает урок. Бесчеловечные идеологии, пропаганда человеконенавистничества и ксенофобии, милитаристская риторика в конце концов приводят к войне и массовому уничтожению невинных людей. Это тот урок, который мы не имеем право забыть.
Все люди мира и тем более обладающие властью должны быть носителями исторической памяти. Существуют обязательные условия, чтобы не утратить человеческий облик, и эти условия известны и должны выполняться.
Говорить о 9 мая, о защите родины для нас, армян означает также во весь голос говорить об освобождении Шуши.
Освобождение Шуши – исторического и культурного центра Арцаха, было не только военной необходимостью, но и единственным предусловием, чтобы жить. Именно в Шуши новое поколение армян доказало, что оно является настоящим и достойным последователем своих храбрых предков. Именно здесь армяне доказали сами себе и противнику, что мы опять другие. Мы не чудом спасшиеся от геноцида и полуживые, испуганные и причитающие осколки. Мы опять являемся жизнеспособной и боеспособной нацией, имеющей большую жажду и способность жить, освободиться. Мы являемся нацией, не только извлекшей уроки из прошлого, но и полной молодежного вдохновения, которая имеет серьезный цивилизационный ресурс для организации собственной армии и государства. Свидетельство – родина всего армянства Республика Армения. Свидетельство – свободный Арцах, Нагорно-Карабахская Республика – своей внутренней стабильностью, экономическим и культурным ростом, демократическими институтами. Свидетельство – очень высокий уровень проведенных на прошлой неделе в Нагорно-Карабахской Республике парламентских выборов. Серьезность этого люди, имеющие мракобесные амбиции и считающие аргументом лишь грубую силу, вряд ли поймут. Свидетельство – светлая победа три дня назад экспозиции под названием «Армянство» с участием 18 деятелей искусства из армянской диаспоры на 56-й Веценианской биеннале современного искусства на острове Сурб Казар, где павильон Армении удостоился главного приза - «Золотого льва».
9 мая для нас день и психологической, и военной, и моральной победы. Это праздник Победы и мира. Сегодня для нас реальным гарантом наших побед и всегда бдительным хранителем нашего мира являются Армянская армия, стоящие на границе наши бойцы. Сегодня наш солдат защищает не только мир и покой нашей родины, но и вовлечен в международные миротворческие миссии, где блестяще проявляет себя и каждый день приумножает свою славу профессионального и храброго военного. Они тоже, как их отцы, являются достойными последователями своих дедов, и это реальность.
Еще раз поздравляю наш народ с этим прекрасным праздником и юбилеем. Мирная и творческая работа является источником всех благ: желаю нам и всему миру мира”.