«Կարապետյանների-Ստեփանյանների խմբավորման» դեմ ԱՄՆ-ում քրեական գործ է հարուցվել. մեղադրյալների թվում են մի քանի տասնյակ հայեր 05/10/2015 23:56 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կալիֆորնիայի դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել 33 անձի նկատմամբ, որոնց թվում շուրջ երկու տասնյակը հայեր են: Մեղադրանքի ծավալն ընդգրկուն է` դեղամիջոցների անօրինական վաճառք, անհատական տվյլաների հափշտակություն, պատվիրված սպանության փորձեր:
Եթե մեղադրանքը դատարանում հիմնավորվի, ապա տեսականորեն նրանց սպառնում է 35-95 տարվա ազատազրկում, իսկ երկուսին` Արա Կարապետյանին եւ Գեւորգ Տեր-Մկրտչյանին` ցմահ ազատազրկում:
Վերջիններս մասնավորապես մեղադրվում են այն բանի համար, որ 2014 թվականի օգոստոս-նոյեմբեր ամիսներին փնտրել են քիլլերի` պատվերով սպանություն կատարելու համար, որի հետ, իբր, համաձայնության են եկել վճարել 1500 դոլար` մի տղամարդու սպանության դիմաց: Պատվերն այդպես էլ չի կատարվել.
BBC-ի փոխանցմամբ` իշխանությունները հանցավոր գործարքի կարեւոր դերաատար են համարում 45-ամյա Կարապետյանին, 29-ամյա գործարար Միհրան Ստեփանյանին եւ նրա ազգականին` 38-ամյա Արթուրին, իսկ նրանց հանցավոր կազմակերպությունը պաշտոնապես անվանում են «Կարապետյանների-Ստեփանյանների խմբավորում»:
Նրանց գործընկեր 50-ամյա ամերիկացի Դեվիդ Միլլերը, ով մի քանի ֆիրմաների սեփականատեր է, մեղադրվում է այն բանում, որ 2010-2014 թթ., իբր, տարաբնույթ կազմակերպությունների միջոցով Ստեփանյաններից ձեռք է բերել շուրջ 157 մլն դոլարի ցավազրկող, ՄԻԱՎ-ի եւ քաղցկեղի դեմ դեղամիջոցներ:

В США возбуждено уголовное дело против группировки “Карапедянов-Степанянов”. В числе обвиняемых - несколько десятков армян 05/11/2015   09:11  |  Актуальная тема
Прокуратура Северного округа Калифорнии возбудила уголовное дело против 33 человек, в том числе двух десятков армян, обвинения против которых простираются от незаконной торговли медикаментами и хищения личных данных до попытки заказного убийства. Об этом сообщает Русская служба Би-би-си
Если их вина будет доказана в суде, фигурантам теоретически грозит от 35 до 95 лет лишения свободы, а двум – Аре Карапедяну и Геворку Тер-Мкртчяну – пожизненное заключение.
Последние, в частности, обвиняются в том, что с августа по ноябрь 2014 года они искали исполнителей заказного убийства непоименованного мужчины, прогневавшего Тер-Мкртчяна, и в конце концов якобы согласились заплатить за его устранение 1500 долларов. Заказ так и не был выполнен.
Власти называют ключевыми участниками преступного сговора 45-летнего Карапедяна, 29-летнего бизнесмена Миграна Степаняна и его двоюродного брата 38-летнего Артура и официально называют их преступную организацию "Группировкой Карапедяна-Степанянов".
Их подельник 50-летний американец Дэвид Миллер, владелец ряда оптовых фирм по торговле фармацевтическими товарами, обвиняется в том, что с 2010 по 2014 год он якобы купил у Степанянов через ряд подставных компаний болеутоляющие средства и лекарства от ВИЧ и рака на общую сумму 157 млн. долларов, передает Би-би-си.