Միայն այսպես` համախմբված ու միասնական կարող ենք հասնել համազգային նպատակների իրականացմանը. Բակո Սահակյան 05/09/2015 10:15 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հաղթանակի 70-րդ տարեդարձի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի և Շուշիի ազատագրման օրվա առթիվ:
Բակո Սահակյանը նշել է, որ 70 տարի առաջ մարդկության պատմության մեծագույն չարիքներից մեկի` նացիզմի դեմ տարած փառավոր հաղթանակի կերտման գործում իր արժանի ավանդն է ունեցել նաև արցախահայությունը:
«Թե՛ մարտի դաշտում և թե՛ թիկունքում մեր հայրենակիցներն աչքի են ընկել իրենց հերոսությամբ ու սխրանքով, տոկունությամբ ու անձնվիրությամբ: Ռազմաճակատ մեկնած տասնյակ հազարավոր արցախցիների կեսը չի վերադարձել: Փա՛ռք ու պատիվ մեր բոլոր նահատակներին: Նրանց հիշատակը միշտ վառ կմնա մեր ժողովրդի հիշողության մեջ»,- իր ուղերձում նշում է Արցախի ղեկավարը:
Խորին շնորհակալություն հայտնելով քաջ հայրերին ու պապերին` նրանց անցած հերոսական ճանապարհի, հետագա սերունդներին թողած` նրանց հայրենասիրության ու անձնուրացության դասերի համար, Բակո Սահակյանն ընդգծում է, որ այդ դասերը լավ սերտեցին հետագա սերունդները` Մեծ Հայրենականից տասնամյակներ անց հաղթանակներ տանելով արդեն Արցախյան ազատամարտում:
«Մայր Հայաստանի և մեր աշխարհասփյուռ քույրերի ու եղբայրների հետ միասին մենք պաշտպանեցինք հայրենի Արցախի ազատությունն ու անկախությունը, հարազատ ժողովրդի խաղաղությունն ու անդորրը, ազատագրեցինք հայոց հինավուրց բերդաքաղաք Շուշին և սկիզբ դրեցինք նոր հաղթանակների»,- նշում է ԼՂՀ նախագահը՝ հավելելով, որ այդ պայքարի բովում ծնվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակը` համայն հայության հպարտությունն ու պարծանքը և մեր անվտանգության հիմնական երաշխավորը: Բանակ, որն այսօր էլ պատվով է կատարում իր առջեւ դրված խնդիրները` արժանի հակահարված տալով հակառակորդի ոտնձգություններին և անառիկ պահելով հայրենի երկրի սահմանները:
«Մեր ժողովրդի ազատատենչ ոգու և անկոտրում կամքի շնորհիվ անկախության տարիներին մենք արձանագրեցինք մեծ հաջողություններ ու ձեռքբերումներ: Միայն այսպես` համախմբված ու միասնական, կարող ենք լուծել մեր առջև ծառացած խնդիրները, կյանքի կոչել տարբեր ծրագրեր և հասնել համազգային նպատակների իրականացմանը:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիս պանծալի Եռատոնի առթիվ և մաղթում խաղաղ, բարեկեցիկ ու հաղթական ճանապարհ մեր հերոսական ժողովրդին ու հայրենիքին»,- եզրափակել է իր շնորհավորական ուղերձը Բակո Սահակյանը:

Бако Саакян: Армия обороны НКР- гордость всего армянства и основной гарант нашей безопасности 05/09/2015   10:58  |  Актуальная тема
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян направил поздравительное послание в связи с 70-летием Победы, Днем Армии обороны НКР и освобождения Шуши. Текст поздравления приводит пресс-служба президента НКР:
От имени властей Республики Арцах и от себя лично сердечно поздравляю вас с 70-летием Победы, Днем Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики и освобождения города Шуши.
70 лет назад армяне Арцаха также внесли свой достойный вклад в достижение славной победы над нацизмом - одним из величайших зол в истории человечества. Как на ратном поле, так и в тылу наши соотечественники отличились героизмом и отвагой, стойкостью и самоотверженностью. Десятки тысяч арцахцев ушли на фронт, и каждый второй не вернулся домой. Честь и слава всем нашим погибшим воинам! Память о них навсегда сохранится в сердце нашего народа.
Мы глубоко признательны нашим отважным отцам и дедам за пройденный ими героический путь, за уроки патриотизма и самоотверженности, которые они нам преподали. Эти уроки хорошо усвоили последующие поколения, спустя десятки лет после Великой Отечественной войны одержав победы в Арцахской освободительной борьбе. Вместе с Родиной-Арменией, нашими сестрами и братьями из Диаспоры мы отстояли свободу и независимость родного Арцаха, мир и покой народа, освободили древний армянский город-крепость Шуши и положили начало новым победам.
В горниле этой борьбы родилась Армия обороны Нагорно-Карабахской Республики - гордость всего армянства и основной гарант нашей безопасности. Армия, которая и сегодня с честью выполняет поставленные перед ней задачи, давая достойный отпор посягательствам противника и обеспечивая незыблемость рубежей Отечества.
Благодаря свободолюбивому духу и непоколебимой воле нашего народа мы добились за годы независимости новых успехов. Только таким путем - объединившись и сплотившись, мы сможем решить стоящие перед нами задачи, претворить в жизнь разные программы и достигнуть общенациональных целей.
Вновь поздравляю всех с этим славным тройным праздником и желаю мирного, благополучного и победного пути нашему героическому народу и Родине!”