Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի շնորհավորական ուղերձը՝ Հաղթանակի և խաղաղության օրվա առթիվ 05/09/2015   12:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել՝ Հաղթանակի և խաղաղության օրվա առթիվ:
Հայրենական մեծ պատերազմի հարգելի վետերաններ,
սիրելի հայրենակիցներ,
մայիսի 9-ը մեր ժողովրդի համար փառավոր հաղթանակների օր է, կրկնակի տոն, որի առիթով և սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիս:
70 տարի առաջ մեր պապերն իրենց սխրանքով հերթական անգամ փաստեցին, որ ոչ ոք և ոչինչ չի կարող հաղթել սեփական հայրենիքը պաշտպանող, հարազատ տան, օջախի պաշտպանության համար մարտնչող զինվորին: Հազարամյակների պատմության ընթացքում խաղաղասեր հայ ժողովուրդը բազմիցս է ապացուցել, որ միշտ պատրաստ է անողոք պայքար մղելու բոլոր նրանց դեմ, ովքեր ոտնձգություն կկատարեն մեր Հայրենիքի նկատմամբ, կփորձեն խաթարել մեր ժողովրդի անդորրը: Մեծ հայրենականում տարած փառապանծ հաղթանակը ևս դրա վկայությունն էր:
Իմ խորին համոզմամբ, բնավ պատահական չէր, որ հերոս պապերի տարած հաղթանակներով ոգեշնչված՝ մեր նորօրյա հերոսները դարձած ազատամարտիկները ևս հենց մայիսի 9-ին ազատագրեցին պատմական Արցախ աշխարհի հոգևոր ու մշակութային մայրաքաղաք Շուշին՝ դրանով ևս մեկ հերոսական էջ գրելով հայ ժողովրդի պատմության մեջ ու բոլորիս համար այս օրը դարձնելով կրկնակի տոն:
Հաղթանակի օրը նաև պատմությունից դասեր քաղելու լավ առիթ է, յուրօրինակ հիշեցում, որ պետք է անել ամեն ինչ, որ այլևս երբեք պատերազմներ չլինեն: Եվ այսօր երախտիքի մեր խոսքն ուղղելով մեր հերոսներին ու խոնարհվելով զոհվածների հիշատակի առջև՝ մեր ժողովուրդը վերահաստատում է, որ ոչ ոք ու ոչինչ չի մոռացվել:
10:18 09/05/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱյս հաղթանակը ցեղասպանությունից փրկված մեր ժողովրդի համար բացեց համակողմանի վերածննդի իրական և լայն հնարավորություններ. Սերժ Սարգսյան
10:15 09/05/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄիայն այսպես` համախմբված ու միասնական կարող ենք հասնել համազգային նպատակների իրականացմանը. Բակո Սահակյան
18:54 08/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՊարգեւատրման հանդիսավոր արարողություն Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում
17:29 08/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱյցելություն Շուշի` Մայիսյան եռատոնին նվիրված տոնական միջոցառումների շրջանակներում
16:30 08/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը մասնակցել է Շուշիում անցկացված տոնական միջոցառումներին
12:22 08/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ Արիության դաս՝ ԱրՊՀ-ում
12:31 07/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած ՀՀ պաշտոնական պատվիրակությունը կմեկնի ԼՂ
13:16 27/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՄովսես Հակոբյանը կարևորել է մայիսյան եռատոնին նվիրված միջոցառումների՝ բարձր մակարդակով կազմակերպումը

Мэр Еревана: Борцы за свободу 9 мая освободили Шуши, тем самым вписав еще одну героическую страницу в историю армянского народа 05/09/2015 13:46 | Лента новостей
Мэр Еревана Тарон Маргарян 9 мая направил поздравительное послание по случаю Праздника Победы и мира. Об этом сообщает пресс-служба столичной администрации.
“Уважаемые ветераны Великой Отечественной войны,
9-е мая - день славных побед и двойной праздник для нашего народа, в связи с чем от всего сердца поздравляю всех нас.
70 лет назад наши предки своим подвигом в очередной раз доказали, что никто и ничто не сможет победить солдата, который защищает свою родину и сражается за свой дом и очаг. За тысячелетнюю историю миролюбивый армянский народ неоднократно доказывал, что всегда готов к беспощадной борьбе против всех тех, кто посягнет на нашу Родину и посмеет разрушить покой нашего народа. Доблестная победа в Великой отечественной войне также была тому свидетельством.
По моему глубочайшему убеждению, вовсе не случайно, что воодушевленные победой своих героев-предков, наши героические борцы за свободу именно 9-го мая освободили духовную и культурную столицу исторического Арцаха – город Шуши, тем самым вписав еще одну героическую страницу в историю армянского народа и превратив этот день в двойной праздник для всех нас.
День Победы - это также повод извлечь уроки из истории, своего рода напоминание о том, что надо сделать все возможное, чтобы впредь не было войн. И сегодня адресуя слова благодарности нашим героям и преклоняясь перед памятью погибших солдат, наш народ снова и снова подтверждает, что никто не забыт, ничто не забыто”, - говорится в поздравительном послании.