Հայոց խաչելության ապրիլին միշտ հաջորդում է Հայոց հաղթանակների Մայիսը. Սերժ Սարգսյան 05/08/2015 12:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Հենց Սարդարապատում արնաքամ լինող հայը, ի հեճուկս ճակատագրի, ազդարարեց, որ պատրաստ է հայ մնալ մինչև իր վերջին կաթիլ արյունը։
ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է աշխատանքային այցով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ Վաշինգտոնի հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ իր ողջույնի խոսքում:
Երկրի ղեկավարը հավելել է, որ հենց Սարդարապատում հայոց ռազմիկի, շինականի ու հոգևորականի միասնական սխրագործությունը փշրեց մահաբեր զորքի ողնաշարը։ Իսկ այսօր Հայաստանի Հանրապետության Արմավիրի մարզի մաս կազմող Սարդարապատում, որտեղ ապրում են Վանից ու Մուշից, Իգդիրից ու Ամասիայից տարագրված հայերի սերունդները, վեր է խոյանում հայի արյան ծարավ ուժը խորտակող հայոց հաղթանակի արծիվը։
«Սա հիշում ենք մենք, հիշում է Սարդարապատը։ Հիշում է աշխարհն ու հիշում է ժամանակը։ Եվ այդ նույն ժամանակը վկայում է՝ մեր ուղիները Դեր Զորից բոլորիս բերում են Արմավիր»,- նշել է ՀՀ նախագահը՝ ընդգծելով, որ «սա է այդ նույն ժամանակի պատգամը մեզ ու մեր զավակներին, մեր բարեկամներին ու մեզ թշնամի համարողներին. Հայոց խաչելության ապրիլին միշտ հաջորդում է Հայոց հաղթանակների Մայիսը։
Մեր հպարտության ու մեր հարատևության Մայիսը, մեր միասնության Մայիսը»։
Կեցցե՛ն այն հայորդիները, ովքեր Հայոց միասնության ջրաղացին ջուր են լցնում, նշել է ՀՀ նախագահը, կեցցե՛ն նրանք, ովքեր անկախ իրենց զբաղեցրած դիրքից, հնարավորություններից, կարողությունից, միշտ միջոց և ձև են գտնում՝ մասնակցելու Հայաստանի Հանրապետության զարգացմանը և հայությանը հուզող հարցերի լուծմանը: «Շնորհակալ եմ բոլոր նրանց, ովքեր մասնակցել են մեր ժողովրդի պատիվն ու հեղինակությունը ընդգծող բոլոր այս միջոցառումներին»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը հիշատակել է օրեր առաջ, ապրիլի 23-ի ուշ երեկոյան, Երևանի սրտում՝ կենտրոնում, հորդ անձրևի տակ, տասնյակ հազարավոր վեր պարզած ձեռքերի ծովի վրայով աշխարհահռչակ «Սիսթեմ օֆ ը Դաուն» խմբի տպավորիչ կատարմամբ բարձր հնչած Հայոց հարատևության կոչը. «Սերունդնե՛ր, դուք ձեզ ճանաչեք Սարդարապատից»:
ՀՀ նախագահը անդրադարձել է նաև Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի ոգեկոչման կարևոր հանգրվաններին: «Պատմությունը շարունակում է գրել իր էջերը, և անցած ապրիլը նոր էջ գրեց մեր պատմության մեջ, երբ մենք միահամուռ ջանքերով ոգեկոչեցինք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը՝ աշխարհին հղելով մեր «այլևս երբեք» կոչը»:
Ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի բարձունքից շուրջ 65 օտարերկրյա պատվիրակությունների, պետությունների ղեկավարների մասնակցությամբ, ըստ Նախագահի, «մենք ամրագրեցինք՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցն այլևս մարդու իրավունքների համաշխարհային քաղաքականության անօտարելի մասն է»:
Ընդգծելով, որ պատմության ընթացքում միշտ էլ զգացվել է ամենատարբեր ձևերով դրսևորված բարեկամների աջակցությունը, ՀՀ նախագահը փաստել է, որ Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցը դարձավ մի նոր էջ միջազգային հանրության զորակցության առումով. Հունաստանի և Կիպրոսի խորհրդարանները քրեականացրին Հայոց ցեղասպանության ժխտումը, Ավստրիայի, Բոլիվիայի, Չիլիի և Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանները ճանաչեցին այն, Եվրոպական խորհրդարանը և Ռուսաստանի պետական դուման դատապարտող բանաձևեր ընդունեցին, իսկ Գերմանիայի Նախագահի շրջադարձային ելույթը՝ սեփական պատմությանն առերեսվելու խիզախության կոչով, ուղենիշ դարձավ աշխարհն ավելի արդար և ավելի անվտանգ դարձնելու նպատակ ունեցող ներկա ու ապագա առաջնորդների համար:
Բազմաթիվ բանաձևեր և հայտարարություններ ընդունեցին միջազգային ամենատարբեր կառույցներ և կազմակերպություններ, այդ թվում նաև քաղաքական ուժեր, ինչը, Նախագահի գնահատմամբ, ուղղակի աննախադեպ էր: «Ես նկատի ունեմ Եվրոպայի ամենաազդեցիկ քաղաքական ուժի՝ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության կողմից Ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը և նաև կոչը իր կուսակիցներին, պաշտոնատար անձանց՝ սեփական խորհրդարաններում այս հարցն առաջ մղել»:
ՀՀ նախագահը որպես բացառիկ է գնահատել ապրիլի 12-ին Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից մատուցված պատարագը, որն իր հզորությամբ ու դատապարտման ուղերձով սթափեցնող եղավ շատ-շատերի համար: ՀՀ նախագահն իր խորին համոզմունքն է հայտնել, որ այդ միջոցառումը միայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչում չէր, այլ հայ ժողովրդի վաստակի գնահատումն էր, հայ ժողովրդի՝ համաշխարհային քաղաքակրթության մեջ ներդրում ունենալու փաստի գիտակցումը: «Իհարկե, մեզ համար նաև շատ կարևոր է, որ այս շարքը լրացվելու է Վաշինգտոնի Մայր տաճարում կայանալիք միջկրոնական աղոթքով, ինչպես նաև ապագայում նախատեսված այլ միջոցառումներով»:
Անցնող ապրիլը, երկրի ղեկավարի գնահատմամբ, նշանավորվել է ևս երկու աննախադեպ միջոցառումներով՝ աննախադեպ իրադարձությամբ. Հայաստանում մեկնարկեց «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ համաժողովը, որին մասնակցեցին աշխարհի ամենատարբեր անկյուններից Հայաստան ժամանած 600-ից ավելի գիտնական, հասարակական գործիչ, լրագրող, խորհրդարանական և, իհարկե, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ: Այնուհետև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում քույր եկեղեցիների առաջնորդների, հյուրերի և աշխարհասփյուռ հայորդիների մասնակցությամբ սրբադասվեցին Հայոց նահատակները: «Նրանք այլևս նահատակներ չեն, այլ սրբեր, ովքեր միշտ աջակից են լինելու մեր պայքարին»:
ՀՀ նախագահը նաև նշել է, որ «մեր 100-ամյա պայքարի ճանապարհին մենք մշտապես զգացել ենք ԱՄՆ-ի աջակցությունը, և այսօր էլ ձեր երկարամյա ու հետևողական ջանքերի շնորհիվ ԱՄՆ-ը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման կենտրոններից մեկն է»: Արդյունքում ԱՄՆ 44 նահանգներ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, Միացյալ Նահանգների ամբողջ տարածքով կանգնած են Հայոց անմեղ զոհերի հիշատակը վառ պահող բազմաթիվ հուշարձաններ:

Серж Саргсян: За месяцем распятия армян – апрелем всегда следует Май – месяц Армянских побед 05/08/2015   15:32  |  Лента новостей
За месяцем распятия армян – апрелем всегда следует Май – месяц Армянских побед. Об этом, как передает пресс-служба главы армянского государства, заявил президент Серж Саргсян, выступая накануне с приветственной речью перед представителями армянской общины Вашингтона.
“Да, именно в Сардарапате истекающий кровью армянин, наперекор судьбе, возвестил, что готов остаться армянином до последней капли своей крови. И именно в Сардарапате единый подвиг армянских воинов, сельчан и духовенства разбил хребет смертоносного войска. А сегодня в составляющем часть Армавирской области Республики Армения Сардарапате, где живут поколения бежавших из Вана и Муша, Игдира и Амасии армян, устремился ввысь орел Армянской победы, сокрушающий жаждущую армянской крови силу”, - отметил Серж Саргсян.
Он поблагодарил всех тех,кто независимо от занимаемой ими позиции, возможностей, потенциала, всегда находят средства и способы для участия в развитии Армении.
Глава государства напомнил, что несколько дней назад, поздним вечером 23 апреля, в сердце Еревана, под проливным дождем, над морем десятков тысяч обращенных ввысь рук, во впечатляющем исполнении всемирно известной группы «System Of A Down» громко прозвучал клич нашей долговечности: «Поколения, узнайте себя с Сардарапата!»
Серж Саргсян в своей речи также коснулся основных событий вокруг 100-й годовщины Геноцида армян.
“История продолжает писать свои страницы, и прошедший апрель вписал новую страницу в нашу историю, когда мы едиными усилиями отметили 100-летнюю годовщину Геноцида армян, направив миру призыв «больше никогда»”, - отметил президент.
“24 апреля мы с высоты Цицернакаберда с участием порядка 65 руководителей иностранных делегаций, глав государств констатировали: вопрос признания и осуждения Геноцида армян отныне является неотъемлемой частью мировой политики прав человека”, - напомнил он.
“В ходе истории мы всегда ощущали поддержку наших друзей, которая проявлялась в самых разных формах. 100-летняя годовщина Геноцида армян стала новой страницей в плане поддержки международного сообщества: парламенты Греции и Кипра криминализировали отрицание Геноцида армян, парламенты Австрии, Боливии, Чили и Люксембурга признали его, Европейский парламент и Государственная Дума России приняли осуждающие резолюции, а переломное выступление Президента Германии со смелым призывом встать лицом к лицу с собственной историей стало вехой для нынешних и будущих лидеров, имеющих целью сделать мир более справедливым и более безопасным. Многочисленные резолюции и заявления приняли самые разные международные структуры и организации, в том числе также политические силы, что было просто беспрецедентным. Я имею в виду признание и осуждение Геноцида самой влиятельной политической силой Европы – Европейской народной партией и также призыв ее однопартийцам, должностным лицам – продвигать этот вопрос в своих парламентах’, - сказал Серж Саргсян
Глава государства назвал исключительной проведенную 12 апреля Папой Римским Франциском в Соборе Святого Петра мессу, которая своей мощью и осуждающим посланием стала отрезвляющей для очень-очень многих. “Я глубоко убежден, что это мероприятие было не только признанием Геноцида армян, но и оценкой заслуг армянского народа, осознанием факта вклада армянского народа в мировую цивилизацию. Конечно, для нас также очень важно, что этот ряд будет дополнен намеченной межрелигиозной молитвой в Национальном соборе Вашингтона, а также другими предусмотренными мероприятиями’, - заявил он.
Президент выделил еще два беспрецедентных мероприятия, которыми ознаменовался прошедший апрель: в Армении стартовал глобальный форум «Против преступления геноцида», в котором приняли участие прибывшие в Армению из самых различных уголков мира более 600 научных, общественных деятелей, журналистов, парламентариев и, конечно, представителей международных структур. Затем в Первопрестольном Святом Эчмиадзине с участием предводителей братских церквей, гостей и армян со всего мира были причислены к лику святых наши мученики.
“Они отныне не жертвы, а святые, которые всегда будут поддерживать нашу борьбу. На пути нашей 100-летней борьбы мы постоянно ощущали поддержку США, и сегодня благодаря вашим многолетним и последовательным усилиям США являются одним из центров признания и осуждения Геноцида армян. 44 штата США признали Геноцид армян. По всей территории Соединенных Штатов стоят многочисленные памятники, увековечивающие память наших невинных жертв’, - подчеркнул Серж Саргсян.
Он также заверил, что Армения продолжит сплоченную деятельность в направлении международного признания и осуждения Геноцида, выразив уверенность в том, что наступит тот день, когда мы достигнем нашей цели.