Գոհար Ենոքյանի նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն չհեռանալու մասին 05/07/2015 17:19 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություն է տարածել այն մասին, որ հաշվի առնելով Գոհար Ենոքյանի տարիքը, որոշում է կայացվել մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Միաժամանակ, դատախազությունը հիշեցնում է, որ Գոհար Ենոքյանը ձերբակալվել էր 2015 թվականի մայիսի 4-ին՝ 10.06.2014թ ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-104 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում:
Հիշեցնենք. ՀՀ գլխավոր դատախազի որոշմամբ 2015 թվականի ապրիլի 3-ին քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ նախաքննությունը շարունակելու նպատակով:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Գոհար Ենոքյանը Արայիկ Ենոքյանի հետ, շահադիտական դրդումներով, Խաժակ Բադալյանի միջոցով Կարո Կարապետյանից վերցրած գումարները հափշտակելու և չվերադարձնելու նպատակով, կատարել են ապօրինաբար Կարո Կարապետյանին դիտավորությամբ կյանքից զրկելու` սպանության նախապատրաստությանն ուղղված գործողություներ, սակայն Արայիկ Ենոքյանը 2012 թվականի մարտի 15-ին խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափի գումար հափշտակելու կասկածանքով ձերբակալվել է, և նրանց նախապատրաստած հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել` իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով:
Կատարված հանցավոր արարքի համար 07.05.2015թ. քրեական գործով որոշում է կայացվել Գոհար Ենոքյանին ներգրավելու որպես մեղադրյալ ՀՀ քր. օր-ի 35-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով:
Նկատի ունենալով, որ առկա է հիմնավոր կասկած առ այն, որ մեղադրյալ Գոհար Ենոքյանը առնչություն ունի իրեն մեղսագրվող հանցավոր արարքին, մեղադրվում է առանձնապես ծանր հանցագործություն կատարելու մեջ, որպիսի հանգամանքը հիմք է տալիս ենթադրելու, որ վերջինս կարող է թաքնվել քրեական վարույթն իրականացնող մարմնից, այնուամենայինվ հաշվի առնելով մեղադրյալի տարիքը, որոշում է կայացվել մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Նշենք նաև, որ 05.05.2015թ. ՀՀ գլխավոր դատախազին էին դիմել ՀՀ ԱԺ մի խումբ պատգամավորներ՝ միջնորդելով Գոհար Ենոքյանին ազատել արգելանքից՝ ելնելով ձերբակալվածի տարիքից և առողջական վատ վիճակից (հիպերտոնիա):

Экс-депутату НС Армении Гоар Енокян избрали меру пресечения в виде подписки о невыезде 05/07/2015   17:55  |  Актуальная тема
В отношении экс-депутата Национального Собрания Армении от партии “Процветающая Армения” Гоар Енокян избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде, говорится в сообщении, распространенном Генеральной прокуратурой Армении в четверг.
Соответствующее решение было принято с учетом возраста обвиняемой.
Генпрокуратура напоминает, что Гоар Енокян был задержана 4 мая 2015 года в рамках уголовного дела, возбужденного 10.06.2014г. в Управлении по расследованию особо важных дел ГСУ полиции Армении по ч. 1ст. 35-104(подготовка убийства из корыстных побуждений).
Напомним, решением генпрокурора РА от 3 апреля 2015 года уголовное дело было направлено в Специальную следственную службу на дальнейшее расследование.
Следствием были добыты фактические данные, указывающие на то, что Гоар Енокян и Араик Енокян готовили убийство Каро Карапетяна с целью хищения и невозвращения взятых у него при посредничестве Хажака Бадаляна денег, однако Араик Енокян 15 марта 2012 года был задержан по подозрению в хищении особо крупной суммы, и им не удалось довести запланированное убийство до конца по не зависящим от их воли обстоятельствам.
7 мая 2015 года было принято решение о привлечении Гоар Енокян в качестве обвиняемой в совершении деяния, предусмотренного пп.7 и 8 ч.2 ст.35-104 УК РА.
“С учетом того, что есть обоснованные подозрения в причастности обвиняемой Гоар Енокян в инкриминируемом ей преступном деянии: она обвиняется в особо тяжком преступлении, а данное обстоятельство дает повод предполагать, что она может скрыться от органа, осуществляющего производство по уголовному делу, тем не менее, с учетом возраста обвиняемой, было принято решение об избрании в отношении нее меры пресечения в виде подписки о невыезде”, - говорится в сообщении.
Отметим, что 5 мая ряд депутатов НС Армении обратились к генпрокурору с ходатайством освободить Гоар Енокян из-под стражи с учетом возраста задержанной и состояния ее здоровья.